Trwają prace nad specustawą zapobiegającą gospodarczym skutkom epidemii koronawirusa. Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz proponuje pakiet wsparcia dla firm, który ma nieść pomoc dla polskich przedsiębiorców najbardziej dotkniętych obecną sytuacją. W przygotowaniu odpowiednich rozwiązań rząd wspierany jest przez specjalnie powołany zespół doradców podatkowych.
Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
Polscy przedsiębiorcy nie pozostaną bez pomocy. Rządzący reagują szybko i oferują szereg rozwiązań wspierających naszą gospodarkę. Dotyczą one przede wszystkim przedsiębiorców znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.
Odroczenie lub umorzenie składek ZUS
W pakiecie wsparcia dla firm znajduje się wiele rozwiązań mających na celu obniżenie kosztów, które ponoszą przedsiębiorcy. Ułatwienia w dużej mierze dotyczą opłacania składek ZUS w najbliższym okresie. W ramach pakietu osłonowego rządzący wprowadzili:
- odroczenie płatności składek ZUS,
- rozłożenie na raty zobowiązań wobec ZUS,
- w szczególnych przypadkach nawet umorzenie składek za najcięższy okres dla firmy.
Takie rozwiązania nie będą powodowały konieczności uiszczania odsetek za zwłokę w zapłacie czy opłat prolongacyjnych.
Decyzja o tym, które z rozwiązań zostanie zastosowane wobec danego przedsiębiorstwa, będzie zależna od skali problemu, jaki pojawił się w nim wraz z epidemią koronawirusa. Wnioski złożone w ZUS w związku z tą sytuacją będą rozpatrywane indywidualnie – nie będzie sztywnych ram, wyznaczających kto skorzysta z ulgi i w jakim zakresie ta pomoc zostanie udzielona.
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)
FGŚP ma ponad miliard złotych, które mogą zostać uruchomione na potrzeby wsparcia przedsiębiorców niebędących w stanie na bieżąco finansować świadczeń pracowniczych.
Niskooprocentowane kredyty
Poprawienie płynności finansowej przedsiębiorców to jedno z największych wyzwań. Dlatego zgodnie z deklaracjami minister Emilewicz specustawa będzie zawierała rozwiązania umożliwiające poprawę płynności finansowej przedsiębiorców. Wśród pomysłów pojawiają się:
- niskooprocentowane kredyty,
- gwarancje finansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
- zwiększenie dostępności kredytów de minimis.