Poradnik Przedsiębiorcy

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi w firmie?

Utrzymanie zdrowego przepływu środków pieniężnych jest dużym wyzwaniem dla wielu małych i średnich firm. Odpowiedni przepływ gotówki dodaje napędu do działania. Wiele jednak przedsiębiorstw jest zmuszonych do spowolnienia swojego wzrostu z uwagi na zatory płatnicze. Co gorsze, brak środków niezbędnych do pokrywania bieżących kosztów prowadzi często do bankructwa firmy. Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi w firmie?

Co zyskujemy zabezpieczając się przed zatorami płatniczymi w firmie?

Usprawnienie przepływu środków to szybsza konwersja sprzedaży w gotówkę oraz zwiększenie różnicy pomiędzy wpływami i wydatkami. To usprawnienie jest niezwykle ważne, jeżeli chcemy w dłuższej perspektywie zachować trwały rozwój naszej firmy. W jaki sposób możemy przyspieszyć cyrkulacje gotówki?

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi w firmie?

Istnieją różne rozwiązania, które pomagają przedsiębiorcą zabezpieczyć się przed zatorem płatniczym czyli inaczej mówiąc przed kumulowaniem zadłużeń. Poniżej przedstawiamy trzy z nich. 

Nie zwlekaj z wystawieniem faktury 

Jednym ze sposobów na to jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi w firmie czyli na szybsze uzyskanie środków ze sprzedaży jest - wystawianie faktury od razu po zawarciu transakcji. Ten nawyk powinien wejść w krew każdemu przedsiębiorcy. Im szybciej wystawisz fakturę tym szybciej otrzymasz pieniądze. Dlatego niektórzy nie czekają z wystawieniem faktury, ale wystawiają ją od razu po dokonaniu transakcji i dodatkowo korzystają z wysyłki drogą elektroniczną, dzięki czemu zostanie ona zarejestrowana u kontrahenta szybciej niż faktura wysłana pocztą standardową.

Weryfikuj klienta przed dokonaniem transakcji

Drugim sposobem jest eliminowanie niesolidnych klientów, będących największą zmora w utrzymywaniu płynności. Na rynku są rozwiązania, dzięki którym można w szybki sposób zweryfikować kontrahenta, jeszcze przed dokonaniem transakcji! Z nowym kontrahentem wiąże się wiele niepewności o jego wiarygodność i możliwość uregulowania zobowiązań na czas. Jego weryfikacja jest rekomendowana, zwłaszcza w sytuacji gdy, firma się rozwija i potrzebujesz nawiązywać współpracę z nowymi klientami. Korzystając z rozwiązania jakie dostarcza inviPay.com nie musisz się już o to martwić. Po wprowadzeniu NIP kontrahenta na informację, czy jest on rzetelny czekasz tylko 30 sekund.

Skorzystaj z usług szybkiego dostępu do środków finansowych 

Koleją metodą na usprawnienie przepływów od kontrahentów jest otrzymanie zapłaty za fakturę nawet na następny dzień po jej wystawieniu. Już nie musisz czekać 30-90 dni na zapłatę. Możesz te środki mieć na drugi dzień na swoim koncie. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniu dostępnym poprzez platformę inviPay.com. Jak to działa? Rejestrujesz swoją fakturę sprzedażową, weryfikujesz kontrahenta i zlecasz wypłatę środków. Dodatkowo możesz zabezpieczyć swoją transakcję na wypadek nieuregulowania zobowiązania przez kontrahenta. W tej sytuacji, gdy kontrahent będzie się opóźniał z płatnościami wówczas działania windykacyjne oraz cały proces odzyskania wierzytelności spoczywa na barkach firmy której powierzyłeś finansowanie.

Zatem jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi w firmie? Poprzez  zastosowanie  w  przedsiębiorstwie tych trzech rozwiązań. Pozwolą one zacząć panować nad przepływem finansów w firmie i zyskać wiedzę czy jako przedsiębiorca masz wystarczającą ilość gotówki do pokrycia wydatków oraz dodatkowych pieniędzy do inwestowania w rozwój firmy. Dzięki temu od razu istnieje możliwość monitorowania i zarządzania przepływem środków pieniężnych we własnym przedsiębiorstwie i tym samym jako przedsiębiorca zyskuje się podstawę do długofalowego zrównoważonego wzrostu.