Która wyszukiwarka internetowa jest najlepsza? Zdecydowana większość ankietowanych bez zastanowienia wymieniłaby Google. Trudno się temu dziwić, skoro jest nie tylko najpopularniejsza, lecz również stale rozwijana o dodatkowe funkcje. Zarówno Google, Yahoo, jak i inne mniej popularne produkty charakteryzują się tym, że wyszukują wszystko, co związane jest z interesującą nas frazą. W konsekwencji, zanim uda nam się znaleźć interesującą zawartość, musimy najpierw przeglądnąć kilka stron, które zostały najlepiej wypozycjonowane na wybrane hasła. A gdyby tak za precyzyjne wyszukiwanie interesujących nas treści odpowiadali ludzie, a nie algorytmy? Rozwiązaniem wydaje się DataSift, której pozycja powoli wzrasta w świadomości internautów.
DataSift – inteligentna wyszukiwarka tworzona przez ludzi
DataSift to unikalna wyszukiwarka internetowa, która w przeciwieństwie do Google czy Yahoo, bazuje wyłącznie na wiedzy innych użytkowników, a nie wpisanych przez nas frazach. Wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy wyszukać wycieczkę zagraniczną, która określi nam najlepsze dojście do określonego miejsca z hotelu, a jednocześnie interesujący nas pokój będzie gwarantował określony standard – dojście do tych informacji wymaga w przypadku Google wpisywanie określonych fraz przynajmniej kilkakrotnie.
Jak działa DataSift?
Stworzona przez Aditya Parameswaran z University of Illinois wyszukiwarka DataSift – w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań – nie wyszukuje wpisywanych przez nas fraz lecz bezpośrednio zwraca się z zapytaniem o pomoc do innych ludzi. Należy podkreślić, że proces trwa nieco dłużej niż kilka sekund w przypadku wciśnięcia przycisku "szukaj". Ma jednak tę zaletę, że w odpowiedzi możemy otrzymać szczegółowe wyjaśnienie naszego problemu, a także zdjęcie lub film, który pomoże nam skuteczniej znaleźć rozwiązanie.
DataSift konkurencją dla Google?
Projekt jest dopiero w początkowej fazie rozwoju i trudno będzie mu od razu rozwinąć skrzydła. Konkurenci w postaci Google i Yahoo mają już ugruntowaną pozycję na rynku, której ciężko będzie zagrozić.
Należy również zwrócić uwagę na to, że największa zaleta tej innowacyjnej wyszukiwarki, w wielu aspektach może być również jej największą wadą. Ludzie bowiem mogą się mylić i nie zawsze odpowiedź będzie dla nas satysfakcjonująca.
Testy, które przeprowadził Parameswaran pokazują jednak, że wraz z zaangażowaniem innych użytkowników, tego rodzaju wyszukiwanie informacji ma przed sobą przyszłość. Co ważne w przypadku tego projektu, to wcześniejsza weryfikacja odpowiedzi internautów, dzięki czemu nie musimy się martwić, że uzyskamy bezwartościową pomoc – wyniki zapytania przechodzą do kolejnych osób, które w końcu powinny przedstawić zadowalającą nas odpowiedź.