0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Opodatkowanie małych działalności gospodarczych – jakie zmiany od 2021?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zostały ogłoszone planowane zmiany w systemie podatkowym mające objąć opodatkowanie małych działalności gospodarczych w 2021 roku. Jak zapowiedział pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski, od nowego roku pojawią się nowe rozwiązania w podatku PIT. Sprawdź, jak zmiany wpłyną na opodatkowanie małych działalności gospodarczych w przyszłym roku!

Opodatkowanie małych działalności gospodarczych podatkiem CIT

Estoński CIT zakłada konieczność zapłacenia podatku dochodowego nie w momencie uzyskania dochodu, a dopiero w chwili wypłacenia zysku, np. w postaci dywidendy. W praktyce oznacza to, że zatrzymując dochód w przedsiębiorstwie, np. na kolejne przedsięwzięcia i inwestycję lub po prostu w postaci środków, co do zasady nie ma konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Celem wprowadzenia estońskiego CIT w Polsce jest zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania we własne przedsiębiorstwo zamiast wypłacania dywidend powodujących obowiązek podatkowy. Według założeń opodatkowanie małych działalności gospodarczych podatkiem CIT na mocy estońskiego CIT ma objąć przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte panującym kryzysem.

Opodatkowanie małych działalności gospodarczych podatkiem w 2021 roku

Jak podkreśla podsekretarz stanu, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski: „Chcemy przebudować system opodatkowania działalności gospodarczej tak, żeby obciążenia z rozliczeniami podatków zwiększały się wraz ze wzrostem firmy”. Dodaje, że w sytuacji gdy firma będzie się rozwijać, zastosowanie ma mieć estoński CIT. Jak zapowiedział pełnomocnik, w przyszłym roku pojawią się nowe rozwiązania w podatku PIT. 

Opodatkowanie małych działalności gospodarczych podatkiem – zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Jak zapowiedział wiceminister, od 2021 roku planowane są zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Na mocy wprowadzonych zmian znacznie więcej podatników mogłoby skorzystać z prawa do rozliczania przychodu na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Jak zakłada Krajowy Program Reform, aktualny limit wynoszący 250 tys. euro zostałby podniesiony do 2 mln euro. Podwyżka ma być wprowadzana dwuetapowo:

  • w 2021 r. limit byłby podniesiony do 1 mln euro, czyli czterokrotnie w stosunku do obecnie obowiązującego;
  • od 2022 r. limit miałby wynosić 2 mln euro.

W 2020 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogli wybrać ci podatnicy, których przychód w 2019 r. wyniósł nie więcej niż 1 093 350 zł.
Zwiększenie tego limitu ma być dodatkową zachętą do podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy nie będą się obawiać, że rozwój ich biznesu narazi ich na utratę prawa do uproszczonego sposobu opodatkowania.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów