Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Dress code, czyli odpowiedni strój do biura

Mawia się, że to nie szata zdobi człowieka, a człowiek szatę. W biznesie to powiedzenie nie ma zastosowania. Ubiór wiele mówi o osobie, wpływa na kluczowe pierwsze wrażenie i świadczy o profesjonalizmie. Ważne są także wygląd oraz ogólna higiena. Poznaj podstawowe reguły firmowego dress code.

Strój może zależeć od sytuacji. Najbardziej elegancko należy się odziać, gdy w perspektywie jest spotkanie biznesowe z ważnym kontrahentem. Codzienna praca w biurze nie wymaga aż takich starań, niemniej podstawowe normy wciąż są dosyć sztywne. Wyjątkiem są firmy, w których istnieje ogólny konsensus ubraniowy, ustanawiający zupełną wolność wyboru. To jednak wciąż spora rzadkość. W pracy biurowej obowiązują konserwatywne zasady, które utarły się na przestrzeni lat. Nieprzestrzeganie ich może być uważane za spore faux pas.

Zasady ubioru w miejscu pracy - panowie

Mężczyźni powinni stawiać na klasykę - najlepszą opcją jest garnitur. Dobrym wyborem może być też zestaw eleganckie spodnie plus koszula z krawatem. Jeśli chodzi o ten popularny dodatek ubraniowy, należy trzymać się sprawdzonych rozwiązań. Stonowane kolory i jedwab - to świetny zakup. Należy pamiętać, że krawat musi być wielkością dopasowany do postury. W kwestii koszul warto decydować się na biel, błękit lub szarość. Ważniejszy od jej koloru jest stan - przyjście do biura w nieuprasowanej koszuli nie wywoła dobrego wrażenia. Marynarki powinny być ciemne, najlepiej czarne. Eksperymenty z kremowymi kreacjami to fatalny pomysł, przywodzący na myśl garnitury polityków z lat 90. W kwestii butów najlepiej postawić na kolory ciemne, takie jak czerń i brąz. Obuwie sportowe jest uznawane za niedopuszczalne.

Przejdźmy do dodatków. Elegancki zegarek tarczowy to atrybut każdego stylowego mężczyzny. Plastikowe modele z elektronicznym wyświetlaczem stanowczo odpadają. Jeżeli chodzi o perfumy, zdecydowanie najlepiej wybrać markową wodę kolońską o nienachalnym aromacie. Nie ma nic gorszego od pracownika, który rozsiewa w biurze wykręcający nos zapach kiepskiego preparatu. Dobry antyperspirant to podstawa, ale o tym chyba nie trzeba nikomu przypominać.

Mężczyzna może nosić obrączkę, a jeśli chce, również i sygnet. Pasek do spodni jest obowiązkowy ze względów estetycznych. Skarpetki powinny być ciemne, najlepiej dopasowane do butów - nie mogą z nimi kontrastować. Ponadto należy je wysoko podciągać, by zasłaniały łydki w trakcie siedzenia. Absolutnym elementarzem dla pana jest gładko ogolona twarz każdego dnia oraz czyste włosy, najlepiej bez pokładów żelu.

Firmowy dress code dla pań

Kobiety od lat walczą o to, by w pracy wyżej od wyglądu ceniono ich kompetencje. To bardzo słuszny postulat. W kwestii ubioru pań również mają zastosowanie konserwatywne normy, dlatego warto w szafie mieć garsonki, żakiety, spódnice i marynarki. Unikać jak ognia trzeba kolorów odbieranych jako dziecinne, laleczkowe - słodki róż odpada. Dla pań konieczne są rajstopy bądź pończochy, gdyż zostawienie gołych nóg jest uważane za nieprofesjonalne.

Najważniejszym słowem dla pań, które pragną skupić uwagę innych na swoich kwalifikacjach, jest umiar. Dotyczy to przede wszystkim makijażu, który nie może być zbyt wyrazisty. Głębokie dekolty czy króciutkie spódniczki również nie są mile widywane w miejscach pracy. Biżuteria ma być tylko nieznacznym dodatkiem, a nie ważnym elementem wyglądu. Plastikowe wielkie bransoletki i ogromne kolorowe kolczyki są niewłaściwą opcją. Podobnie jak w przypadku zapachów dla mężczyzn, kobiety również nie mogą wybierać zapachów intensywnych, a w szczególności słodkich i mdlących.