Wraz z wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment) przedsiębiorstwa są zobowiązane prowadzić dwa osobne konta – rachunek firmowy oraz VAT. Podatnik nie może swobodnie obracać pieniędzmi na rachunku VAT, ale może ubiegać się o ich zwrot z tego rachunku. Aby otrzymać środki pieniężne na rachunek firmowy, należy złożyć wniosek o przekazanie środków z rachunku VAT. MF planuje skrócić czas zwrot VAT do 3 dni!
Mechanizm podzielonej płatności
Od 1 listopada 2019 roku wszedł przepis o obowiązującym stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności do niektórych towarów i usług. Split payment obejmuje towary i usługi znajdujące się w zał. 15 do ustawy VAT. Kwoty transakcji dodatkowo muszą przekraczać 15 000 zł brutto. Transakcje objęte mechanizmem podzielonej płatności muszą mieć adnotację „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze. Obowiązkiem kupującego jest dokonanie przelewu kwoty netto na firmowy rachunek sprzedawcy, a kwotę podatku VAT na konto rachunku VAT sprzedawcy.
Zwrot VAT a środki pieniężne na rachunku VAT
Środki pieniężne na rachunku VAT przez cały czas należą do podatnika. Podatnik z rachunku VAT może spłacać zobowiązania dotyczące faktur zakupu, podatki oraz składki ZUS.