0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Alergia wziewna - domowe sposoby leczenia

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Załzawione i piekące oczy, zatkany nos… To tylko niektóre objawy, które niemal każdego roku dopadają alergików. Oprócz leków przepisanych przez specjalistów istnieje również szereg naturalnych metod wspomagających złagodzenie objawów. Alergia wziewna może się nam mocno dać we znaki i pojawić się znienacka. Jak z nią walczyć? Poznaj domowe sposoby!

Przede wszystkim warto podkreślić, że domowe sposoby powinny być jedynie pomocą w terapii i zawsze należy być pod opieką specjalisty, który przygotuje dla nas odpowiednią terapię. Poza tym domowe sposoby są skuteczne o tyle, o ile nie jesteśmy uczuleni na żaden z nich. Warto o tym pamiętać, podchodzić do wszystkiego ostrożnie i konsultować się z lekarzem.

Alergia wziewna - co pyli?

Zanim przejdziemy do tego, jak walczyć z alergią wziewną, warto zapoznać się z kalendarzem pylenia. Dzięki temu, jeżeli w danym okresie pojawią się u nas nieprzyjemne objawy, możemy wyeliminować pewne alergeny. Rozpoznanie, co nas uczula, jest kluczowe.

alergia wziewna

Alergia wziewna - domowe sposoby na złagodzenie objawów

Przede wszystkim dla wszystkich, których uczulają wszelkie pyłki, ważne jest jak najskuteczniejsze unikanie ich. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, częściej trudno się z nimi nie zetknąć, jednak wypoczynek na łące, kiedy atakuje nas alergia wziewna, nie będzie dobrym pomysłem.

Można próbować złagodzić objawy np. kiedy przychodzimy do domu, przebierzmy się i weźmy prysznic - pyłki mogły się bowiem umiejscowić w naszych ubraniach, czy na naszym ciele. Dzięki temu od razu powinno nam się zrobić nieco lżej.

Jeżeli dopadła nas alergia wziewna, musimy pamiętać, że mamy większe zapotrzebowanie na witaminę C. Ma ona właściwości antyhistaminowe, tym samym pomaga w zwalczaniu objawów alergii, takich jak problemy z oczami, katar czy nieprzyjemne uczulenia pojawiające się na skórze. Dlatego dbajmy o to, by nasza dieta była bogata w witaminę C, a w razie konieczności suplementujmy ją.

Warto włączyć również do diety czosnek. Alergia wziewna często objawia się katarem i zatkanym nosem, a takiej uciążliwej sytuacji czosnek może nam pomóc w oczyszczeniu i złapaniu głębszego oddechu.

Korzystajmy z darów lata i sięgajmy po świeże czarne porzeczki. Jest to owoc tak bogaty w witaminę C, że jego 100 g zawiera niemalże 300% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Za najbogatsze w nią uważa się cytrusy, ale jest to myślenie błędne. Czarna porzeczka ma 4 razy więcej witaminy C niż pomarańcza.

Zamykajmy okna o poranku. To właśnie wtedy ma miejsce największe nagromadzenie pyłków. Starajmy się wietrzyć w innych porach. Poza tym dbajmy o czystość i używajmy antyalergicznej pościeli. Jeżeli jesteśmy alergikami, postarajmy się, aby przynajmniej nasza sypialnia była jak wyjęta z marzeń sennych perfekcjonisty. Im mniej alergenów, tym lepiej wypoczniemy.

Zioła a alergia wziewna

Pomóc mogą nam również napary z ziół. Mają wiele właściwości, które mogą okazać się kluczowe dla polepszenia naszego samopoczucia. Co pić, kiedy zmagamy się z alergią wziewną?

Zacznijmy od pokrzywy, która znana jest ze swoich właściwości antyalergicznych. Wpływa na to wiele czynników, jednak jedynym z istotniejszych jest z pewnością zmniejszanie poziomu histaminy. Poza tym jest ona świetnym źródłem żelaza czy witaminy C, a także działa przeciwzapalnie. Pokrzywa bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne, można więc ją w większości przypadków pić bez obaw.

Dziurawiec zwyczajny również może pomóc w przypadku alergii wziewnej. On także jest bogatym źródłem witaminy C. Dodatkowo zawiera również witaminę A i działa bakteriobójczo.

Równie pomocny może być rumianek. On także zmniejsza poziom histaminy. Przy czym bywa również silnie uczulający, dlatego też trzeba z nim szczególnie uważać.

Łagodzenie alergii wziewnej domowymi sposobami jest możliwe. Pamiętajmy jednak, żeby wszystko robić z głową i konsultować ze specjalistą.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów