0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowość internetowa dla samozatrudnionych - jakie są jej zalety?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Samozatrudnienie oznacza prowadzenie działalności gospodarczej w swoim imieniu i na własne ryzyko. Coraz więcej osób zamiast klasycznego zatrudnienia na etacie wybiera założenie swojej firmy. Rejestracja działalności gospodarczej wiąże się jednak z różnego rodzaju obowiązkami, takimi jak prowadzenie księgowości, składanie wymaganych deklaracji oraz regularne opłacanie podatków. Znalezienie dobrego biura rachunkowego oraz zaufanego księgowego, któremu bez obaw powierzymy swoje finanse, pomimo mnogości ofert na rynku może okazać się stosunkowo trudnym zadaniem. Warto wówczas rozważyć opcję samodzielnego prowadzenia księgowości online, korzystając z dostępnych programów do księgowości internetowej. Jakie zalety ma księgowość internetowa dla samozatrudnionych?

Księgowość internetowa dla samozatrudnionych a jakość usług

Na jakość usług świadczonych przez biura rachunkowe ma wpływ wiele czynników, jednak jednym z podstawowych kryteriów przy doborze księgowego powinno być zaufanie. Jeżeli w internecie znaleźć możemy wiele niepochlebnych opinii na temat danego księgowego, to powinniśmy jeszcze raz przemyśleć, czy na pewno chcemy skorzystać z jego usług. Ewentualne błędy i zaniedbania przysporzyć nam mogą wielu problemów ze skarbówką, a co za tym idzie – niepotrzebnego stresu.

W przypadku gdy trudno jest nam znaleźć księgowego, do którego będziemy mieć pełne zaufanie, możemy spróbować swoich sił w samodzielnym prowadzeniu księgowości. Dzięki narzędziom dostępnym na rynku, prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie jest trudne i poradzić sobie może z tym każdy przedsiębiorca, wystarczy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z programem i przepisami. Dzięki księgowości internetowej nie musimy natomiast martwić się brakiem zaufania do osoby trzeciej, której powierzyliśmy swoje rozliczenia. Wszystkim zajmujemy się wówczas sami i jeżeli tylko stosujemy się do przepisów prawa podatkowego, to mamy pewność że w razie ewentualnej kontroli nie spotka nas przykra niespodzianka.

Księgowość internetowa dla samozatrudnionych a koszty

Ceny ustalane przez biura rachunkowe zależą m.in. od miasta, proponowanej oferty (zawierającej w cenie np. program do wystawiania faktur, rozliczenie roczne czy inne dodatkowe usługi), prestiżu danego biura rachunkowego i doświadczenia księgowych.

Księgowość internetowa oznacza znaczne ograniczenie kosztów związanych z rozliczeniem. Programy do samodzielnej księgowości są stosunkowo tanie, a przy tym zapewniają wiele udogodnień dla przedsiębiorców, takich jak automatyczne generowanie deklaracji na podstawie wystawionych faktur przychodowych i wprowadzonych faktur kosztowych, możliwość szybkiej wysyłki deklaracji online i pobrania urzędowego poświadczenia odbioru, wygenerowania i przekazania do Ministerstwa pliku JPK czy też automatyczne wystawianie faktur przy pomocy API. To tylko niektóre z funkcji dostępnych w aplikacjach internetowych przeznaczonych do prowadzenia samodzielnej księgowości osób samozatrudnionych.

Program do księgowości wFirma.pl obejmuje:
- fakturowanie i CRM,
- księgowość podatkową,
- ewidencję środków trwałych,
- kasę/bank,
- ewidencję przebiegu pojazdów,
- e-Deklaracje, e-ZUS i JPK,
- analizy i raporty,
- wsparcie ekspertów.
Prowadzenie księgowości może być szczególnie opłacalne przy dużej liczbie faktur sprzedażowych. Programy do samodzielnej księgowości obejmują zazwyczaj opcję wystawiania faktur, dzięki czemu są one bezpośrednio ujmowane w rozliczeniu. Biura rachunkowe uzależniają koszt swoich usług od liczby dokumentów, co oznacza, że nawet faktury przychodowe, które zazwyczaj są importowane z poszczególnych aplikacji do wystawiania faktur, generują dodatkowe koszty, mimo że dzięki automatyzacji procesu prowadzenia księgowości, nakład pracy przy ich księgowaniu jest niewielki.

Przed dokonaniem wyboru warto szczegółowo przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania względem programu, dzięki czemu łatwiej będzie nam znaleźć optymalną ofertę programu do księgowości.

Oszczędność czasu przy księgowości internetowej

Księgowość internetowa dla samozatrudnionych jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnej księgowości. Pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także często jeszcze bardziej cenny dla osób prowadzących działalność – czas. Prowadząc samodzielnie księgowość, nie trzeba bowiem dostarczać dokumentów do biura rachunkowego, zaś wszelkich rozliczeń można dokonywać samodzielnie.

Bezpieczeństwo dokumentów a księgowość internetowa dla samozatrudnionych

Korzystając z programu do samodzielnej księgowości, zyskujemy gwarancję, że nasze dokumenty są bezpieczne. Dostawcy oprogramowania zapewniają bowiem najwyższe standardy bezpieczeństwa przechowywania danych na serwerach. Dodatkowo dzięki archiwizacji, w razie utraty dokumentacji, w łatwy sposób możemy ją odzyskać.

Księgowość internetowa dla samozatrudnionych a pomoc i wsparcie ekspertów

Poszukując rozwiązania dopasowanego do naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę na to, czy dany program do księgowości obejmuje wsparcie techniczne ekspertów, do których będziemy mogli zwrócić się w razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości.

Przydatne również mogą okazać się instrukcje obsługi programu, czyli artykuły wyjaśniające funkcje i zasady działania systemu dostępne online, z których można korzystać bez ograniczeń przez całą dobę. W przypadku, gdy w trakcie dnia zajmujemy się biznesem, a wieczorem lub w weekendy formalnościami i księgowością, kompendium wiedzy na temat danego programu do księgowości z pewnością ułatwi nam pracę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów