Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zostały ogłoszone planowane zmiany w systemie podatkowym mające objąć opodatkowanie małych działalności gospodarczych w 2021 roku. Jak zapowiedział pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski, od nowego roku pojawią się nowe rozwiązania w podatku PIT. Sprawdź, jak zmiany wpłyną na opodatkowanie małych działalności gospodarczych w przyszłym roku!
Opodatkowanie małych działalności gospodarczych podatkiem CIT
Estoński CIT zakłada konieczność zapłacenia podatku dochodowego nie w momencie uzyskania dochodu, a dopiero w chwili wypłacenia zysku, np. w postaci dywidendy. W praktyce oznacza to, że zatrzymując dochód w przedsiębiorstwie, np. na kolejne przedsięwzięcia i inwestycję lub po prostu w postaci środków, co do zasady nie ma konieczności zapłaty podatku dochodowego.
Celem wprowadzenia estońskiego CIT w Polsce jest zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania we własne przedsiębiorstwo zamiast wypłacania dywidend powodujących obowiązek podatkowy. Według założeń opodatkowanie małych działalności gospodarczych podatkiem CIT na mocy estońskiego CIT ma objąć przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte panującym kryzysem.
Opodatkowanie małych działalności gospodarczych podatkiem w 2021 roku
Jak podkreśla podsekretarz stanu, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski: „Chcemy przebudować system opodatkowania działalności gospodarczej tak, żeby obciążenia z rozliczeniami podatków zwiększały się wraz ze wzrostem firmy”. Dodaje, że w sytuacji gdy firma będzie się rozwijać, zastosowanie ma mieć estoński CIT. Jak zapowiedział pełnomocnik, w przyszłym roku pojawią się nowe rozwiązania w podatku PIT.
Opodatkowanie małych działalności gospodarczych podatkiem – zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych
Jak zapowiedział wiceminister, od 2021 roku planowane są zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Na mocy wprowadzonych zmian znacznie więcej podatników mogłoby skorzystać z prawa do rozliczania przychodu na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Jak zakłada Krajowy Program Reform, aktualny limit wynoszący 250 tys. euro zostałby podniesiony do 2 mln euro. Podwyżka ma być wprowadzana dwuetapowo:
- w 2021 r. limit byłby podniesiony do 1 mln euro, czyli czterokrotnie w stosunku do obecnie obowiązującego;
- od 2022 r. limit miałby wynosić 2 mln euro.