Poradnik Przedsiębiorcy

Dysk twardy - jak wybrać żeby nie żałować?

W pionierskich czasach informatyki dysk twardy wcale nie był podstawowym wyposażeniem komputera. Dane zapisywano albo na specjalnych taśmach perforowanych, albo na nośnikach zewnętrznych. Obecnie dyski twarde, wykonane w rozmaitych technologiach, goszczą w zdecydowanej większości elektronicznych gadżetów. Przyjrzyjmy się ich najpopularniejszym modelom.

HDD - magnetyczny dysk twardy

Podstawowe parametry magnetycznego dysku twardego, na które trzeba zwrócić uwagę, to prędkość obrotowa oraz ilość pamięci cache. Pierwsza to szybkość, z jaką urządzenie odczytuje dane. Aby komfortowo pracować absolutnym minimum jest 7200 obrotów na minutę. Droższe modele oferują nawet 10 000 obrotów - dlatego też znajdują zastosowanie w serwerach i profesjonalnych stacjach roboczych. Cache z kolei to pamięć podręczna dysku twardego, konieczna do jego bezproblemowego funkcjonowania. Tutaj minimum są 32 megabajty, a optymalnym wyborem jest pojemność dwukrotnie większa. Aby wybrać dysk twardy należy także wziąć pod uwagę interfejs przesyłu danych, czyli sposób podłączenia urządzenia do płyty głównej. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest SATA III.

Jednostki pojemności informacji

1 bajt = 8 bitów

1 kilobajt (kB) = 1024 bajty

1 megabajt (MB) = 1024 kilobajty

1 gigabajt (GB) = 1024 megabajty

1 terabajt (TB) = 1024 gigabajty 

Producenci HDD podają osiągi w zapisie i odczycie danych, wyrażone za pomocą megabajtów na sekundę (MB/s). Całkiem przyzwoitym wynikiem są prędkości powyżej 100 MB/s, niektóre modele dobijają nawet do wartości dwukrotnie wyższej. To jednak nic w porównaniu z możliwościami dysków twardych wykonanych w technologii SSD.

SSD - szybki i bezpieczny dysk twardy

SSD to skrót od Solid State Drive. Dyski twarde tego typu nie posiadają elementów mechanicznych (takich jak talerze w tradycyjnych HDD), dzięki temu są bardzo odporne na wstrząsy i uszkodzenia. Świetnie sprawdzają się w laptopach, netbookach i tabletach. To podobna technologia do tej, w której tworzone są pendrive’y (pamięci flash). Dyski SSD są zdecydowanie szybsze od swoich magnetycznych odpowiedników - osiągają szybkości nawet do 600 MB/s. Komputer wyposażony w takie urządzenie jest cichszy i wydajniejszy. Zainstalowany na dysku twardym SSD system operacyjny włącza się w ciągu kilku sekund.

Pamiętaj!

Przy zakupie dysku twardego zwróć uwagę na jego wielkość. Standardowe modele HDD, przeznaczone do komputerów stacjonarnych, mają rozmiar 3,5 cala, przez co nie zmieszczą się do obudowy laptopa. Do urządzeń przenośnych nadają się 2,5 calowe dyski mechaniczne i SSD.