Poradnik Przedsiębiorcy

Księgowość online - propozycja dla oszczędnych

Własna firma i księgowość to elementy, które tworzą spójną całość. Przedsiębiorstwo bez dobrze prowadzonych ksiąg i ewidencji oraz rozliczeń z urzędem skarbowym może borykać się z poważnymi problemami natury podatkowej oraz prawnej. Dlatego tak ważna jest decyzja o tym, jaką formę prowadzenia księgowości wybrać - czy zdecydować się na usługi biura rachunkowego, zatrudnić księgową, a może wziąć sprawy w swoje ręce? Dla przedsiębiorców, którzy skłaniają się ku ostatniemu rozwiązaniu i dodatkowo lubią sprawować dogłębną kontrolę nad swoją firmą, a szczególnie nad jej sytuacją finansową, idealnym wyjściem może okazać się księgowość online.

Czym jest księgowość online?

Pod pojęciem księgowości online kryje się szereg narzędzi finansowo-księgowych udostępnianych za pomocą internetowej aplikacji, które umożliwiają każdemu przedsiębiorcy samodzielne prowadzenie księgowości własnej firmy. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i może on samodzielnie wprowadzać koszty, wystawiać faktury, rachunki, generować KPiR, czy też deklaracje podatkowe.

Jak działa księgowość online?

Wszystko staje się bardzo proste, dzięki stworzonym algorytmom i zautomatyzowaniu wielu działań - często wystarczy daną czynność wykonać raz od podstaw, żeby później za pomocą kilku kliknięć myszką otrzymywać żądany efekt.

Korzystanie z tego typu aplikacji jest niezwykle proste - wystarczy zarejestrować się na odpowiedniej stronie, wprowadzić wszystkie niezbędne dane, od których uzależniony jest sposób rozliczania w programie i korzystać z możliwości, jakie daje aplikacja. Większość czołowych serwisów tego typu w Polsce pozwala przedsiębiorcom na wypróbowanie siebie i programu przez bezpłatny okres próbny (w zależności od firmy - od 1 do 3 miesięcy).

Po upływie tego okresu, w celu korzystania z aplikacji (szczególnie tych bardziej rozbudowanych), konieczne jest zapłacenie abonamentu. Tu również poszczególne programy różnią się między sobą, ale standardowe okresy ważności konta to 1, 3, 6 lub 12 miesięcy.

Księgowość online - poznaj zalety

Nowoczesna i bezpieczna technologia chmury a księgowość online

Tym, co charakteryzuje aplikacje wchodzące w skład pakietu księgowości online jest fakt, iż w przeciwieństwie do tradycyjnego oprogramowania udostępniane są w modelu SaaS. Co to oznacza? SaaS (ang. Software as a Service) polega na dystrybuowaniu oprogramowania, podczas gdy aplikacja ta jest przechowywana i udostępniana użytkownikom przez producenta za pośrednictwem Internetu. Wiąże się to z brakiem konieczności instalowania oprogramowania na komputerze klienta, aktualizowania go, dbania o jego stan techniczny. Ponadto, przez wzgląd na fakt, iż SaaS najczęściej zakłada cykliczne opłaty za dostęp do programu, a nie jak przy tradycyjnym oprogramowaniu - konieczność wykupienia licencji i zawarcia umowy z producentem - przedsiębiorca może korzystać z serwisu, jak długo chce. W momencie, gdy przestaje potrzebować usług oferowanych przez taką aplikację - po prostu nie płaci kolejnego abonamentu.

Dla kogo przeznaczona jest księgowość online?

Warto zaznaczyć, że usługa księgowości online nie jest przeznaczona dla wszystkich. Z tego rozwiązania skorzystać mogą mikro i małe firmy, w szczególności te, które prowadzą swoją księgowość w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów lub inne rozwiązanie tzw. uproszczonej księgowości.

Taka księgowość jest ponadto przeznaczona dla podmiotów, u których występują szablonowe, nieskomplikowane czynności gospodarcze. Oznacza to, iż potencjalnymi odbiorcami tego rodzaju programów jest około 90 proc. firm z sektora MSP.

Jak podaje Fundacja Rozwoju Biznesu STARTER w swoim raporcie z 2012 roku, 37 proc. przedsiębiorców prowadzących mikro- i małe firmy samodzielnie prowadzi księgowość, z czego 21 proc. mikro- i małych przedsiębiorstw korzysta w tym celu z narzędzi księgowości online. Z danych zawartych w raporcie wynika, iż przewiduje się ciągły wzrost zainteresowania tego typu aplikacjami - szczególnie wśród osób, które korzystają ze stacjonarnych programów do prowadzenia księgowości.