Poradnik Przedsiębiorcy

Księgowość w czasach Internetu

Nie ma chyba przedsiębiorcy, który nie stałby przed dylematem, od czego zacząć, żeby w końcu wystartować z własnym biznesem.

Najważniejszy wydaje się pomysł uwzględniający potrzeby, jakie niesie rynek, oraz chęci - to one bowiem stają się motorem do ruszenia z miejsca. Do tego, czy biznes przerodzi się w sukces, warto byłoby jeszcze dodać szczęście, sprzyjającą sytuację rynkową, czy też idealne wstrzelenie się w jego oczekiwania.

Księgowość internetowa - czy warto?

Dostrzegając pojawiające się na rynku potrzeby zaoferowania czegoś więcej niż tradycyjne rozwiązania, twórcy oprogramowania wfirma.pl zauważyli w pewnym momencie także sygnały płynące z rynku usług księgowych. “To właśnie wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze księgowości oraz stały kontakt z przedsiębiorcami, którzy po około roku prowadzenia swoich firm decydowali się na ich masowe zamykanie, skłoniło nas do refleksji nad pojawiającym się problemem” - mówi Andrzej Lazarowicz, założyciel wfirma.pl.

Spory odsetek nowych przedsiębiorców boryka się z pozyskaniem funduszy na  sfinansowanie swojego marzenia, jakim jest własna firma. A jeśli już im się to uda, wciąż zmuszeni są toczyć batalię o minimalizację kosztów jej prowadzenia. W tym także szukają alternatywy dla tradycyjnej księgowości. O ile nie w każdym obszarze jest to możliwe, o tyle w tym przypadku z pomocą przychodzi właśnie księgowość internetowa.

Za symboliczną opłatę, zdecydowanie niższą niż ta, którą oferuje tradycyjny księgowy, przedsiębiorca zyskuje system umożliwiający samodzielne poprowadzenie księgowości własnej firmy. Ponadto jak twierdzi Andrzej Lazarowicz, prezes wfirma.pl “System, często nawet bez wiedzy użytkowników, aktualizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami to jedna kwestia. Natomiast stojące za nim doświadczenie wieloletnich praktyków i ekspertów w dziedzinie księgowości, prawa pracy czy podatków to bez wątpienia bezcenne wsparcie dla każdego decydującego się wkroczyć w skomplikowany świat biznesowych kruczków i przepisów.”

Bezpieczeństwo i dostępność księgowości online

W czasach wszechobecnego Internetu dostęp do informacji potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu firmy z każdego miejsca na świecie i o każdej porze powinien być czymś oczywistym. Jest to jednak nadal w przypadku wielu przedsiębiorców niemalże nieosiągalnym marzeniem, oczywiście do czasu, kiedy zdecydują się skorzystać z rozwiązań, jakie daje właśnie księgowość online. Jak podkreśla Andrzej Lazarowicz “Księgowość online to bardzo dobre rozwiązanie skierowane do mikro i małych firm. Nie powinno być  jednak odbierane jako typowa konkurencja dla tradycyjnej księgowości. Często bowiem, jak pokazuje doświadczenie, nasi klienci po osiągnięciu pewnego etapu w rozwoju swojej firmy zmuszeni są do przejścia i skorzystania z usług biur rachunkowych”. Potwierdzeniem tego może być fakt, iż niemal każdy dostawca tego typu systemu księgowości online oferuje możliwość w późniejszym etapie skorzystania z usług tradycyjnego biura rachunkowego. Wybrani producenci systemów księgowych dają też możliwość biurom księgowym wykorzystywania w swojej pracy systemów, które potencjalni ich klienci już znają i cenią.

Kluczową kwestią w przypadku księgowości online jest bezpieczeństwo. Jednak podobnie jak ma to miejsce w przypadku usług bankowych, zabezpieczenia wykorzystane i tutaj gwarantują wszystkim użytkownikom spokój. “Funkcjonowanie w chmurze, częste archiwizowanie danych, polityka bezpieczeństwa informacji, ochrona danych osobowych, uzyskanie niezbędnych certyfikatów i norm jakości w tym obszarze, szyfrowanie transmisji danych SSL ...” to jak twierdzi Andrzej Lazarowicz, “elementy, na które każdy dostawca tego typu usług powinien zwrócić szczególną uwagę celem zapewnienia poczucia bezpieczeństwa wszystkim swoim Klientom”.

Oczywiście, jak to w życiu bywa, znajdą się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego rozwiązania. Zważywszy jednak na wciąż rosnące zainteresowanie tego typu systemami, można się pokusić o opinię, iż dostawcy systemów księgowości online trafnie ocenili potrzebę rynku i dostarczyli niezmiernie przydatne na rynku rozwiązanie, które, miejmy nadzieję, pozwoli przetrwać wielu przedsiębiorcom.