0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówimy o rynku pracownika. W kraju poziom bezrobocia jest niski, trudniej więc o pozyskanie dobrego specjalisty. Pracodawcy wiedzą, że dobrze skonstruowany zespół jest podstawą każdego przedsiębiorstwa i w ludzi należy inwestować. Dlatego też tak istotna jest rekrutacja. W jej rezultacie chcemy pozyskać jak najlepszych pracowników, którzy zostaną w naszej firmie na dłużej. W związku z tym coraz więcej pracodawców decyduje się na wynajęcie profesjonalistów, którzy się tym zajmą. Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych? Jakie są dobre strony takiego rozwiązania? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

 Nieprawidłowo przeprowadzana rekrutacja to strata czasu i pieniędzy

Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych? Przede wszystkim proces rekrutacji jest zdecydowanie czasochłonny. Początkowo musimy skonstruować dobre ogłoszenie o pracę, zawrzeć w nim wszystkie najważniejsze informacje i zamieścić je na odpowiednich portalach. Następnie przychodzą do nas dokumenty aplikacyjne. Wszystkie trzeba przejrzeć i na tej podstawie wybrać kandydatów, do których zadzwonimy z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Kolejnym krokiem jest wykonanie tych telefonów i przeprowadzenie rozmów. Możemy przeprowadzać również testy kwalifikacyjne. Dopiero po tym etapie możemy wytypować kandydata, który zajmie wolne stanowisko.

Niestety, jeśli nie znamy odpowiednich metod rekrutacji, nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, po prostu zarządzamy firmą lub zostaliśmy wytypowani do tego zadania przez przełożonych, może się okazać, że wybraliśmy niedopasowanego pracownika, który nie popracuje długo miejsca w firmie. 

Nie warto zbyt długo zastanawiać się, dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych. Samodzielne przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych pochłania dodatkowy czas i generuje koszty, a ponowne poszukiwania frustrują. Dlatego też jeśli zależy nam na tym, by do naszej firmy trafił jak najbardziej dopasowany kandydat, warto postawić na usługi firm rekrutacyjnych. Warto także wiedzieć, że istnieją nowe metody rekrutacji, które mogą być niedostępne w sytuacji samodzielnego poszukiwania pracownika, z powodu braku odpowiednich kompetencji potrzebnych do ich wdrożenia.

Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych?

Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych? Czy zatrudnienie w tym przypadku firmy zewnętrznej ma sens? Jak najbardziej. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na ten krok, zauważając zalety tego rozwiązania. Może sprawdzić się zarówno w korporacjach, jak i średnich czy małych firmach. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przyjrzyjmy się temu.

Oszczędność czasu

Przede wszystkim korzystanie z usług agencji rekrutacyjnych to ogromna oszczędność czasu. Wyżej wspominaliśmy o tym, jak wiele czasu zajmuje rekrutacja. Dodatkowo często delegowani są do niej pracownicy, którzy zaniedbują swoje zadania na rzecz przeprowadzania rozmów i przeglądania aplikacji, co później muszą nadrobić. Właściwe zarządzanie czasem może być więc kluczowe.

Zatrudniona firma zazwyczaj pomaga nam już od pierwszych chwil – przygotowuje ogłoszenie, wystawia je na odpowiednich stronach, przyjmuje aplikacje, dodatkowo ma własne bazy kandydatów, z których korzysta, zajmuje się aktywną rekrutacją, na którą zazwyczaj pracodawca nie ma czasu. Agencja przeprowadza też rozmowy i do firmy trafia idealnie dobrany kandydat. Dla przedsiębiorstwa jest to ogromna oszczędność czasu, a jak wiadomo „czas to pieniądz”. Ale o tym, dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych, można napisać znacznie więcej.

Oszczędność pieniędzy

Jak wynika z powyższego, skoro oszczędzamy czas, oszczędzamy także pieniądze. Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych? Może się wydawać, że skoro płacimy firmie zewnętrznej, nie jest to oszczędność. Jednak samodzielna rekrutacja generuje wysokie koszty, szczególnie jeśli jest nieprawidłowo przeprowadzana. Oprócz tego, że stanowisko jest często nieobsadzone, wyznaczeni pracownicy nie zajmują się swoimi zadaniami, co również powoduje zaległości i kolejne koszty.

Większość firm rekrutacyjnych pobiera opłaty za udaną rekrutację. Nie płacimy więc za cały czas trwania umowy, a za pozyskanych pracowników.

Dobra opinia

Dobrze przeprowadzona, profesjonalna rekrutacja, wpływa na wizerunek całej firmy. Wieści o tym, że proces ten przebiega bezboleśnie i trafiamy do dopasowanego do nas miejsca, szybko się rozchodzą. Dzięki temu będziemy postrzegani jako firma, która dba o swoich pracowników już od samego początku, kiedy są jeszcze tylko kandydatami na dane stanowisko. 

Zadowolony pracownik

Pracownik lubi czuć się zaopiekowany. W przypadku firm rekrutacyjnych często tak właśnie jest. Zdarza się, że zostawia on CV w bazie firmy i to ona odzywa się do niego z propozycją idealnie dopasowanej pracy. Dlatego od samego początku jest on zadowolony i chętny do podjęcia zatrudnienia.

Nadal mamy możliwość decydowania

Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych? Trzeba pamiętać, że nawet jeśli wynajmujemy firmę rekrutacyjną, nie oznacza to, że musimy zgadzać się ze wszystkim i przyjmować każdą kandydaturę. W wielu przypadkach mamy możliwość wyboru. Firma wyznacza czas, podczas którego mamy zdecydować, czy dana osoba poradzi sobie w naszych szeregach i czy chcemy ją zatrudnić. Nie jesteśmy zniewoleni, ciągle to my decydujemy ostatecznie.

Specjaliści do spraw rekrutacji wiedzą lepiej

Możemy sami przeprowadzać rekrutację, jednak często nie wiemy, jak to robić. Owszem, internet pełny jest artykułów o metodach rekrutacji, co ułatwia ten proces, jednak specjaliści w tej dziedzinie z pewnością wiedzą więcej i lepiej. Wiedzą przede wszystkim, jak i kiedy wykorzystać daną metodę, gdzie szukać i kogo.

Dzięki doświadczeniu zawodowemu potrafią nie tylko korzystać z metod, lecz także tworzyć nowe, autorskie, które rewolucjonizują proces rekrutacji. Poza tym mają dużo więcej czasu niż my i mogą w pełni poświęcić się poszukiwaniom, na co my nie możemy sobie pozwolić. Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych? Po przeczytaniu powyższego artykułu nikt nie powinien mieć wątpliwości.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów