0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dress code - czyli jak ubrać się do biura?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mawi się, że to nie szata zdobi człowieka, a człowiek szatę. W biznesie to powiedzenie nie ma zastosowania. Ubiór wiele mówi o osobie, wpływa na kluczowe pierwsze wrażenie i świadczy o profesjonalizmie. Ważne są także wygląd oraz ogólna higiena. Poznaj podstawowe reguły firmowego dress code.

Wybór stroju najczęściej zależy od sytuacji, w jakiej się będziemy znajdować. Najbardziej elegancki ubiór będzie obowiązywał na spotkaniu biznesowym z ważnym kontrahentem. Codzienna praca w biurze nie wymaga aż takich starań, niemniej powinno się przestrzegać podstawowych wytycznych. Wyjątkiem są firmy, w których istnieje ogólny konsensus ubraniowy, ustanawiający zupełną wolność wyboru. To jednak wciąż spora rzadkość. W pracy biurowej obowiązują konserwatywne zasady, które utarły się na przestrzeni lat. Nieprzestrzeganie ich może być uważane za spore faux pas.

Zasady ubioru w miejscu pracy

Dress code to pewne określone zasady odnoszące się do ubioru służbowego. Nie oznacza to, że wszyscy pracownicy mają być jednakowo ubrani, tylko że są zobowiązani do przestrzegania pewnych zasad. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, gdzie strój pracownika nie będzie dostosowany do charakteru obejmowanego stanowiska czy całościowego wizerunku firmy. Zasady te zazwyczaj są uniwersalne, występują jednak pewne różnice w zależności czy dotyczy to mężczyzn, czy kobiet.

Dress code dla mężczyzn

Mężczyźni powinni stawiać na klasykę - najlepszą opcją jest garnitur. Dobrym wyborem może być też zestaw eleganckie spodnie plus koszula z krawatem. Jeśli chodzi o ten popularny dodatek ubraniowy, należy trzymać się sprawdzonych rozwiązań. Stonowane kolory i jedwab - to świetny zakup. Należy pamiętać, że krawat musi być wielkością dopasowany do postury.

 W kwestii koszul warto decydować się na biel, błękit lub szarość. Jednak dużo ważniejszy od jej koloru jest stan - przyjście do biura w nieuprasowanej koszuli nie wywoła dobrego wrażenia. Marynarki powinny być ciemne, najlepiej czarne. Eksperymenty z kremowymi kreacjami to fatalny pomysł, przywodzący na myśl garnitury polityków z lat 90. W kwestii butów najlepiej postawić również na kolory ciemne, takie jak czerń i brąz. Obuwie sportowe jest uznawane za niedopuszczalne.

 

Przejdźmy do dodatków. Elegancki zegarek tarczowy to atrybut każdego stylowego mężczyzny. Plastikowe modele z elektronicznym wyświetlaczem stanowczo odpadają. Jeżeli chodzi o perfumy, zdecydowanie najlepiej wybrać markową wodę kolońską o nienachalnym aromacie. Nie ma nic gorszego od pracownika, który rozsiewa w biurze wykręcający nos zapach kiepskiego preparatu. Dobry antyperspirant to podstawa, ale o tym chyba nie trzeba nikomu przypominać.

Mężczyzna może nosić obrączkę, a jeśli chce, również i sygnet. Pasek do spodni jest obowiązkowy ze względów estetycznych. Skarpetki powinny być ciemne, najlepiej dopasowane do butów - nie mogą z nimi kontrastować. Ponadto należy je wysoko podciągać, by zasłaniały łydki w trakcie siedzenia. Absolutnym elementarzem dla pana jest gładko ogolona twarz każdego dnia oraz czyste włosy, najlepiej bez pokładów żelu.

Dress code dla kobiet

Kobiety od lat walczą o to, by w pracy wyżej od wyglądu ceniono ich kompetencje. To bardzo słuszny postulat. W kwestii ubioru pań również mają zastosowanie konserwatywne normy, dlatego warto w szafie mieć  odpowiednio skrojone garsonki, żakiety, spódnice i marynarki. Odpowiednie kolory dla pań to przede wszystkim biel, szarości, błękit i granat. Inne odcienie jak czerwień czy brąz dopuszczalne są jedynie w postaci dodatków. Możemy zapomnieć o rażących fuksjach czy odcieniach słonecznych żółciach. Należy również pamiętać, że kolor czarny jest zarezerwowany jedynie na wieczorne spotkania. Dla pań konieczne są rajstopy bądź pończochy, gdyż gołe nogi kojarzone są z nieprofesjonalnym wizerunkiem. 

Najważniejszą wskazówką dress code dla pań, które pragną skupić uwagę innych na swoich kwalifikacjach, jest umiar. Dotyczy to przede wszystkim makijażu, który nie może być zbyt wyrazisty. Głębokie dekolty czy króciutkie spódniczki również nie są mile widywane w miejscach pracy. Biżuteria ma być tylko nieznacznym dodatkiem, a nie ważnym elementem wyglądu. Plastikowe wielkie bransoletki i ogromne kolorowe kolczyki są niewłaściwą opcją. Podobnie jak w przypadku zapachów dla mężczyzn, kobiety również nie mogą wybierać zapachów intensywnych, a w szczególności słodkich i mdlących.

Odpowiedni strój sprawia, że nasz wizerunek jest dużo bardziej profesjonalny i świadczy o znajomości panujących zasad. Warto postarać się o uzupełnienie swojej garderoby w odpowiedniej jakości ubrania i dodatki, aby w każdej sytuacji czuć się dobrze i komfortowo, mając pewność, że zostaniemy odebrani jako rzetelni pracownicy czy odpowiednio przygotowani partnerzy biznesowi. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów