Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak głosować poza miejscem zameldowania – 3 możliwości

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jeszcze nie wiesz, gdzie będziesz się znajdować w trakcie wyborów? Może planujesz wyjechać w góry albo nad morze. Polskie prawo umożliwia głosowanie nie tylko w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub za granicą, ale także na polskim statku morskim. Wystarczy mieć odpowiednie zaświadczenie. Przeczytaj, jak głosować poza miejscem zameldowania – jak i gdzie zdobyć odpowiednie zaświadczenie.

Jak głosować w gminie?

By głosować w gminie, wystarczy, że złożysz wniosek o wpisanie do rejestru wyborców (dopisanie się na stałe). Dzięki niemu możesz wziąć udział w głosowaniu w gminie:

  • w której aktualnie mieszkasz na stałe, ale nie masz tam stałego meldunku (meldunek na pobyt stały),
  • w której mieszkasz albo przebywasz na stałe, ale jesteś osobą, która nigdy nie była i nie jest zameldowana w Polsce na pobyt stały,
  • do której masz zamiar się przeprowadzić na stałe, nie zmieniając dotychczasowego adresu stałego zameldowania, czyli nie meldujesz się na pobyt stały w planowanym nowym miejscu zamieszkania.

Każdy wyborca może być tylko w jednym rejestrze wyborców. Musi mieć ukończone 18 lat i posiadać prawa wyborcze. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców gminy, możesz złożyć osobiście lub przez Internet poprzez profil zaufany na stronie www.pz.gov.pl lub za pośrednictwem wybranych aplikacji bankowych.
Możesz do niego dołączyć załącznik, który potwierdza Twoje miejsce stałego zamieszkania – to możesz przyspieszyć decyzję o wpisaniu do rejestru. Może to być np. umowa najmu mieszkania, rachunek za prąd, karta mieszkańca. Dokumenty wysyłasz do urzędu gminy, w której mieszkasz. Usługa jest darmowa, a decyzja zostaje podjęta w ciągu 5 dni od daty złożenia wniosku.

Jak głosować poza miejscem zameldowania – wiesz, gdzie wtedy będziesz

Głosowanie poza miejscem zameldowania jest możliwe, dzięki dopisaniu się do spisu wyborców. Jest opcja dotycząca jedynie najbliższych wyborów. Możesz to zrobić osobiście albo przez Internet – kliknij na stronie www.obywatel.gov.pl opcję „Dopisz się do spisu wyborców”. Stamtąd następuje przekierowanie na stronę do logowania www.login.gov.pl, zaloguj się tam i wypełnij wniosek. Wniosek należy złożyć w gminie, w której chcesz głosować. Urząd ma 5 dni od daty złożenia na rozpatrzenie wniosku. Wniosek mogą złożyć osoby, które mają ukończone 18 lat i mają prawa wyborcze.
Gdy złożysz wniosek o dopisanie do spisu wyborców, możesz:

  • głosować w miejscu czasowego pobytu,
  • głosować poza miejscem zamieszkania, ale znasz konkretny adres pod którym będziesz się znajdować w czasie wyborów.

Gdy nie wiesz, gdzie podczas wyborów

Teraz już wiesz jak głosować poza miejscem zameldowania, gdy znasz miejsce swojego pobytu podczas wyborów. A co zrobić, gdy działasz spontanicznie lub Twoje plany nie są jeszcze sprecyzowane? Pozostaje Ci skorzystanie z trzeciego sposobu, czyli pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Można go wziąć z urzędu gminy właściwego dla Twojego miejsca zameldowania na pobyt stały lub z urzędu gminy, gdzie jesteś dopisany do rejestru wyborców.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów