0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dysk twardy - jak wybrać żeby nie żałować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W pionierskich czasach informatyki dysk twardy wcale nie był podstawowym wyposażeniem komputera. Dane zapisywano albo na specjalnych taśmach perforowanych, albo na nośnikach zewnętrznych. Obecnie dyski twarde, wykonane w rozmaitych technologiach, goszczą w zdecydowanej większości elektronicznych gadżetów. Przyjrzyjmy się ich najpopularniejszym modelom.

HDD - magnetyczny dysk twardy

Podstawowe parametry magnetycznego dysku twardego, na które trzeba zwrócić uwagę, to prędkość obrotowa oraz ilość pamięci cache. Pierwsza to szybkość, z jaką urządzenie odczytuje dane. Aby komfortowo pracować absolutnym minimum jest 7200 obrotów na minutę. Droższe modele oferują nawet 10 000 obrotów - dlatego też znajdują zastosowanie w serwerach i profesjonalnych stacjach roboczych. Cache z kolei to pamięć podręczna dysku twardego, konieczna do jego bezproblemowego funkcjonowania. Tutaj minimum są 32 megabajty, a optymalnym wyborem jest pojemność dwukrotnie większa. Aby wybrać dysk twardy należy także wziąć pod uwagę interfejs przesyłu danych, czyli sposób podłączenia urządzenia do płyty głównej. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest SATA III.

Jednostki pojemności informacji

1 bajt = 8 bitów

1 kilobajt (kB) = 1024 bajty

1 megabajt (MB) = 1024 kilobajty

1 gigabajt (GB) = 1024 megabajty

1 terabajt (TB) = 1024 gigabajty 

Producenci HDD podają osiągi w zapisie i odczycie danych, wyrażone za pomocą megabajtów na sekundę (MB/s). Całkiem przyzwoitym wynikiem są prędkości powyżej 100 MB/s, niektóre modele dobijają nawet do wartości dwukrotnie wyższej. To jednak nic w porównaniu z możliwościami dysków twardych wykonanych w technologii SSD.

SSD - szybki i bezpieczny dysk twardy

SSD to skrót od Solid State Drive. Dyski twarde tego typu nie posiadają elementów mechanicznych (takich jak talerze w tradycyjnych HDD), dzięki temu są bardzo odporne na wstrząsy i uszkodzenia. Świetnie sprawdzają się w laptopach, netbookach i tabletach. To podobna technologia do tej, w której tworzone są pendrive’y (pamięci flash). Dyski SSD są zdecydowanie szybsze od swoich magnetycznych odpowiedników - osiągają szybkości nawet do 600 MB/s. Komputer wyposażony w takie urządzenie jest cichszy i wydajniejszy. Zainstalowany na dysku twardym SSD system operacyjny włącza się w ciągu kilku sekund.

Pamiętaj!

Przy zakupie dysku twardego zwróć uwagę na jego wielkość. Standardowe modele HDD, przeznaczone do komputerów stacjonarnych, mają rozmiar 3,5 cala, przez co nie zmieszczą się do obudowy laptopa. Do urządzeń przenośnych nadają się 2,5 calowe dyski mechaniczne i SSD.

Wadą dysków SSD jest ich cena. Dobre modele o pojemności zaledwie 120-128 gigabajtów kosztują pomiędzy 300 a 400 złotych. Jeżeli użytkownik komputera przechowuje na dysku twardym filmy, muzykę i wiele zainstalowanych programów, taka pojemność nie wystarczy. Z tego powodu wiele osób decyduje się na kompromis - przeznaczenie szybkiego SSD na system operacyjny i najważniejsze oprogramowanie, a pojemnego HDD na składnicę danych. Alternatywą jest zakup urządzenia SSHD, czyli hybrydowego dysku twardego. Standardowy magnetyczny model wyposażony jest w partycję SSD. Specjalny kontroler decyduje, które dane są na tym obszarze zapisywane - zwykle są to te, których najczęściej używamy.

RAID - dysk twardy razy kilka

Każdy dysk twardy może kiedyś się zepsuć, dlatego warto zainwestować w systemy backupu. Jeśli szukasz wydajnego rozwiązania, które zapewni ci maksymalne bezpieczeństwo, zastanów się nad RAID. To technologia opierająca się na współpracy dwóch (lub więcej) dysków twardych połączonych w jedną macierz za pomocą specjalnego kontrolera. Istnieją różne rodzaje połączeń tego typu - dla bezpieczeństwa danych najlepszym wydaje się RAID 1, czyli tzw. model lustrzany. W nim obie pamięci zapisują te same informacje równolegle, więc utrata jednej z nich nie przyniesie żadnego uszczerbku. Trzeba pamiętać, żeby dyski składające się na macierz miały tę samą pojemność oraz prędkość obrotową.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów