0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowy numer konta bankowego - kogo warto poinformować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zastanawiasz się jakie instytucje powinieneś poinformować o zmianie numeru konta bankowego? W dzisiejszym wpisie zostanie przedstawiona lista organizacji, którym warto przekazać nowy numer. Pamiętaj, nie przekazując nowego numeru konta możesz sobie zaszkodzić! Zobacz, kogo powinieneś w pierwszej kolejności powiadomić o nowym numerze konta bankowego!

Nowy numer konta bankowego

W pierwszej kolejności o zmianie rachunku bankowego należy poinformować:

  • pracodawcę - dzięki temu, wynagrodzenie otrzymasz na nowy numer konta. W kadrach lub księgowości powinieneś otrzymać druk, na którym należy wpisać nowy numer konta i ponownie upoważnić zakład pracy do przelewania wynagrodzenia. W sytuacji, gdy twój zakład pracy nie posiada gotowego wzoru można taki wniosek wypełnić odręcznie.  
Uwaga!Zgodnie z Art. 761 par. 1 kpc. pracodawca może poinformować komornika o zmianie numeru konta oraz podać nowy numer konta dłużnika o ile organ egzekucyjny tego zażądał. 
  • Kogo jeszcze warto poinformować o nowym numerze konta bankowego?kontrahentów - dotyczy to osób, które prowadzą własny biznes. W tym przypadku  musisz powiadomić o zmianie konta bankowego wszystkich partnerów biznesowych, z którymi na co dzień współpracujesz. W innym przypadku, będzie wiązało się to z notą korygującą a co za tym idzie z dużą ilością czynności do wykonania.
  • urząd skarbowy - przekazanie nowego numeru konta bankowego ułatwi kontakt z urzędem skarbowym. Obecnie ciężko znaleźć podatnika, który nie korzystał z ulg i odliczeń. Organy podatkowe nie weryfikują poprawności wprowadzonych kont, w większości przypadków zwroty przelewane są na konta wskazane w początkowych formularz PIT. Zmianę numeru konta można dokonać na specjalnym druku  ZAP-3 i złożyć go razem z deklaracją podatkową lub osobiście w dowolnej chwili w najbliższym US. Podobnie mają przedsiębiorcy, którzy są płatnikiem VAT. Również mają obowiązek zgłosić zmianę konta bankowego, ale maksymalny termin jaki na to mają to 14 dni. Natomiast pozostali przedsiębiorcy mogą to zrobić nawet do 30 dni.
  • ZUS-  w przypadku osób fizycznych, to właśnie w ich  gestii leży zmiana numeru konta na właściwe, aby otrzymać świadczenia na dobry numer konta. Analogicznie jest w sytuacji, gdy jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz własną działalność gospodarczą. Musisz też wiedzieć, że  masz obowiązek powiadomić o nowym numerze konta bankowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od momentu posiadania nowego rachunku.

Kogo jeszcze warto poinformować o zmianie numeru konta bankowego?

Ponadto o zmianie numeru konta warto poinformować:

  • najemce mieszkania - o ile jesteś osobą, która
  • dziekanat - o ile danemu studentowi wypłacane jest stypendium
  • pomoc socjalną
  • towarzystwo emerytalne
  • allegro itp.

Oczywiście w większości przypadków zmiany od razu nie są konieczne, ale pozwolą uniknąć nieporozumień w przyszłości, jeśli zostaną zrobione od razu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów