Szukając pracowników do firmy, przedsiębiorcy często spotykają się z dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie - z górą CV. Jak z nią walczyć? Jak dokonać prawidłowego wyboru kandydatów? Czym kierować się podczas wyboru osób, które warto zaprosić na rozmowę? Kilka cennych wskazówek podajemy poniżej.
1. Należy określić profil kandydata, czyli jego doświadczenie, wykształcenie, umiejętności oraz cechy. W zależności od tego, jakiego stanowiska dotyczy oferta pracy, parametry te będą ulegały zmianie. Z pewnością każdy rekruter i właściciel firmy ceni sobie ludzi ambitnych czy też kreatywnych. Osoby wymieniające te cechy w CV być może warto zaprosić na rozmowę. Kolejny punkt to doświadczenie, niekiedy bardzo przydatne, jednak nie należy zapominać, że młodzi niedoświadczeni pracownicy mogą wiele wnieść do firmy i szybko wdrożyć się w swoje obowiązki. W tej kwestii nie można być bezwzględnym i przekreślać kogoś tylko przez wzgląd na fakt, że jest świeżo upieczonym absolwentem.
2. Dokładna analiza osoby ubiegającej się o stanowisko to kolejny krok. Odpowiadając sobie na poniższe pytania, osoba rekrutująca jest w stanie wyciągnąć wiele ciekawych wniosków.
Lista pytań:
|
Osoby, które dość często zmieniały miejsce pracy, mogą okazać nietrafionym wyborem. Praktyka bowiem wskazuje, że osoby te są często konfliktowe, zarozumiałe i trudne we współpracy. Zatrudnienie takiego pracownika może źle się skończyć dla firmy. Jednak tutaj również nie wolno generalizować, może częsta zmiana miejsc pracy miała związek z tym, że aplikant chciał podnosić swoje kwalifikacje zawodowe albo oferowane mu stanowisko i warunki zatrudnienia okazywały się sprzeczne z obiecywanymi.
3. Po trzecie: ogólny wygląd, estetyka i profesjonalizm przygotowanego CV. Jest to chyba jeden z najważniejszych punktów, który ma wpływ na zaproszenie danego kandydata na rozmowę. CV sporządzone w sposób niechlujny, zawierające błędy stylistyczne i ortograficzne, z pewnością odstręczy rekrutera nawet wówczas, gdy konkretna osoba będzie posiadała odpowiednie doświadczenie i wykształcenie.
Obecnie większość dokumentów aplikacyjnych przesyła się w formie elektronicznej, a więc aplikant powinien zwrócić szczególną uwagę na sformatowanie tekstu oraz zapisanie go w odpowiednim typie pliku.
4. Wyjątkowość CV. Warto zastanowić się także nad tym, czy dana aplikacja jest standardową i kandydat przesyła ją każdemu potencjalnemu pracodawcy, czy została dostosowana do danej oferty. Kandydat, który przygotowuje CV specjalnie na potrzeby konkretnej oferty, już za ten fakt zyskuje sporo w oczach osoby rekrutującej.