Stres może działać na nas motywująco i sprawić, że będziemy bardziej produktywni. Emocja ta bowiem może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. Coraz częściej jednak odczuwamy w pracy jego złe skutki – nasila się on wraz z różnymi sytuacjami i może się zdarzyć, że z dnia na dzień będzie coraz mocniejszy. Wtedy niestety nie ma mowy o pozytywnej motywacji, a nasz cały organizm może zacząć się buntować. Dlatego też w takich przypadkach bardzo pomocna może być walka ze stresem – metody przedstawiamy w niniejszym artykule!
Dlaczego tak stresujemy się pracą?
W dzisiejszych czasach większość pracowników odczuwa stres w związku ze swoją pracą. Stale towarzyszący nam stres może sprawić, że podupadniemy na zdrowiu nie tylko psychicznie, lecz także fizycznie.
Stres niesie bowiem ze sobą nie tylko takie objawy jak ucisk w żołądku czy ból głowy, lecz także bezsenność, permanentne zmęczenie, obniża odporność i może prowadzić nawet do depresji.
Dlaczego aż tak stresujemy się pracą? Oczywiście przyczyn takie stanu rzeczy może być wiele. Stres pojawia się, kiedy mamy nie do końca dobry kontakt ze współpracownikami czy przełożonymi, na naszych barkach leży duża odpowiedzialność, jesteśmy perfekcjonistami i ciągle chcemy pracować coraz lepiej, gonią nas terminy, w firmie przepływ informacji nie jest odpowiedni, mamy za dużo obowiązków czy musimy zostawać po godzinach.
Oczywiście każdy z nas jest inny i reaguje w odmienny sposób. To, co dla nas jest zupełnie bezproblemowe, dla innych może być nie do przejścia. W takich sytuacjach warto wykazać się empatią i zrozumieć stan naszego współpracownika, a na pewno nie podważać jego powagi.
Walka ze stresem – metody
Jeśli chodzi o to, jak przebiega walka ze stresem – metody są różnorodne, dlatego warto próbować, by odnaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Tak jak już wspominaliśmy, nadmierny stres bywa destrukcyjny i wpływa źle na cały organizm. Jeśli czujemy, że dominuje w naszym życiu, nie potrafimy się skoncentrować na zadaniach, a nasze samopoczucie jest naprawdę kiepskie, warto spróbować walczyć z tym stanem. Co możemy zrobić?
Śpij i nawadniaj się
Stres może brać się ze zmęczenia – dlatego tak ważny jest zdrowy sen o odpowiedniej długości. Zdarza się, że to bagatelizujemy, chcemy zrobić jak najwięcej, więc kładziemy się bardzo późno, na kilka godzin.
Warto już na godzinę przed snem odłączyć się całkowicie od wszelkiej elektroniki, wyciszyć się, odpocząć i spać na przykład 7 czy 8 godzin. Dzięki temu nasz sen może być bardziej wartościowy, pomóc nam wypocząć i zacząć dzień z większą energią.
Ważne jest również to, jak się odżywiamy i czy nawadniamy się. Odwodniony organizm jest podatny na gorsze samopoczucie. Stawiajmy na naszym biurku szklankę wody i uzupełniajmy ją w ciągu dnia, dzięki temu być może przestaniemy o tym zapominać.
Spróbuj znaleźć przyczynę
Walka ze stresem będzie dużo bardziej skuteczna, jeśli przeanalizujemy, dlaczego tak naprawdę pojawił się on w naszym zawodowym życiu. Przede wszystkim nie starajmy się udawać przed sobą, że nic nie czujemy i to nas nie dotyczy. Jeśli uświadomimy sobie, że stres stał się częścią naszego życia, łatwiej będzie nam odnaleźć przyczynę.
Zastanówmy się, w jakich sytuacjach czujemy się najgorzej, co sprawia, że stres się potęguje. Powiedzmy o tym komuś! Podzielenie się głośno tym, co w nas siedzi, także może nam pomóc w walce. Kiedy odnajdziemy źródło problemu, prawdopodobnie pojawi się również motywacja do tego, by ten stan zmienić.
Jeśli się okaże, że to goniące nas terminy – można inaczej rozplanować pracę, jeśli nadmiar obowiązków – spróbować je delegować, jeżeli chodzi o kontakty z innymi czy konflikty – starać się je załagodzić, na przykład rozmawiając z daną osobą na ten temat.
Oczywiście stres zawsze będzie nam w mniejszym lub większym stopniu towarzyszył, jednak kiedy nauczymy się, jak go zmniejszać i jak z nim funkcjonować, poczujemy się najpewniej znacznie lepiej.
Nie zapominaj o odpoczynku
Przy okazji odpowiedniej ilości snu, wspominaliśmy już o tym, że stres może wynikać z przemęczenia. W związku z tym warto zadbać o to, by każdego dnia chociaż chwilę poświęcić w pełni na relaks, odciąć się od natrętnych myśli i naładować baterie.
Często w nawale obowiązków zapominamy o przerwach, co także nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto co jakiś czas oderwać się od zadań chociaż na chwilę, by „przewietrzyć sobie głowę”. Wpłynie to zarówno na koncentrację, jak i produktywność czy kreatywność.
Aktywność fizyczna
W walce ze stresem ważna może okazać się również aktywność fizyczna! Ruch może nam naprawdę pomóc. Po pierwsze – pojawią się endorfiny, po drugie – możemy się wyżyć, co pozwoli nam się opanować.
Sport to zdrowie, a im lepiej będziemy się czuli fizycznie, tym mniejszy wpływ będą miały na nas sytuacje stresowe.
Walka ze stresem na własną rękę może nam pomóc w przezwyciężeniu tego uczucia. Jeśli jednak nie potrafimy sobie z nim poradzić i zatruwa naszą codzienność, udajmy się po pomoc do specjalisty, który może pomóc nam w znalezieniu przyczyny takiego stanu rzeczy.