Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi w firmie? - ważne informacje

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zatory płatnicze wpływają negatywnie nie tylko na jedną firmę, ale i całą gospodarkę. Warto zadbać o to, by walczyć z przerwami w płatnościach, a najlepiej w ogóle nie dopuszczać do ich powstawania. Tylko jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi w firmie?

Każdy przedsiębiorca marzy, by jego firma coraz lepiej się rozwijała. Planuje działania, które mają zwiększyć przychody, inwestuje w reklamę, by znaleźć nowych klientów i jeszcze lepiej zarobić. Niestety, nie zawsze nowy klient oznacza większe zarobki. Czasem zwiastuje tylko nowe problemy. To właśnie skutkiem niepłacenia faktur są zatory płatnicze, które sprawiają, że firmy tracą płynność finansową. W wielu przypadkach skutkuje to nawet upadłością, gdy przedsiębiorca wpada w pętlę długów, z której wyjście staje się bardzo trudne. Na tyle, że prowadzenie działalności zwyczajnie nie jest już możliwe.

Co mówią statystyki?

Liczby przerażają! W 2018 roku przedsiębiorcy czekali nawet ponad 3 miesiące na opłacenie faktury. W raporcie "Portfel należności polskich przedsiębiorców" znalazło się wiele przygnębiających faktów. Przeterminowanych należności na koniec roku było aż 22%! Przez przeterminowane płatności 31,4% przedsiębiorców ograniczyła inwestycje, a 8,6% miała problem z wprowadzeniem nowych produktów na rynek. Część przedsiębiorców (7,4%) musiała podnieść ceny produktów bądź usług, a 5,8% ograniczyć zatrudnienie. Z przeterminowanymi fakturami borykało się aż 85% polskich firm!

Zasada ograniczonego zaufania

Warto dobrze sprawdzać potencjalnych kontrahentów. Można sprawdzić taką osobę w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Co więcej, dobrą praktyką jest przeczytanie opinii w Internecie o danej firmie, czy uzyskanie informacji od jej obecnych partnerów biznesowych.

Wysyłanie przypomnień

Przedsiębiorcy bardzo często z obawy o relacje biznesowe nie wysyłają przypomnień o płatności za faktury. To duży błąd! Warto pierwsze przypomnienie wysłać, gdy powoli kończy się termin. Później można jeszcze uprzejmie się przypomnieć zaraz po terminie, a potem wysyłać monity przypominające o płatności za fakturę.

Skorzystanie z usług profesjonalistów

Gdy mimo upływu czasu i regularnego przypominania się faktura wciąż będzie nieopłacona, dobrym sposobem jest skorzystanie z usług firm windykacyjnych. Firmy te z roku na rok stają się coraz popularniejsze, bo przedsiębiorcy zaczęli walczyć o swoje prawa i nie odpuszczają płatności za swoją pracę. Specjaliści komunikują się z dłużnikiem, a także ustalają z nim wygodną dla niego formę spłaty. Tym samym ich działania mają o wiele większą skuteczność niż przypominanie o zapłacie ze strony przedsiębiorcy.

Ustawa i walka z zatorami płatniczymi

Na początku stycznia 2020 weszła w życie ustawa, która ma na celu ograniczenie zatorów płatniczych. Oferuje ona między innymi narzędzia dla przedsiębiorców, dzięki którym łatwiej obronić się przez nieuczciwymi kontrahentami, jak i ubiegać się o pieniądze z nieopłaconej i przeterminowanej faktury.
Pojawiły się zmiany między innymi w ustaleniu maksymalnych terminów zapłaty, zwiększenie odsetek za opóźnienia, czy ulgi dla osób, które były dotknięte zatorami płatniczymi.

Walka z zatorami płatniczymi to podstawa dla prowadzenia firmy, w której nie ma problemu z płynnością finansową. Na tym rozwiązaniu zyskuje każda strona. W przypadku opóźnień w płatnościach faktur warto dochodzić swoich praw - przypominać się, korzystać z usług specjalistów, czy nowych rozwiązań oferowanych przez prawo.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów