Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Gadżety dla biznesmena tylko te najlepsze

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Współczesny biznes nie może obejść się bez nowoczesnych technologii. W zasadzie wszystkie firmy wykorzystują w mniejszym lub większym stopniu komputery. Odkąd nadeszła era urządzeń przenośnych, telefony komórkowe, laptopy i tablety stały się atrybutami przedsiębiorców. Taniejący dostęp do internetu mobilnego i rosnąca liczba punktów z siecią wi-fi otworzyły przed ludźmi biznesu nowe możliwości - powstały na przykład usługi księgowości internetowej, dzięki czemu prowadzenie firmy stało się prostsze. Cyberprzestrzeń pozwala na sprawowanie kontroli nad przedsiębiorstwem przez 24 godziny na dobę. Przyjrzyjmy się temu, jakie gadżety IT powinien sobie sprawić biznesmen, by móc efektywnie zarządzać firmą.

Gadżety dla biznesmena - jaki smartfon?

Telefon komórkowy to wynalazek, który błyskawicznie przyjął się w świecie biznesu. Pierwsze aparaty - wielkością zbliżone do cegłówek - trafiały zwykle do przedsiębiorców, którzy pragnęli być w kontakcie ze światem przez cały czas, niezależnie od miejsca pobytu. Współcześnie oczywistym wyborem jest smartfon, czyli nowoczesny telefon z dostępem do internetu, możliwością odczytu plików multimedialnych i instalacji aplikacji. Na co zwrócić uwagę, kupując smartfona dla zastosowań biznesowych?

  • Ilość RAM - standardem jest 1 gigabajt (GB) pamięci operacyjnej, nowsze modele mają nawet 2 gigabajty. Niżej nie warto schodzić, bo ucierpi na tym mocno komfort pracy.
  • System operacyjny - niekwestionowanym królem wśród systemów mobilnych jest Android, dostępny w ofercie wielu marek (m.in. Samsung, LG, Sony). Jego niewątpliwą zaletą jest dostęp do ogromnej liczby aplikacji i uniwersalność. Jeśli chodzi o wady, należy wspomnieć o niskim bezpieczeństwie - przytłaczająca większość złośliwego oprogramowania powstaje właśnie na ten system. Tym, którzy decydują się na Androida, zaleca się wybór jego najnowszej wersji (4.4). Dla zastosowań biznesowych dużo lepszą opcją jest albo Blackberry 10, albo iOS.
  • Bateria - to największa bolączka współczesnych urządzeń mobilnych. Wielkie ekrany i potężne procesory zżerają wiele energii, dlatego przy zakupie smartfona trzeba koniecznie sprawdzić, na jak długi czas pracy i rozmów możemy liczyć. Wydaje się, że i tak nie uniknie się zakupu tzw. powerbanku lub dodatkowej baterii.
  • DualSIM - dzięki możliwości umieszczenia dwóch kart SIM w jednym aparacie można zlikwidować problem noszenie ze sobą komórki prywatnej i służbowej.
  • Moduł 3G, LTE - ta pierwsza technologia łączności to już powszechna rzecz, dostępna w większości modeli. LTE zaś to niedaleka przyszłość telefonii komórkowej, dlatego warto sprawić sobie aparat obsługujący ten szybki standard.
  • Klawiatura - większość smartfonów posiada klawiaturę ekranową (wyświetlaną), co może okazać się niewygodnym rozwiązaniem dla wielu biznesmenów, którzy muszą dużo pisać. Warto w takiej sytuacji postawić na aparaty z fizycznymi przyciskami - w ofercie mają je m.in Blackberry i Nokia.
  • Rozszerzenie na karty pamięci - przydatna opcja dla telefonów z małą ilością pamięci wbudowanej.
  • Obsługa GPS - dzięki nawigacji w telefonie można zaoszczędzić na kupnie samodzielnego modułu do auta.

Tablet - podstawowe gadżety przedsiębiorcy?

Co prawda dobrej klasy smartfon to w zasadzie kompaktowy komputer, który poradzi sobie z większością zadań wykonywanych na typowych PC, jednak trzeba przyznać, że wygoda pracy pozostawia wiele do życzenia. Dlatego nowoczesny przedsiębiorca często decyduje się na wsparcie w postaci laptopa, netbooka lub tableta. Omówmy po kolei wady i zalety tych gadżetów mobilnych dla przediębiorców.

  • Laptop - klasyczne rozwiązanie, pozwalające na wygodną i wydajną pracę. Wadą laptopa jest zazwyczaj krótki czas pracy na baterii. Wielu może nie odpowiadać także waga i rozmiar przeciętnego urządzenia tego typu. Na co zwrócić uwagę: bateria, RAM, procesor.
  • Netbook - to w zasadzie miniaturowy laptop, posiadający przekątną ekranu w granicach 10-12 cali. Mało wydajny, przeznaczony raczej do prostych prac (przeglądanie internetu, edytor tekstu), ale za to lekki i energooszczędny. Na co zwrócić uwagę: RAM, procesor.
  • Tablet - urządzenie przenośne z ekranem dotykowym, z wydajnością gdzieś pomiędzy standardowym netbookiem a laptopem. W ostatnim czasie niezwykle modne, choć mocno niewygodne w pracy, jeśli nie dokupi się do niego dołączanej klawiatury. Dobrym rozwiązaniem jest zakup tzw. hybrydy - można je znaleźć w ofercie m.in. Asusa czy Lenovo. Na co zwrócić uwagę: RAM, system operacyjny.
  • Ultrabook - specyficzny rodzaj laptopa, cechujący się zwiększoną wydajnością, wygodnym i lekkim designem i dobrą baterią. Urządzenia tego typu są zazwyczaj dosyć drogie. Najlepsze dla przedsiębiorcy, który szuka komputera do profesjonalnych zastosowań i jednocześnie nie chce rezygnować z mobilności. Przykładem ultrabooka jest MacBook Air od Apple. Na co zwrócić uwagę: karta graficzna (jeśli rodzaj pracy tego wymaga), preferowany dysk SSD.
Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów