Jarmarki bożonarodzeniowe to miejsca, które na stałe weszły już w grudniowy krajobraz. Z roku na rok zyskują coraz większe rzesze fanów. Zanim, więc porwie Cię świąteczne szaleństwo, pozwól nam zabrać cię na wycieczkę szlakami najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych.
Jarmarki bożonarodzeniowe - skąd wywodzi się tradycja organizowania?
Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych sięga aż średniowiecznej Europy. Najstarsze jarmarki organizowane były na ziemiach niemieckich. Korzeni tej tradycji należy szukać w Austrii (XIII w.) i Niemczech (XIV w.). Dziś kramy i stragany zajmują reprezentacyjne części we wszystkich największych miastach Europy. Podróżnych kuszą smakowicie wyglądające lokalne specjały i korzenny zapach grzanego wina. Oprócz możliwości skosztowania tradycyjnych potraw i kupienia drobnych upominków dla bliskich jarmarki bożonarodzeniowe związane są z wieloma atrakcjami kulturalnymi, takimi jak: koncerty, wspólne kolędowanie, jasełka, uroczyste zaświecanie lampek na miejskiej choince.
Wiedeń, Austria - tu wszystko się zaczęło
Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu to najstarszy jarmark w Europie. Przywilej jego organizowania nadał w 1294 roku książę Albrecht I Habsburg. Współcześnie w Wiedniu odbywa się kilka jarmarków. Największe z nich to - Christkindlmarkt na Placu Ratuszowym oraz drugi, na którym spotkasz lokalnych rzemieślników, pod pałacem Schonbrunn. Atrakcją jarmarku koncerty oraz bożonarodzeniowe warsztaty dla dzieci. Na zakochanych czeka Drzewo Serc, a na miłośników tradycji ogromna choinka, która każdego roku przywożona jest z innego landu.
Specjałem lokalnej kuchni są strucle jabłkowe i samodzielnie destylowane wódki. Warto skosztować także pieczonych kasztanów i rozgrzać się Weihnachtspunsch, czyli grzanym winem.
Jarmark zaprasza turystów od 17 listopada do 30 grudnia 2017 roku.
Drezno, Niemcy - najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech
Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie odbywa się od 1434 roku. Początkiem jarmarku był Striezelmarkt (“Jarmark struclowy”), który swoją nazwę zawdzięcza plecionej bułce Striezel, wypiekanej z ciasta drożdżowego, a która obecnie znana jest pod nazwą Christollen. Główną atrakcją jest wysoka na 14 metrów świąteczna piramida.
Tutaj również warto spróbować tradycyjnej strucli z jabłkami oraz słynnej niemieckiej kiełbasy z bułką. Drezdeńskim specjałem jest kominiarz wykonany z suszonych śliwek (Pflaumentoffl) - podobno przynosi szczęście.
Wstęp na historyczna część jarmarku, mieszczącą się na dziedzińcu zamku Wettynów, jest płatny.
Atrakcje czekają na turystów od 29 listopada do 24 grudnia 2017 roku.
Londyn, Wielka Brytania - świąteczny wyścig z puddingiem
Przed świętami cały Londyn rozświetlony jest mnóstwem lampek, również tam nie zabraknie specjalnych jarmarków bożonarodzeniowych. Pod żadnym pozorem nie można przegapić wyjątkowego jarmarku na Southbank Centre w pobliżu London Eye. Znaleźć tam można oryginalne rękodzieło i biżuterię. Na miłośników klasyki czeka Winter Wonderland stylizowany na jarmark niemiecki.
Najciekawsze atrakcje zazwyczaj zaplanowane są na Mikołajki.
Praga, Czechy - raj dla turystów
Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze zlokalizowany jest na rynku Starego Miasta oraz na Placu Wacława. Oprócz licznych stoisk podróżni znajdą tu pokazy bajek świątecznych, targi pacynek, mini zoo.
Specjałem praskiego jarmarku są tradycyjne czeskie wypieki i słodycze oraz grzany miód pitny.
Jarmark świąteczny w Pradze odbywa się od listopada aż do stycznia.
Bruksela, Belgia - coś dobrego dla fanów czekolady
Jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli zajmuje całą powierzchnię starego miasta. Znajduje się tam aż 250 stoisk. Co noc na Wielkim Placu odbywają się pokazy "Sound and Light". Dodatkową atrakcją jest odkryte lodowisko. Atrakcją jest również wielka choinka podarowana miastu przez Rygę.
Na łasuchów czeka całe morze belgijskiej czekolady. Będzie można także skosztować specjałów z różnych zakątków Europy.
Jarmark świąteczny w Brukseli trwa od listopada do 31 grudnia 2017 roku.
Bratysława, Słowacja - propozycja dla smakoszy
Jarmark bożonarodzeniowy w Bratysławie jest największa imprezą tego typu na Słowacji. Odbywa się na placu św. Franciszka i placu Hviezdoslava. Turyści znajdą tu ponad 100 straganów z rękodziełem i tradycyjnymi potrawami. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu będą mogli skorzystać z otwartego lodowiska.
Będąc na jarmarku koniecznie trzeba spróbować pieczonych kiełbasek i gęsi, a także chleba ze smalcem i cebulką i wątróbki po cygańsku. Specjalnością są loksze, czyli placki z ciasta ziemniaczanego nadziewane kapustą. Na amatorów słodkości czekają strudle i miodowe pierniki.
Jarmark w Bratysławie zaprasza od listopada do grudnia.
Oslo, Norwegia - propozycja dla odkrywców
Jarmark świąteczny w Oslo odbywa się na rynku. Oprócz straganów z upominkami towarzyszy mu bogata oferta kulturalna. Lokalnymi specjałami są: dorsz moczony przez 12 dni w zalewie oraz grzane wino z migdałami.
Jarmark warto odwiedzić 13 grudnia, w dzień świętej Łucji. Tego dnia Norwegowie zapalają miliony świec, które rozświetlają grudniową noc.
Jarmark w Oslo otwarty jest od listopada do 23 grudnia 2017 roku.
Kopenhaga, Dania - bajeczne święta
Jarmark świąteczny w Kopenhadze odbywa się w ogrodach Tivoli. Atrakcją jest wioska elfów, Pixie Ville. Wstęp do ogrodów jest płatny.
Jarmark bożonarodzeniowy w Danii to gratka dla piwoszy. Warto spróbować grzanego piwa, specjalności regionu. Ponadto duńskie browary, Carlsberg i Turborg, serwują świętującym Julebryg - specjalne świąteczne piwo.
Jarmark trwa od listopada do grudnia.