Z czym kojarzą ci się Góry Stołowe? Z pewnością wielu z nas ma teraz przed oczami Błędne Skały, co jest oczywiście skojarzeniem prawidłowym, jednak warto wiedzieć, że można zobaczyć znacznie więcej atrakcyjnych turystycznie miejsc. Co zwiedzić w Górach Stołowych? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Góry Stołowe - co warto zobaczyć?
Góry Stołowe to idealne miejsce dla turystów. Znajduje się tam wiele miejsc godnych zobaczenia. Każdy znajdzie coś zachwycającego dla siebie. Czego nie można pominąć podczas wycieczki?
Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały
Góry Stołowe są zdecydowanie niezwykle atrakcyjne dla turystów - takich gór płytowych nie znajdziemy w wielu miejscach naszego kontynentu. Najpopularniejszym miejscem są Błędne Skały. Obszar ten ma powierzchnię ok. 22 hektarów, a znajduje się na wysokości 853 m n.p.m. Nie da się ukryć, że powstałe w tym miejscu formy skalne, to niesamowity widok. Niektóre ze skał mają nawet do 11 metrów wysokości.
Błędne Skały to nie tylko powyższe formy, lecz także mnóstwo labiryntów skalnych z miejscami bardzo wąskimi szczelinami. Ściany labiryntu mają nawet do kilkunastu metrów. Wrażenia są z całą pewnością niepowtarzalne. Choć zdecydowanie nie są miejsca dla osób, które cierpią na klaustrofobię - warto to podkreślić, ponieważ szerokość niektórych korytarzy to kilkadziesiąt centymetrów.
Na omawianym obszarze warto również wejść na platformę “Skalne Czasze”, która jest doskonałym punktem widokowym. Widać z niej na przykład Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych.
Warto przywołać również ciekawostkę związaną z tym miejscem. Andrew Adamson – reżyser “Opowieści z Narnii” – zachwycił się Błędnymi Skałami na tyle, że w dwóch częściach wykorzystał krajobrazy tego miejsca. W “Opowieściach z Narnii: Lwie, czarownicy i starej szafie” przeniósł do studia ujęcia Gór Stołowych, z kolei w “Opowieściach z Narnii: Księciu Kaspianie” poszedł o krok dalej i niektóre sceny zostały nagrane właśnie w tym miejscu, na żywo. W Błędnych Skałach można więc poczuć się przez chwilę, jak w bajkowej Narnii.
Szczeliniec Wielki
Wspominaliśmy już wyżej o Szczelińcu Wielkim, który jest najwyższym szczytem w Górach Stołowych. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych na wysokości 919 m n.p.m. Co ciekawe, do tego miejsca nie można było w żaden sposób dotrzeć, jednak góra ta od zawsze ciekawiła ludzi, którzy zbudowali aż 665 schodów prowadzących na szczyt, na którym wybudowano schronisko.
Widok ze szczytu jest niesamowity i zapiera dech w piersiach. Rozległa panorama pozwala nam zobaczyć Karkonosze, Góry Kamienne, Góry Sowie i Ściany Broumovskie, które znajdują się już po czeskiej strony.
Turyści mogą się w tym miejscu cieszyć również pięknym widokiem podczas wschodów i zachodów słońca, które są naprawdę spektakularne.
Kaplica Czaszek
Jednak piękne widoki i natura to nie wszystko, co warto zaznaczyć na swojej wycieczkowej mapie. Niezwykłym miejscem, które z pewnością niejedną osobę przyprawi o dreszcze, jest Kaplica Czaszek. Co to za miejsce?
Kaplica zapiera dech w piersiach – jednak nie z powodu pięknych widoków, a raczej przerażenia. Jej wnętrze jest bowiem w całości wyłożone… szczątkami ludzi. Szacuje się, że aktualnie tych szczątek i kości jest ponad 3 tysiące, a dodatkowo pod podłogą znajduje się krypta o wysokości 2 metrów z dodatkowymi ponad 20 tysiącami szczątek, którymi wypełniona jest od podłogi po sufit.
Kaplica Czaszek znajduje się u podnóża Gór Stołowych w Czermnej. Skąd taki nietypowy sposób jej “dekoracji”? Otóż w XVIII wieku proboszcz Wacław Tomaszek i grabarz znaleźli w okolicy groby ofiar epidemii oraz bitew. Chcieli w taki sposób upamiętnić zmarłe osoby. Proboszcz przez osiem lat dezynfekował, impregnował i przygotowywał kości. Całym projektem zajmował się aż przez trzydzieści lat! To jeszcze nic - po śmierci wspomniany proboszcz i grabarz zechcieli być częścią tej nietypowej ekspozycji, zobaczyć można więc także ich szczątki. To fascynujące i zarazem przerażające miejsce.
Fort Karola
Ostatnim miejscem, które przedstawimy, jest Fort Karola. Co ciekawe, nie jest to miejsce popularne, więc to idealna propozycja dla osób, które nie lubią tłumów i wolą je omijać. Fort Karola pochodzi z XVIII wieku. W tamtym czasie jego funkcją była ochrona granicy austriacko-pruskiej. Kiedy został opuszczony, zaczął niszczeć.
Dzisiaj możemy podziwiać już tylko jego fragmenty - zachowała się brama, okno czy schody. Ciekawym miejscem jest platforma widokowa, która znajduje się na dziedzińcu. Wmurowany jest w nią postument, na którym zaznaczone są strony świata. Takie miejsce dalekie od zgiełku na pewno znajdzie swoich zwolenników.
Góry Stołowe to idealny pomysł na spędzenie wakacyjnego urlopu. Będą doskonałym wyborem dla każdego, kto kocha górskie wędrówki, piękne panoramy, naturę i historię. Nutki emocji mogą dodać wąskie skalne labirynty czy wspomniana – naprawdę niezwykła i oryginalna – Kaplica Czaszek.