0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Koronawirus – pakiet wsparcia dla firm. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Trwają prace nad specustawą zapobiegającą gospodarczym skutkom epidemii koronawirusa. Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz proponuje pakiet wsparcia dla firm, który ma nieść pomoc dla polskich przedsiębiorców najbardziej dotkniętych obecną sytuacją. W przygotowaniu odpowiednich rozwiązań rząd wspierany jest przez specjalnie powołany zespół doradców podatkowych.

Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Polscy przedsiębiorcy nie pozostaną bez pomocy. Rządzący reagują szybko i oferują szereg rozwiązań wspierających naszą gospodarkę. Dotyczą one przede wszystkim przedsiębiorców znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Odroczenie lub umorzenie składek ZUS

W pakiecie wsparcia dla firm znajduje się wiele rozwiązań mających na celu obniżenie kosztów, które ponoszą przedsiębiorcy. Ułatwienia w dużej mierze dotyczą opłacania składek ZUS w najbliższym okresie. W ramach pakietu osłonowego rządzący wprowadzili:

  • odroczenie płatności składek ZUS,
  • rozłożenie na raty zobowiązań wobec ZUS,
  • w szczególnych przypadkach nawet umorzenie składek za najcięższy okres dla firmy.

Takie rozwiązania nie będą powodowały konieczności uiszczania odsetek za zwłokę w zapłacie czy opłat prolongacyjnych.

Decyzja o tym, które z rozwiązań zostanie zastosowane wobec danego przedsiębiorstwa, będzie zależna od skali problemu, jaki pojawił się w nim wraz z epidemią koronawirusa. Wnioski złożone w ZUS w związku z tą sytuacją będą rozpatrywane indywidualnie – nie będzie sztywnych ram, wyznaczających kto skorzysta z ulgi i w jakim zakresie ta pomoc zostanie udzielona.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)

FGŚP ma ponad miliard złotych, które mogą zostać uruchomione na potrzeby wsparcia przedsiębiorców niebędących w stanie na bieżąco finansować świadczeń pracowniczych.

Proponowana zmiana w uzyskiwaniu pomocy z FGŚP to skrócenie okresu, w którym firma notuje obroty niższe o 15%. Zgodnie z zapowiedziami, okres ten ma wynosić dwa miesiące zamiast sześciu.

Niskooprocentowane kredyty

Poprawienie płynności finansowej przedsiębiorców to jedno z największych wyzwań. Dlatego zgodnie z deklaracjami minister Emilewicz specustawa będzie zawierała rozwiązania umożliwiające poprawę płynności finansowej przedsiębiorców. Wśród pomysłów pojawiają się:

  • niskooprocentowane kredyty,
  • gwarancje finansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
  • zwiększenie dostępności kredytów de minimis.

W ramach planowanej pomocy możliwe będzie zwiększenie wartości pożyczek i gwarancji do 80% finansowania pomocowego. Wysokość dostępnych kredytów może wzrosnąć do 500 tysięcy euro.
Wsparcie przyjdzie również z Unii, która ma uruchomić specjalne środki przeznaczone na walkę ze skutkami pandemii.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów