Od 1 lipca 2025 r. mają wejść w życie dwa nowe rozporządzenia Ministerstwa Finansów dotyczące kas rejestrujących. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do nowelizacji ustawy o VAT z 2023 roku i mają charakter porządkujący, ale niosą istotne konsekwencje dla sprzedawców i konsumentów.
Dostosowanie do ustawy o VAT - koniec faktur z kas rejestrujących
Nowe rozporządzenia zostały wydane w związku z wejściem obowiązującym art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, który został dodany nowelizacją z 26 maja 2023 r. Zgodnie z nim, faktury wystawione z poziomu kasy fiskalnej przestają być uznawane za pełnoprawne dokumenty sprzedaży, ponieważ nie spełniają wymogów e-faktury.
Co to oznacza w praktyce? Sprzedawcy będą zobowiązani do wystawienia i przekazania klientowi paragonu fiskalnego, w formie papierowej lub elektronicznej, ale nie powinni już wystawiać faktur z kasy, ponieważ nie będą one miały mocy e-faktury. To duża zmiana szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców i placówek handlowych, które do tej pory korzystały z tej uproszczonej formy dokumentowania sprzedaży.
E-paragony na równi z papierowymi
Drugim kluczowym aspektem zmian jest umożliwienie szerszego stosowania paragonów elektronicznych (e-paragonów). Nowe przepisy wprost przewidują możliwość ich wystawiania przez kasy rejestrujące najnowszego typu, tzw. kasy online, a także przez kasy wirtualne (mające postać oprogramowania).
Ministerstwo Finansów zaznacza, że warunkiem skorzystania z e-paragonu jest uzyskanie zgody nabywcy oraz ustalenie sposobu jego przekazania. Nowością jest wprowadzenie tzw. HUBu paragonowego, czyli systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który pośredniczy w przesyłaniu e-paragonu do konsumenta, bez konieczności pozyskiwania jego danych osobowych.