0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak często przerwa na papierosa?

Wielkość tekstu:

Artykuł zewnętrzny

Małgorzata Majewska, ekspertka monsterpolska.pl

Pomimo że palenie tytoniu staje się coraz mniej popularne, wciąż zdarzają się nawet całe grupy pracowników, którzy wielokrotnie w ciągu dnia robią sobie przerwy na papierosa. Jak często pracownik może korzystać z takiej przerwy?

Ani Kodeks pracy, ani inne przepisy z zakresu prawa pracy nie wprowadzają specjalnej przerwy na papierosa. Co więcej, obecnie co do zasady zakazane jest palenie w miejscach publicznych, chyba że pracodawca wyznaczy specjalne pomieszczenie do tego celu. Jeżeli jednak pracownik często wychodzi na papierosa, warto pamiętać, jakie w praktyce przysługują pracownikowi przerwy w pracy.

Po pierwsze więc, pracownicy pracujący co najmniej 6 godzin dziennie mająundefined prawo do 15-minutowej przerwy w ciągu dnia, którą mogą wykorzystać dowolnie, zarówno na obiad, jak i na papierosa – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Taka przerwa nie wydłuża wymiaru czasu pacy o 15 minut.

Pracownicy, którzy co najmniej połowę dnia pracy spędzają przed monitorem komputera, mają prawo do 5 minut przerwy co godzinę. Tacy pracownicy zdecydowanie najczęściej mogą „legalnie” wychodzić na papierosa.

Ponadto pracodawca może wprowadzić w ciągu dnia przerwę lunchową w wymiarze 60 minut, która wydłuża czas pracy do 9 godzin dziennie. Taka przerwa również może być przez pracownika wykorzystana dowolnie - np. na załatwienie spraw osobistych, takich jak wizyta u lekarza.

Poza wskazanymi wyżej przypadkami zrobienie sobie przez pracownika przerwy na papierosa nie znajduje oparcia w przepisach prawa. Niemniej jednak, jeżeli praca wykonywana jest terminowo i nie ma w związku z paleniem papierosów opóźnień w wykonywanych obowiązkach, co do zasady pracodawca nie może zabronić palenia.

Warto także zastanowić się nad innymi metodami motywującymi pracownika do ograniczenia przerw na papierosa, jak na przykład zakaz palenia na terenie i w obrębie zakładu pracy. Za naruszenie takiego zakazu pracodawca może wprowadzić np. kary porządkowe bądź groźbę zmniejszenia premii uznaniowej – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów