Polscy przedsiębiorcy nawiązują kontakty biznesowe nie tylko z polskimi, ale również z zagranicznymi kontrahentami. O ile krajowa etykieta biznesowa powinna być im znana, o tyle ze znajomością zagranicznych mogą mieć niemały problem. Dowiedz się, jak wyglądają powitania biznesowe w innych krajach, by nie popełnić gafy przy pierwszym kontakcie “face to face” z partnerem z innego kraju.
Chiny
Podczas spotkania z chińskim kontrahentem należy unikać zbyt bliskiego kontaktu przy powitaniach. Dobrze postrzeganym gestem będzie lekki ukłon. Co ciekawe, istnieje możliwość uściśnięcia dłoni, jednak przy tym geście należy poczekać na inicjatywę drugiej strony. Niedopuszczalne jest poklepywanie czy ściskanie oburącz gości z Chin.
USA
W przeciwieństwie do powitań z chińskimi kontrahentami, tutaj wskazane jest utrzymanie kontaktu wzrokowego podczas powitania, które z reguły przyjmuje formę zdecydowanego, stanowczego i energicznego uścisku. Brak takiego zachowania spowoduje, że zostanie się ocenionym jako osoba nieszczera. W tym przypadku również nie jest wskazane poklepywanie. Tego typu zachowania można stosować przy bardziej przyjacielskich kontaktach z partnerami biznesowymi z USA.
Japonia
Podstawą powitania w Japonii jest ukłon. Jednak przy jego oddawaniu polscy przedsiębiorcy powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
im ważniejsza osoba, tym ukłon powinien być głębszy;
osoba na niższym stanowisku pierwsza kłania się osobie na stanowisku wyższym;
nie utrzymuje się kontaktu wzrokowego podczas powitania, gdyż jest to równoznaczne z brakiem szacunku.
Co ciekawe, japońscy biznesmeni mogą podczas powitania podać dłoń przy jednoczesnym ukłonie. Gest ten należy odwzajemnić.
Arabia Saudyjska
W Arabii Saudyjskiej można spodziewać się ciepłego i uprzejmego przywitania. Przy kolejnych spotkaniach można oczekiwać pocałunku w policzek bądź oburęcznego ujęcia dłoni rozmówcy.
Spotykając się z kontrahentem z Arabii Saudyjskiej należy dowiedzieć się więcej na temat kontaktów z płcią przeciwną, co ma również znaczenie w sferze biznesowej.