0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Relacje ze współpracownikami - jak je budować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jeśli zależy nam na sukcesie przedsiębiorstwa, musimy mieć świadomość tego, jak duży wpływ ma na niego odpowiednia komunikacja w firmie. Z kolei o dobrej komunikacji nie można mówić, jeśli nie mamy zbudowanej odpowiedniej relacji ze współpracownikami. Atmosfera miejsca pracy dla wielu z nas jest kluczowa i wpływa na nasze zaangażowanie oraz motywację do pracy. Składa się oczywiście na nią to, jak dogadujemy się z innymi i jak czujemy się w ich towarzystwie. Jak budować dobre relacje ze współpracownikami?

Dobre relacje ze współpracownikami

Sam fakt, że chcemy mieć dobre relacje ze współpracownikami, nie sprawi, że automatycznie takie się one staną. Wymagają nakładu pracy z naszej strony i zaangażowania obu stron. Co wpływa na nasze relacje ze współpracownikami? Podpowiadamy!

Kultura osobista

Bardzo ważna jest najzwyklejsza kultura osobista, o której niestety w codziennym natłoku zadań zdarza nam się zapominać. Przepraszanie, dziękowanie, niespóźnianie się na spotkania – nie wymaga to wiele wysiłku, a sprawia, że nasz współpracownik zupełnie inaczej do nas pochodzi.

Nienarzucanie innym własnego zdania

Ilu ludzi, tyle opinii. Jednak nie warto być przekonanym, że tylko my mamy rację, nasze poglądy i nasze zdanie się najwłaściwsze i wszyscy inni się mylą, jeśli się z nami nie zgadzają. Warto rozmawiać, wysłuchać strony innej osoby, powiedzieć, co na ten temat myślimy, ale nie dawać do zrozumienia, że skoro ktoś myśli inaczej, to na niczym się nie zna.

Aktywne słuchanie

Cechą, która zdecydowanie buduje dobre relacje ze współpracownikami, jest aktywne słuchanie, o którym więcej pisaliśmy w poprzedniej części naszego cyklu. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to, aby słuchać tego, co ktoś ma do powiedzenia, zrozumieć tę osobę i przedstawić swój pogląd na daną sprawę czy problem.

Rozładowanie napięcia poczuciem humoru

Z całą pewnością nikt nie lubi przez cały dzień chodzić z poważną miną. Dobrze jest od czasu do czasu pozwolić sobie na żarty, rozładować napięcie, nieco się pośmiać. Nikomu to nie zaszkodzi, a może pozytywnie wpłynąć na atmosferę w miejscu pracy.

Empatia

Aby zbudować dobrą relację ze współpracownikami, potrzebna będzie także empatia, czyli współodczuwanie, umiejętność „wejścia w czyjeś buty”. Dzięki temu łatwiej nam zrozumieć drugą osobę, jej zachowanie, punkt widzenia. Dlatego też empatia jest bardzo ważna nie tylko, by być dobrym słuchaczem, lecz także aby zbudować pozytywne relacje.

Szczerość

Istotna jest również szczerość. Nie powinniśmy obiecywać nikomu niczego, czego nie możemy spełnić, przekazywać informacji, co do których nie mamy pewności. Szczerość sprawia, że zyskujemy zaufanie współpracowników, co jest kluczowe.

Zrozumienie, że jesteśmy różni

Warto pamiętać o tym, że się różnimy, każdy ma prawo żyć, jak chce i być, jaki chce. Nie możemy w to ingerować, jeśli ktoś jest w zgodzie ze sobą, nawet jeśli mamy zupełnie inny pogląd na świat. Zrozumienie, że każdy jest inny, pomoże w zbudowaniu zdrowych relacji.

Wzajemny szacunek

Bardzo ważny jest oczywiście wzajemny szacunek. Warto go sobie okazywać bez względu na to, czy się lubimy, czy nie. Dzięki temu relacje będą zdrowsze i będzie nam się lepiej współpracować.

Przyznawanie się do błędów

Umiejętność przyznawania się do błędów sprawia, że ludzie bardziej nam ufają. Widzą, że jesteśmy tacy jak oni, niedoskonali, że nie należy się nas obawiać. Szczególnie ważne jest to w relacji szef – pracownik.

Budowanie dobrych relacji z pracownikami jest kluczowe, aby zbudować dobrą atmosferę, skuteczną komunikację i tym samym sukces firmy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów