Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Jarmarki Bożonarodzeniowe

 Polacy planują wydać na święta średnio 1158 zł (prawie tyle samo co w ubiegłym roku), aż 40% z tego budżetu zostanie przeznaczona na zakup prezentów. Prezenty kupujemy na ostatnią chwilę, ponad 70% ankietowanych przyznaje, że na świąteczne zakupy wybierze się dopiero w grudniu, a co szósty Polak zamierza zrobić to dopiero tuż przed Wigilią, spora część upominków zostanie kupiona na jarmarku świątecznym. Jarmarki bożonarodzeniowe to miejsca, które na stałe weszły już w grudniowy krajobraz. Z roku na rok zyskują coraz większe rzesze fanów. Zanim porwie Cię świąteczne szaleństwo, pozwól nam zabrać cię na wycieczkę szlakami najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych.

Skąd wywodzi się tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych?

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych sięga aż średniowiecznej Europy. Najstarsze jarmarki organizowane były na ziemiach niemieckich. Korzeni tej tradycji należy szukać w Austrii (XIII w.) i Niemczech (XIV w.). Dziś kramy i stragany zajmują reprezentacyjne części we wszystkich największych miastach Europy. Podróżnych kuszą smakowicie wyglądające lokalne specjały i korzenny zapach grzanego wina. Oprócz możliwości skosztowania tradycyjnych potraw i kupienia drobnych upominków dla bliskich jarmarki bożonarodzeniowe związane są z wieloma atrakcjami kulturalnymi, takimi jak: koncerty, wspólne kolędowanie, jasełka, uroczyste zaświecanie lampek na miejskiej choince.

Wiedeń, Austria - tu wszystko się zaczęło

Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu to najstarszy jarmark w Europie. Przywilej jego organizowana nadał w 1294 roku książę Albrecht I Habsburg. Współcześnie w Wiedniu odbywają się dwa jarmarki - Christkindlmarkt na Placu Ratuszowym oraz drugi, na którym spotkasz lokalnych rzemieślników, pod pałacem Schonbrunn. Atrakcją jarmarku jest kalendarz adwentowy, który odmierza czas, jaki pozostał do świąt. Na zakochanych czeka Drzewo Serc, a na miłośników tradycji ogromna choinka, która każdego roku przywożona jest z innego landu.

Specjałem lokalnej kuchni są strucle jabłkowe i samodzielnie destylowane wódki. Warto skosztować także pieczonych kasztanów i rozgrzać się Weihnachtspunsch, czyli grzanym winem.

Jarmark zaprasza turystów od 15 listopada do 24 grudnia 2014 roku.

Drezno, Niemcy - najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie odbywa się od 1434 roku. Początkiem jarmarku był Striezelmarkt (“Jarmark struclowy”), który swoją nazwę zawdzięcza plecionej bułce Striezel, wypiekanej z ciasta drożdżowego, a która obecnie znanej jest pod nazwą Christollen. Główną atrakcją jest wysoka na 15 metrów świąteczna piramida.

Tutaj również warto spróbować tradycyjnej strucli z jabłkami oraz słynnej niemieckiej kiełbasy z bułką. Drezdeńskim specjałem jest kominiarz wykonany z suszonych śliwek (Pflaumentoffl) - podobno przynosi szczęście.

Wstęp na historyczna część jarmarku, mieszczącą się na dziedzińcu zamku Wettynów, jest płatny, w tym roku opłata wynosi 2 euro.

Atrakcje czekają na turystów od 27 listopada do 24 grudnia 2014 roku.

Londyn, Wielka Brytania - świąteczny wyścig z puddingiem

Przed świętami cały Londyn rozświetlony jest mnóstwem lampek, również tam nie zabraknie specjalnych jarmarków bożonarodzeniowych. Pod żadnym pozorem nie można przegapić wyjątkowego jarmarku na Southbank Centre w pobliżu London Eye. Znaleźć tam można oryginalne rękodzieło i biżuterię. Na miłośników klasyki czeka Winter Wonderland stylizowany na jarmark niemiecki.

Najciekawsze atrakcje zaplanowane są na Mikołajki. 6 grudnia odbędzie się charytatywny Pudding Race - bieg przez przeszkody z puddingiem. Do stolicy Wielkiej Brytanii zjadą także święci Mikołajowie z całego świata, żeby wziąć udział w wielkiej Paradzie Mikołajów.

Praga, Czechy - raj dla turystów

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze zlokalizowany jest na rynku Starego Miasta oraz na Placu Wacława. Oprócz licznych stoisk podróżni znajdą tu pokazy bajek świątecznych, targi pacynek, mini zoo.

Specjałem praskiego jarmarku są tradycyjne czeskie wypieki i słodycze oraz grzany miód pitny.

Jarmark świąteczny w Pradze odbywa się od 29 listopada 2014 r. do 6 stycznia 2015 r.

Bruksela, Belgia - coś dobrego dla fanów czekolady

Jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli zajmuje całą powierzchnię starego miasta. Na fasadzie ratusza, co pół godziny wyświetlane są świąteczne motywy świetlne, a spektaklowi towarzyszy świąteczna muzyka. Dodatkową atrakcją jest odkryte lodowisko. Spragnieni mocniejszych wrażeń mogą poszaleć na diabelskim młynie lub karuzelach.

Na łasuchów czeka całe morze belgijskiej czekolady. Będzie można także skosztować specjałów z różnych zakątków Europy.

Jarmark świąteczny w Brukseli trwa od 25 listopada 2014 do 1 stycznia 2015r.

Bratysława, Słowacja - propozycja dla smakoszy

Jarmark bożonarodzeniowy w Bratysławie jest największa imprezą tego typu na Słowacji. Odbywa się na placu św. Franciszka i placu Hviezdoslava. Turyści znajdą tu ponad 100 straganów z rękodziełem i tradycyjnymi potrawami. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu będą mogli skorzystać z otwartego lodowiska.

Będąc na jarmarku koniecznie trzeba spróbować pieczonych kiełbasek i gęsi, a także chleba ze smalcem i cebulką i wątróbki po cygańsku. Specjalnością są loksze, czyli placki z ciasta ziemniaczanego nadziewane kapustą. Na amatorów słodkości czekają strudle i miodowe pierniki.

Jarmark w Bratysławie zaprasza od 21 listopada do 23 grudnia 2014 roku.

Oslo, Norwegia - propozycja dla odkrywców

Jarmark świąteczny w Oslo odbywa się na rynku. Oprócz straganów z upominkami towarzyszy mu bogata oferta kulturalna. Lokalnymi specjałami są: dorsz moczony przez 12 dni w zalewie oraz grzane wino z migdałami.

Jarmark warto odwiedzić 13 grudnia, w dzień świętej Łucji. Tego dnia Norwegowie zapalają miliony świec, które rozświetlają grudniową noc.

Jarmark w Oslo otwarty jest od 26 listopada do 20 grudnia 2014r.

Kopenhaga, Dania - bajeczne święta

Jarmark świąteczny w Kopenhadze odbywa się w ogrodach Tivoli. Atrakcją jest wioska elfów, Pixie Ville. Wstęp do ogrodów jest płatny.

Jarmark bożonarodzeniowy w Danii to gratka dla piwoszy. Warto spróbować grzanego piwa, specjalności regionu. Ponadto duńskie browary, Carlsberg i Turborg, serwują świętującym Julebryg - specjalne świąteczne piwo, które rozwożone jest po mieście tradycyjnymi wozami konnymi.

Jarmark trwa od 12 listopada do 30 grudnia 2014r.