Właściwy urząd skarbowy dla VAT i PIT - jak się ustala?
Jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest składanie deklaracji i opłacanie podatku we właściwym urzędzie skarbowym. W związku z tym jeszcze przed rozpoczęciem działalności podatnik powinien zorientować się pod jaki urząd skarbowy podlega, a dokładniej mówiąc, który urząd będzie dla niego właściwy ze względu na podatek VAT, a jaki ze względu na podatek dochodowy. Jak ustalić właściwy urząd skarbowy?
Właściwy urząd skarbowy do rozliczeń podatku dochodowego
Zgodnie z par. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 roku w sprawie właściwości organów podatkowych: właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ustala się według miejsca zamieszkania.
Od powyższego przepisu jest jeden wyjątek. Dotyczy on podatników opodatkowanych na zasadzie karty podatkowej. Zgodnie bowiem z art. 29 ust 3. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: Właściwy miejscowo w sprawie podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej jest naczelnik urzędu skarbowego według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej, , a w razie niedopełnienia zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu - według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki, a jeżeli nie można ustalić siedziby spółki - według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników.
Zmiana miejsca zamieszkania a właściwość urzędu skarbowego do rozliczeń PIT
Jeśli w trakcie roku podatkowego przedsiębiorca zmieni miejsce zamieszkania, to nastąpi również zmiana urzędu skarbowego właściwego do rozliczeń podatku dochodowego.
W takiej sytuacji właściwość urzędu skarbowego określa się według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, którego dotyczy rozliczenie zaliczki na PIT.
Właściwy urząd skarbowy do rozliczeń podatku VAT
Od 1 stycznia 2016 roku zmianie uległa właściwość urzędu skarbowego do rozliczeń podatku VAT. Obecnie w przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą właściwym urzędem do rozliczeń podatku VAT jest urząd skarbowy zgodny z miejscem zamieszkania podatnika, czyli ten sam co do rozliczeń podatku dochodowego.
Zmiana miejsca zamieszkania a właściwość urzędu skarbowego do rozliczeń VAT
W sytuacji, gdy podatnik podatku VAT zmieni miejsce zamieszkania, to oprócz złożenia aktualizacji wniosku CEIDG-1 zobowiązany jest także do zgłoszenia tego faktu na wniosku VAT-R. Wniosek VAT-R należy złożyć do “nowego” urzędu skarbowego w termie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany.
Jeśli zmiana właściwości urzędu skarbowego nastąpi w trakcie okresu rozliczeniowego to właściwym urzędem do rozliczeń VAT będzie ten, który był właściwy w ostatnim dniu tego okresu, a więc ostatni dzień miesiąca - przy miesięcznym rozliczaniu podatku VAT lub ostatni dzień kwartału - przy kwartalnym rozliczaniu VAT.
W związku z powyższym przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zarówno podatek dochodowy, jak i podatek VAT rozliczają w jednym urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Przy czym poprzez miejsce zamieszkania rozumie się miejscowość, w której podatnik przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Nierejestrowana działalność jako dodatkowe źródło przychodów
Najem w działalności gospodarczej czy tylko najem prywatny? - Część 1
- Rozliczenie podatku od dochodów z zagranicy a unikanie podwójnego opodatkowania dochodu
- Transfer środków pieniężnych na zagraniczny rachunek bankowy a podatek
- Sprzedaż do UE - wszystko co warto wiedzieć
- Faktura za WNT otrzymana z opóźnieniem a obowiązek podatkowy
- Eksport - stawka VAT 0% a procedura wywozu
- Czynny żal dla JPK V7 - kiedy należy stosować?
- Pożyczka otrzymana z zagranicy - czy podlega opodatkowaniu w Polsce?
- Wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej
- Rozszerzenie działalności – czy konieczne jest rozszerzenie kodów PKD?
- Przejęcie firmy od członka rodziny a konsekwencje podatkowe