Jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest składanie deklaracji i opłacanie podatku we właściwym urzędzie skarbowym. W związku z tym jeszcze przed rozpoczęciem działalności podatnik powinien zorientować się pod jaki urząd skarbowy podlega, a dokładniej mówiąc, który urząd będzie dla niego właściwy ze względu na podatek VAT, a jaki ze względu na podatek dochodowy. Jak ustalić właściwy urząd skarbowy?
Właściwy urząd skarbowy do rozliczeń podatku dochodowego
Zgodnie z par. 4 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych, właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ustala się według miejsca zamieszkania podatnika.
Od powyższego przepisu jest jeden wyjątek. Dotyczy on podatników opodatkowanych na zasadzie karty podatkowej. Zgodnie bowiem z art. 29 ust 3. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Zmiana miejsca zamieszkania a właściwość urzędu skarbowego do rozliczeń PIT
Jeśli w trakcie roku podatkowego przedsiębiorca zmieni miejsce zamieszkania, to nastąpi również zmiana urzędu skarbowego właściwego do rozliczeń podatku dochodowego.
Przykład 1.
Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, do 15 maja 2023 właściwym urzędem skarbowym dla miejsca zamieszkania był Urząd Skarbowy Warszawa - Praga. Jednak od 16 maja 2023 zmienił się adres zamieszkania pana Jana, w tym również właściwy Urząd Skarbowy Warszawa - Mokotów. Do jakiego zatem urzędu należy złożyć zeznanie roczne za rok 2023?
Jeśli na dzień składania zeznania rocznego właściwym urzędem skarbowym będzie Warszawa - Mokotów, wówczas ten urząd będzie właściwym do złożenia zeznania rocznego.
Zmianę miejsca zamieszkania oraz zmianę właściwego urzędu skarbowego zgłasza się poprzez aktualizację wniosku CEIDG-1 w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany.
Właściwy urząd skarbowy do rozliczeń podatku VAT
W przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą właściwym urzędem do rozliczeń podatku VAT jest urząd skarbowy zgodny z miejscem zamieszkania podatnika, czyli ten sam co do rozliczeń podatku dochodowego.
Zmiana miejsca zamieszkania a właściwość urzędu skarbowego do rozliczeń VAT
W sytuacji, gdy podatnik podatku VAT zmieni miejsce zamieszkania, to oprócz złożenia aktualizacji wniosku CEIDG-1 zobowiązany jest także do zgłoszenia tego faktu na wniosku VAT-R. Wniosek VAT-R należy złożyć do “nowego” urzędu skarbowego w termie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany.
Jeśli zmiana właściwości urzędu skarbowego nastąpi w trakcie okresu rozliczeniowego to właściwym urzędem do rozliczeń VAT będzie ten, który był właściwy w ostatnim dniu tego okresu, a więc ostatni dzień miesiąca - przy miesięcznym rozliczaniu podatku VAT lub ostatni dzień kwartału - przy kwartalnym rozliczaniu VAT.
W związku z powyższym przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zarówno podatek dochodowy, jak i podatek VAT rozliczają w jednym urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Przy czym poprzez miejsce zamieszkania rozumie się miejscowość, w której podatnik przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Najczęściej zadawane pytania
Dokonałem złożenia zeznania rocznego w złym urzędzie skarbowym. Co powinienem zrobić?
Jeśli dokonałem wskazania błędnego urzędu skarbowego, to czy to prawda, że urząd skarbowy powinien przekazać zeznanie roczne do prawidłowego urzędu?
Razem z małżonką rozliczamy podatek dochodowy w dwóch różnych urzędach skarbowych, który z nich będzie tym właściwym? Czy musi- my informować drugi urząd o wspólnym rozliczeniu?