0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Składki ZUS Przedsiębiorcy - preferencyjne a zwykłe w 2013 roku

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Osoby zakładające własną działalność mają prawdo do korzystania z preferencyjnych składek ZUS. Jest to jedna z głównych ulg dla nowych przedsiębiorców, z której korzystanie w 2013 roku pozwala zaoszczędzić nawet 600 zł.

Porównanie wysokości składek ZUS

Ubezpieczenie

Składki ZUS minimalne przy zasadach ogólnych 2013

Preferencyjny ZUS 2013

społeczne (z dobrowolnym chorobowym)

710,67zł

153,12zł

zdrowotne

261,73zł

261,73zł

FP

54,58zł

 

SUMA

1026,98zł

414,85zł

Osoby zakładające działalność mogą korzystać z tego prawa maksymalnie przez okres pełnych 24 miesięcy. Po zakończeniu okresu “małego ZUS-u” zobowiązani są opłacać składki w wysokości co najmniej minimalnych ogłoszonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dokładny termin zakończenia preferencyjnych składek ZUS

Preferencyjny ZUS, jak zostało wcześniej wspomniane, trwa 24 pełne miesiące. W związku z tym, jeżeli przedsiębiorca rozpoczął działalność np. pierwszego dnia danego miesiąca, wówczas po upływie 24 miesięcy powinien on rozpocząć opłacanie “dużego ZUS-u”.

Przykład 1.

Data rozpoczęcia działalności:  1.03. 2011r.

Okres trwania preferencyjnego ZUS: do 28.02.2013 roku

Pierwszą składkę na zasadach ogólnych opłaca się za marzec 2013 roku (termin opłacenia upływa 10 kwietnia - u przedsiębiorców niezatrudniających pracowników).

Przykład 2.

Data rozpoczęcia działalności: 8.03.2011r.  

W związku z tym, iż preferencyjne składki obejmują okres pełnych 24 miesięcy, w przypadku gdy rozpoczęto działalność w trakcie trwania miesiąca, ZUS preferencyjny będzie obowiązywał do końca marca 2013. A więc w tym przypadku “duży ZUS” obowiązuje dopiero w miesiącu kwietniu (opłacany do 10 maja - u przedsiębiorców niezatrudniających pracowników). Jeżeli więc okres 24 miesięcy upływa w trakcie danego miesiąca to przedsiębiorca za cały ten miesiąc opłaca jeszcze składki według preferencyjnych stawek.

Procedury przejścia ze stawek preferencyjnych na zasadnicze

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że po zakończeniu okresu preferencyjnego, są oni zobowiązani do wyrejestrowania się w ZUS-ie z dotychczasowego kodu ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA. Jako przyczynę podaje się kod 600 - inna przyczyna wyrejestrowania. Po wyrejestrowaniu, w ciągu 7 dni od początku miesiąca, w którym obowiązuje pełny ZUS, należy ponownie zarejestrować się, tym razem za pomocą formularza ZUS ZUA jako przedsiębiorca opłacający składki na zasadach standardowych. Wymóg ten wynika z konieczności zmiany kodu ubezpieczenia.

Zawieszenie a preferencyjny ZUS

Przedsiębiorcy, którzy w trakcie trwania pierwszych 24 miesięcy działalności zawieszali ją, muszą pamiętać, że okres zawieszenia nie wydłuża okresu trwania preferencyjnego ZUS. Czas obowiązywania ulgi to 24 miesiące, włączając w to okresy, w których działalność podlegała zawieszeniu.

Każdy przedsiębiorca korzystający z preferencyjnych składek ZUS powinien pilnować terminu 24 miesięcy i po jego upływie przerejestrować się na pełne składki. Jest to ważne tym bardziej, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma obowiązku informowania przedsiębiorców o fakcie zakończenia trwania okresu preferencyjnego i to w ich gestii jest dbałość o poprawność rozliczeń z ZUS. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów