Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sińce pod oczami - czy są oznaką choroby?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mogą być żółte, brązowe, sine… Nasilają się z wiekiem, nie mają wielu zwolenników. Sińce pod oczami – z pewnością nikt, kto się z nimi boryka, nie uważa ich za atrakcyjne. Zazwyczaj sprawiają, że wyglądamy starzej, wydajemy się zmęczeni, chorzy. Choć najczęściej dziedziczymy je po rodzicach i są jedynie sprawą genów lub pojawiają się, kiedy nie prześpimy nocy i jesteśmy przemęczeni, czasami mogą nam sugerować, że na coś chorujemy. Czy cienie pod oczami są objawem choroby?

Sińce pod oczami – skąd się biorą?

Skóra tuż pod naszymi oczami jest bardzo delikatna i cienka. Nic więc dziwnego, że często widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne, które się pod nią znajdują. Dodatkowo złe rozłożenie melaniny w skórze i jej większa ilość pod oczami może sprawić, że pojawią się nieatrakcyjne sińce. Inną przyczyną jest po prostu głębokie osadzenie oczu. Wtedy wydaje się, że skóra pod oczami jest ciemniejsza, choć to padający na nią cień będzie sprawiał takie wrażenie.

Sińce pod oczami nie zawsze są oznaką starzenia. Często jest to sprawka naszych genów. Dziedziczymy je po naszych rodzicach. Na geny trudno coś poradzić, dlatego w takich wypadkach walka z cieniami nie jest łatwa.

Co sugerują sińce pod oczami?

  • Jeżeli zauważyliśmy u siebie sińce pod oczami, zastanówmy się, czy ich przyczyną nie jest nasz tryb życia. Cienie pojawić się bowiem mogą w wyniku przemęczenia, nadmiernego stresu, palenia papierosów, niezdrowej diety i spożywania dużych ilości alkoholu. Niezdrowy tryb życia może nasz przyprawić o sińce.

  • Jeżeli sińcom towarzyszy ogólne osłabienie, zawroty głowy, a skóra jest blada, podobnie jak śluzówki, łatwo robią nam się siniaki, prawdopodobnie chorujemy na anemię. Nie wolno ignorować takie stanu i jeżeli podejrzewamy, że problem nas dotyczy, należy niezwłocznie udać się do lekarza oraz zbadać krew.

  • Cienie pod oczami mogą wskazywać również na choroby tarczycy – niedoczynność lub nadczynność. Jeżeli występują u ciebie takie objawy jak ciągłe zmęczenie, nadmierna senność, spadek nastroju, nadwrażliwość na zimno, wypadają ci włosy, a pod oczami pojawiły się właśnie sińce, możliwe, że są to objawy niedoczynności. Z kolei o nadczynności świadczy spadek wagi, duszności, ciągłe uczucie zbyt wysokiej temperatury i drażliwość.

  • Sińce pod oczami występują również przy cukrzycy. Inne objawy tej choroby to ogólne osłabienie organizmu, duże pragnienie czy częsta potrzeba oddawania moczu.

  • Jeżeli sińce pojawiają się u nas tylko raz na jakiś czas, w różnych porach dnia, zwróćmy uwagę na to, co jemy. Być może dopadła nas alergia pokarmowa i z tego powodu pojawiają się cienie. Kiedy dodatkowo bolą i puchną nam powieki, a spojówki są przekrwione, prawdopodobnie mamy alergiczne zapalenie spojówek.

  • Cienie pod oczami są również jednym z objawów odwodnienia i niedożywienia.

  • Sińce towarzyszą też atopowemu zapaleniu skóry. Objawia się ono również rumieniem na twarzy i opuchniętymi powiekami.

  • Kolejnym powodem, dla którego mogły pojawić się pod naszymi oczami cienie, są problemy z trzustką. W tym przypadku jest jednak o tyle trudno, że zazwyczaj trzustka nie boli. Ból brzucha może świadczyć już o tym, że schorzenie jest zaawansowane.

  • Cienie mogą pojawić się również po wielogodzinnej pracy przed komputerem, która skutkuje przemęczeniem, nie tylko całego organizmu, lecz przede wszystkim oczu.

Sińce pod oczami nie wyglądają estetycznie, walka z nimi, szczególnie kiedy ich przyczyna jest genetyczna, bywa nierówna i bardzo trudna. Warto jednak mieć świadomość, że cienie mogą sugerować choroby, szczególnie kiedy występują wraz z innymi, niepokojącymi objawami.

Pamiętajmy też, że sińce mogą być również objawem starzenia się skóry i pojawiać się z wiekiem. Wówczas również pozbycie się ich jest niezmiernie trudne.

Jeżeli jednak znajdziemy przyczynę, możemy sobie z nimi szybko poradzić. Dlatego też warto słuchać swojego ciała - z pewnością daje nam ono dobre wskazówki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów