0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czym jest ekologia w miejscu pracy i jak ją stosować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ekologia jest w ostatnim czasie niezwykle modna. Wiele osób zaczęło się nią interesować. Mówi się o niej w mediach, promują ją influencerzy. Coraz bardziej zwracamy uwagę na dobro środowiska i dbamy o planetę, jak tylko możemy. Oby więcej takich trendów! Nie da się więc także pominąć kwestii, jaką jest ekologia w miejscu pracy. Co zrobić, by nasze biuro stało się bardziej ekologiczne? Podpowiadamy!

Ekologia w miejscu pracy

Warto wprowadzać w swojej firmie pewne wytyczne, które sprawią, że ekologia w miejscu pracy stanie się codziennością. Działamy nie tylko w służbie środowiska, lecz także dzięki temu możemy sporo oszczędzić. Co więc zrobić, by biuro było jak najbardziej ekologiczne?

Jak najmniej plastiku

Niestety, plastik to prawdziwy problem naszej planety. Jest produkowany na ogromną skalę i dosłownie zalewa ziemię. Wielu ludzi zupełnie nie obchodzi ochrona środowiska, w związku z tym produkujemy masę śmieci. Czas to zmienić. Zamiast butelkowanej wody mineralnej można zakupić dzbanki filtrujące. Można także zainwestować w urządzenie, które ze zwykłej wody z kranu zrobi wodę gazowaną. Zamiast plastikowych kubków przy dystrybutorach wody, możemy umieścić papierowe lub poprosić pracowników, żeby nalewali wodę do szklanek czy ceramicznych kubków, z których na przykład piją kawę.

Mądre korzystanie z ekspresu do kawy

Pracownicy piją bardzo dużo kawy. Niestety zdarza się, że robią ją i o niej zapominają, mają spotkanie i kawa stygnie i jedyne, co można z nią zrobić, to ją wylać. Poza tym ekspres włączony jest przez cały czas i marnuje energię elektryczną.

Po pierwsze warto robić kawę do kubka termicznego. Wtedy będzie ciepła przez dłuższy czas, a my nie będziemy marnować wody. Po drugie warto wyłączać ekspres, kiedy z niego nie korzystamy. Wystarczy zwykła karteczka z prośbą, aby pracownicy o tym pamiętali.

Oszczędzaj wodę

Ekologia w miejscu pracy może być również wprowadzona dzięki założeniu na krany i spłuczki nakładek, które zmniejszają zużycie wody. Poza tym, jak już wspominaliśmy, warto mądrze korzystać z ekspresu. Starajmy się nie myć naczyń pod bieżącą wodą, a zmywarkę włączajmy dopiero wtedy, kiedy będzie pełna.

Papier to zmora każdego biura

W biurach zużywa się mnóstwo papieru. Często po prostu się go marnuje. Przede wszystkim już przy jego zakupie warto postawić na taki rodzaj, który pochodzi z recyklingu. Jest zdrowszy dla środowiska i przy okazji generuje mniejsze koszty. Jeśli coś się źle wydrukuje i zmarnujemy jedną ze stron, korzystajmy z drugiej – róbmy na niej notatki, nie wyrzucajmy jej od razu do kosza.

Postarajmy się notować na małych karteczkach, zdarza się bowiem, że na kartce A4 zapisujemy jedną rzecz, po czym sięgamy po kolejny arkusz.

Jeśli możesz drukuj wszystko dwustronnie i tylko w razie konieczności. Nie drukuj na przykład maila tylko dlatego, że chcesz o nim pamiętać. W drukarkach można używać ekologicznego tuszu. Podobnie w faksach.

Segregowanie śmieci

Ekologia w miejscu pracy to także segregowanie śmieci – warto wyposażyć biuro w co najmniej 4 kosze, do których osobno można będzie wrzucać szkło, plastik, śmieci organiczne i papier. Dzięki temu wiele śmieci będzie mogło być poddanych recyklingowi i ponownie wykorzystanych. Dodatkowo pracownicy przyzwyczają się do segregacji i być może zaczną ją stosować również w codziennym życiu. Taki nawyk jest zbawienny dla środowiska.

Oszczędzanie energii

W biurach ciągle włączone są urządzenia biurowe. Zużywamy mnóstwo energii elektrycznej, co również jest niebezpieczne dla środowiska. Warto zadbać o to, by wszystkie urządzenia, z których nie korzystamy stale, były wyłączone – najlepiej odłączone z gniazdek.

Jeśli natomiast wychodzimy z pomieszczenia i wiemy, że nie będzie nas w nim dłuższą chwilę, wyłączmy komputer. Jego ponowne uruchomienie zajmie nam chwilę, a jeśli zostawimy go włączonego, będzie on pobierał dużo energii.

Kiedy nasz laptop czy telefon się naładują, nie zostawiajmy ich niepotrzebnie podpiętych do ładowarek. Wyjmujmy je z kontaktu, kiedy ich nie używamy.

Warto także wymienić oświetlenie na energooszczędne i na tyle, na ile to tylko możliwe, korzystać z dziennego światła.

Ogrzewanie pomieszczeń

Kiedy działa ogrzewanie nie otwieraj drzwi oraz okien, nie rób przeciągów. Dbaj o to, by temperatura była stała, a kiedy wychodzisz z biura, zmniejsz ją (oczywiście nie do tego stopnia, aby następnego dnia wszyscy zamarzali). Przed wyjściem z pracy skontroluj, czy wszystkie okna są zamknięte.

Niektórym z nas wydawać się może, że ekologia w miejscu pracy jest bardzo czasochłonna. Nad wszystkimi krokami trzeba się przecież zastanawiać. Jednak takie działania, jeśli są powtarzane, szybko stają się nawykiem, wtedy nikt nie ma już problemu z ich przestrzeganiem.

Dzięki takim zachowaniom przyczyniamy się do ochrony środowiska, które w dzisiejszych czasach jest w bardzo złym stanie. Warto starać się, by ta sytuacja się poprawiła.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów