Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak przezwyciężyć stres przed publicznym wystąpieniem?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dla naprawdę wielu z nas wystąpienia publiczne nie są spełnieniem marzeń – co więcej wiążą się z dużym stresem! Jednak tego rodzaju aktywności może pojawić się w naszym życiu zawodowym dużo, nie tylko wtedy, gdy zostaniemy prelegentami na konferencji. Przemawiać możemy również w celu rozmowy z klientami, przedstawienia produktów, spotkań z pracownikami… I chcemy czy nie, musimy sobie z tym wszystkim poradzić. O ile to niemal pewne, że pojawi się lekka trema, o tyle już paraliżujący stres warto spróbować pokonać lub choćby zmniejszyć, by poczuć większą swobodę. Jak przezwyciężyć stres przed wystąpieniami publicznymi? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Skąd ten cały stres?

Dlaczego niektórzy z nas tak bardzo stresują się przed wystąpieniami? Stres bywa tak silny, że przestaje być motywujący, a dodatkowo pojawiają się jego fizyczne i psychiczne objawy. 

Chcemy, aby wszystko wypadło jak najlepiej, boimy się, że zapomnimy, o czym mówimy, prezentacja nie zadziała i w związku z tym zagubimy się w treści naszego przemówienia, że nie będziemy potrafili odpowiedzieć na proste pytania zadawane przez publiczność czy po prostu będziemy mówić nieskładnie, pół sali będzie ziewać, a kolejne pół spać. 

Nie chcemy, by publiczność się nudziła i marzyła, żeby być gdzie indziej, to oczywiste. Jednak często wydaje nam się, że zaciekawienie ich jest tak trudne, że na pewno sobie z tym nie poradzimy. 

Obawiamy się również, że stanie się coś, co może nas skompromitować, choć tak naprawdę pewnie niewiele osób w ogóle zauważy, że coś jest nie tak – rozpięty rozporek, dziura w rajstopach, plama na bluzce, rozmazany makijaż… Na samą myśl boli nas brzuch. 

Dlatego też staramy się zrobić wszystko, by ten stan zminimalizować. Chcemy dowiedzieć się, jak przezwyciężyć stres przed wystąpieniami publicznymi.

Jak przezwyciężyć stres?

Jak przezwyciężyć stres i poprawić jakość naszego wystąpienia? Choć jego niewielka ilość działa zazwyczaj motywująco, jego objawy mogą znacznie utrudniać swobodę – wiąże się bowiem z bólem głowy, brzucha, nudnościami, szybkim lub bardzo mocnym biciem serca czy problemami z oddychaniem. Może nam się wydawać, że zaraz zemdlejemy z emocji. Nic więc dziwnego, że o swobodzie podczas prezentacji w takim stanie jest niełatwo, a nam zależy na tym, by ten stres pokonać i wypaść jak najlepiej. Jak to zrobić?

Miej świadomość, że stres jest po coś

Jak przezwyciężyć stres? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że stres, choć naprawdę może działać na nas destrukcyjnie, przy wystąpieniach publicznych jest po prostu potrzebny i ma sens. Wyobraźmy sobie bowiem, że każdy z nas może występować przed ludźmi zupełnie bez stresu. Jak by się to skończyło? Wieloma zupełnie bezsensownymi przemówieniami, do których ludzie zupełnie by się nie przygotowywali, ale nie byłoby to dla nich problemem, bo nie odczuwaliby z tego powodu żadnej tremy i negatywnych emocji. 

Stres więc może być uznany jako sposób na to, by się nie skompromitować, a przecież wspominaliśmy już wcześniej, że jedną z jego przyczyn jest właśnie lęk przed kompromitacją. Aby go zmniejszyć, najczęściej doskonale się przygotowujemy, więc trudniej nam o porażkę. 

Oczywiście ten stan może być paraliżujący, jednak sama świadomość tego, że jest po coś, może być dla nas jak lek uspokajający. 

Odpowiednie przygotowanie

Z pewnością jednym z najlepszych sposobów na stres jest doskonałe przygotowanie się do wystąpienia publicznego. Co warto zrobić? – przeczytać jak najwięcej na temat, który mamy zreferować, przygotować dobrą prezentację i zapisać tekst przemówienia (warto zawsze mieć go przy sobie). Poza tym ćwiczyć go, aby naprawdę dobrze zapoznać się z jego treścią – możemy trochę pomęczyć domowników lub sprawdzić się przed lustrem. Uczenie się tekstu na pamięć nie powinno być częścią przygotowań – ważna jest swoboda mówienia, recytacja może działać na publiczność usypiająco. 

Warto również się zabezpieczyć – na przykład zabrać prezentację na dwóch przenośnych urządzeniach, które będziemy mieć ze sobą, a gdyby oba zawiodły, przesłać ją sobie na przykład na maila. Nasza głowa będzie wtedy spokojniejsza. 

Występowanie

Jeśli zastanawiamy się, jak przezwyciężyć stres, rzadko przychodzi nam do głowy jeden z najlepszych sposobów – po prostu występować, jak najczęściej, by poczuć się pewniej i lepiej. Wtedy pojawienie się tremy czy stresu nie jest dla nas tak straszne, traktujemy te emocje jako motywację do działania. 

Pomoce

Warto sobie pomóc – wziąć ze sobą treść przemówienia, gdybyśmy czegoś zapomnieli i przygotować pomoce, które sprawią, że będziemy mieli chwilę na to, by znaleźć odpowiedni fragment, na przykład pytania do publiczności, takie jak: co państwo o tym sądzą?. 

Złagodź objawy

Jeśli czujesz, że twój stres jest coraz większy i pojawiają się kolejne objawy, postaraj się je złagodzić. Usiądź w ustronnym miejscu, zamknij oczy i pooddychaj głęboko, próbując się uspokoić. Warto mieć świadomość, że wszystko, co się z tobą dzieje, to wynik stresu i nic poważnego ci się nie stanie. To także pomoże ci odzyskać równowagę. 

Przejdź się na świeżym powietrzu, jeśli masz taką możliwość. Nie pij kawy ani napojów energetycznych przed wystąpieniem, mogą one zwiększyć twój stres!

Dodatkowo nie zapominaj o uśmiechu, który naprawdę jest pomocny w trudnych chwilach. Nie tylko publiczność odbiera nas lepiej, lecz także my stajemy się szczęśliwsi.

W sytuacjach kryzysowych, kiedy zastanawiamy się, jak przezwyciężyć stres, może nam się wydawać, że nie ma dla nas ratunku. Jednak można go pokonać lub choćby zmniejszyć i warto próbować z nim walczyć!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów