Komputery - jak wszystkie urządzenia - czasem się psują. Zdarza się, że przez zaniedbywanie podstawowych czynności konserwacyjnych sprzęt IT działa wolniej, poniżej swoich możliwości. Na pracę peceta może też wpłynąć niefrasobliwość użytkownika - na przykład instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł, zapchanie dysku, kasowanie kluczowych plików czy niezważanie na wysoką temperaturę otoczenia. Aby komputer funkcjonował bezproblemowo, należy pamiętać o fundamentalnych regułach oraz regularnie przeprowadzać rutynowe działania, których celem jest konserwacja komputerów.
Konserwacja komputerów
Wszystko należy zacząć od podzespołów komputera. Większość z nich to elementy bardzo wrażliwe - zwłaszcza na wysokie lub niskie temperatury. Warto wiedzieć, że w nawet - wydawałoby się - zupełnie szczelnej obudowie gromadzi się kurz. Im jest tam go więcej, tym większe ryzyko, że zapali się, uszkadzając tym sam podzespoły. Dlatego niezbędną rzeczą jest regularne (co 2-3 miesiące) otwieranie obudowy i czyszczenie jej wnętrza za pomocą sprężonego powietrza - pojemniki z nim można kupić bez problemu w większości sklepów komputerowych.
Uwaga! Wnętrza komputera nie wolno czyścić za pomocą odkurzacza! |
O tematyce korzystania z komputera w trakcie ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur pisaliśmy już szczegółowo na łamach naszego Poradnika. Oto wybór linków do najważniejszych tekstów:
Komputer a burza - wyładowania atmosferyczne potrafią być zabójcze dla sprzętu informatycznego, jednak jeżeli przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa, ryzyko spada do minimum. W naszym poradniku przeczytasz o tym, co należy zrobić, gdy za oknem zaczyna się błyskać.
Komputer a mróz - mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niska temperatura może być dla sprzętu elektronicznego równie groźna jak upał. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób trzeba zabezpieczać laptopy i inne urządzenia przenośne przed mroźnym powietrzem.
Komputer a upał - każdy sprzęt elektroniczny wydziela ciepło. Gdy jest ono źle odprowadzane, podzespoły się przegrzewają. Największe ryzyko występuje oczywiście w trakcie upałów - zapoznaj się z naszym artykułem, by poznać fundamentalne zasady postępowania w gorące dni.
Konserwacja ko puterów - oprogramowanie
Mądre korzystanie z software’u to podstawa. Chodzi tu zarówno o podejrzliwość w stosunku do do aplikacji z nieznanych źródeł, jak i rozsądne gospodarowanie zasobami plików. Pod tym ostatnim pojęciem można rozumieć między innymi:
-
regularne przeprowadzanie defragmentacji i czyszczenia dysku;
-
kontrolę uruchamianych przy starcie systemu (wpisanie w Wyszukaj programy i pliki “msconfig” i odznaczenie z listy Uruchamianie niepotrzebnych aplikacji);
-
kontrolę działających w tle procesów (przez Menadżera zadań);
-
systematyczne sprawdzanie komputera programami antywirusowymi i antyspyware;
-
niekasowanie ważnych plików z folderów systemowych (system i system32) i rejestru;
-
nieinstalowanie przesadnej liczby aplikacji.
O bezpieczeństwie komputerowym, przydatnych aplikacjach ochronnych oraz o działaniach optymalizacyjnych pisaliśmy już wiele razy w naszym Poradniku. Poniżej prezentujemy wybór najciekawszych tekstów, z którymi warto się zapoznać, by lepiej dbać o swoją maszynę:
Triki ułatwiające prace na Windows 8 - najnowszy system operacyjny Microsoftu nie cieszy się uznaniem wśród użytkowników, o czym świadczą marne wyniki sprzedaży i rozpaczliwe działania giganta z Redmond, który pragnie (niemalże siłą) nakłonić ludzi do korzystania z ich niezbyt udanego dzieła. W artykule przedstawione są proste sztuki, które poprawiają komfort pracy. Wśród nich znajdziecie opis tego, jak można usunąć niesławny ekran z kafelkami.
Optymalizacja netbooka - małe przenośne komputerki cechują się długim czasem pracy na baterii, przez co znajdują zwolenników wśród ludzi mobilnych. Jest jednak łyżka dziegciu w tej (niewielkiej) beczce miodu - netbooki zazwyczaj są mało wydajne. Oto zestaw działań, które pomogą wycisnąć z małego komputera ostatnie soki.
Bezpieczeństwo IT w firmie - kompendium wiedzy na temat ochrony firmowych komputerów. Lektura obowiązkowa dla przedsiębiorcy, który chce spać spokojnie, nie obawiając się katastrofalnych skutków działań hakerów.
Usuwanie adware i spyware - mądry Polak po szkodzie. Co robić, gdy przez niefrasobliwość użytkownika na komputerze rozgoszczą się intruzi w postaci aplikacji szpiegowskich i reklamowych? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
Zmniejszanie zużycia RAMu w Chrome - prosta sztuczka, która może znacznie ułatwić korzystanie z popularnej przeglądarki firmy Google.
Instalacja Linuksa - Windows nie jest jedynym systemem operacyjnym na świecie. Darmowy Linux może go z powodzeniem zastępować. Przeczytaj przewodnik po instalacji tego wydajnego oprogramowania.