Zakup nowego auta może zostać zrealizowany nie tylko za gotówkę, ale również dzięki wykorzystaniu finansowania zewnętrznego. Z jakich rozwiązań można skorzystać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze finansowania, by uniknąć dodatkowych kosztów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jak sfinansować zakup auta?
Jak wspomniano we wstępie, nowe auto można kupić zarówno za gotówkę, jak i wykorzystując finansowanie zewnętrzne. W praktyce finansowanie auta jest oferowane w różnej formie, a mianowicie jako:
- kredyt samochodowy, który stanowi klasyczną i nadal jedną z najpopularniejszych form finansowania aut wśród klientów indywidualnych;
- abonament, w przypadku którego spłacana jest jedynie utrata wartości pojazdu, a korzystająca z niego osoba po zakończeniu trwania umowy może zdecydować o wykupie auta na własność lub rozpoczęciu nowej umowy na kolejny samochód;
- najem, który na pierwszy rzut oka działa podobnie jak abonament, ponieważ w ratach spłacana jest utrata wartości auta. Różnica tkwi w usługach dodatkowych (np. serwisie auta), za które odpowiada w tym przypadku jego właściciel. Najem pojazdu pozwala zatem jeździć nim (przestrzegając warunków umowy) i niczym się nie martwić;
- leasing, czyli rozwiązanie, z którego korzystają głównie przedsiębiorcy uzyskujący w ten sposób dodatkowe korzyści podatkowe.
Na co zwrócić uwagę przy finansowaniu samochodu?
Różnorodność dostępnych form finansowania nowych aut sprawia, że wybór powinien być dokonywany w sposób świadomy. Na co zatem zwrócić uwagę, by uniknąć dodatkowych kosztów? Przede wszystkim na dopasowanie rozwiązania do własnych potrzeb oraz specyfiki korzystania z auta, ponieważ dla wielu osób istotne są nie tylko niskie miesięczne raty, ale również możliwość wykupu samochodu na własność po zakończeniu najmu czy abonamentu. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, należy zatem dokładnie przeanalizować warunki umowy finansowania i zwrócić szczególną uwagę na jej zakres. W przypadku kredytu samochodowego korzystnym rozwiązaniem może być także wniesienie wyższej wpłaty własnej, ponieważ pozwoli to zmniejszyć wysokość miesięcznych rat, a co za tym idzie, również łączny koszt odsetkowy.
Dlaczego warto wykorzystać finansowanie zewnętrzne przy zakupie nowego samochodu?
Dla wielu osób zakup nowego auta za gotówkę wydaje się najlepszym rozwiązanie, jednak warto mieć świadomość tego, że w rzeczywistości nie zawsze jest ono optymalne. Wynika to z faktu, że decydując się na finansowanie zewnętrzne można nie tylko uniknąć konieczności wydania jednorazowo dużej sumy pieniędzy, ale zyskać również na tym, że miesięczne raty z czasem mogą mieć mniejszą realną wartość niż momencie podpisywania umowy finansowania. Wpływa na to zarówno inflacja, jak i wzrost osiąganych dochodów. Poza tym zaletą może być możliwość wymiany auta na nowe, co jest dostępne w przypadku najmu czy zakupu w abonamencie. Nie ma wówczas obowiązku wykupu samochodu po zakończeniu umowy, a co za tym idzie, późniejszych problemów z jego odsprzedażą na rynku wtórnym.
Podsumowując należy stwierdzić, że przy finansowaniu zakupu samochodu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów oraz wybrać rozwiązanie odpowiadające indywidualnym potrzebom.
Artykuł sponsorowany