0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek od cukru oraz substancji aktywnych - kiedy wejdzie w życie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

25 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Podpisana ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku i wprowadzi podatek od cukru oraz substancji aktywnych Kto zapłaci podatek od cukru oraz substancji aktywnych? Odpowiedź poniżej!

Kto zapłaci podatek od cukru oraz substancji aktywnych?

Podatek, od cukru, wprowadzony w styczniu 2021 roku, zostanie nałożony na przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży produktów zawierających cukier oraz substancje aktywne lub słodzące.
Przedsiębiorcy zapłacą podatek m.in od napojów:

  • z dodatkiem substancji aktywnej np. kofeiny czy tauryny,
  • z cukrem bądź substancją słodzącą - w tym alkohol o objętości poniżej 300 ml.

Z ustawy wynika, że przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do zapłaty nowego podatku w momencie wprowadzenia produktów do sprzedaży.
Wprowadzenie nowego podatku od cukru oraz substancji słodzących spowoduje dodatkowo podniesienie cen napojów, które zawierają powyższe substancje. Jak wskazuje Polska Federacja Producentów Żywności, nowy podatek może spowodować podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40%.

Ile wynosić będzie podatek od cukru oraz substancji aktywnych?

Wartość podatku od cukru oraz substancji aktywnych, jaka będzie obowiązywała do zapłaty uzależniona jest od ilości tych substancji zawartych w produkcie. Podatek od cukru zostanie podzielony na dwie części część stałą i zmienną.
Opłata stała wynosić będzie:

  • 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej,
  • 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej czyli kofeina lub tauryna,

Opłata zmienna natomiast, wynosić będzie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Ponadto, zgodnie z nową ustawą o podatku od cukru oraz substancji aktywnych, przedsiębiorcy zostaną obciążeni opłatą 25 zł za 1 litr stuprocentowego napoju alkoholowego, który sprzedawany jest o objętości poniżej 300 ml.

Podatek od cukru oraz substancji aktywnych a brak dokonanej wpłaty

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie dokona zapłaty nowo wprowadzonego podatku w terminie, naczelnik urzędu skarbowego może ustalić dodatkową opłatę tzw. opłatę sankcyjną, w wysokości przychodu NFZ ( 96,5%) oraz dochodu budżetu państwa (3,5%).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów