Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Skuteczne wykorzystanie forum internetowego

Fora internetowe to kopalnia cennych informacji. Niemal każdy użytkownik Internetu chociaż raz z niego skorzystał. Przyczyna jest bardzo prosta – dzięki tej metodzie można łatwo znaleźć opinię na temat interesującego produktu i wymienić się własnymi przemyśleniami z innymi użytkownikami. Dlatego stale rosnące zainteresowanie forami internetowymi bezpośrednio wiąże się z chęcią wykorzystania ich do promocji własnej firmy, marki lub produktu.

Podejmując decyzję o wykorzystaniu forum internetowego do poszerzenia wiedzy o oferowanym produkcie wśród jego użytkowników, warto zapoznać się z zasadami na nim panującymi i regulaminem strony. Po zarejestrowaniu się na forum należy odnaleźć miejsce poświęcone zagadnieniom powiązanym z prowadzoną działalnością i zacząć aktywnie się udzielać. Trzeba bardzo uważać gdyż administratorzy forów czuwają nad spokojem i pełną kulturą swoich stron. Zdarza się, że blokują konta typowo marketingowe. Dlatego warto zwrócić uwagę, aby reklama była nienachalna, a przekazywana informacja jak najbardziej profesjonalna.

Użytkownicy forum internetowego bywają nieufni. Często podejrzewają, że któraś z czytanych opinii jest reklamą lub spamem, a nie informacją. Dlatego tak istotne jest dodawanie opinii z oficjalnego konta firmy. Dzięki takiemu zabiegowi użytkownicy wiedzą, kto odpowiada na ich pytania i rozwiewa ich wątpliwości. Traktują czytane posty jak wypowiedzi ekspertów. Od czasu do czasu można dodać opinię z fikcyjnego konta, jednak należy pamiętać, że administratorzy mają wgląd w rejestr IP komputerów i jeśli omawiana sytuacja okaże się nadużywana, to bez skrupułów usuną komentarze, a nawet mogą zablokować konta.

Początkowo dość trudne i kłopotliwe wydaje się zachowanie regularności wpisów na forum. Z czasem, wraz z nabraniem wprawy i przyzwyczajeniem, stała obecność staje się codziennością. Dlatego nie wolno zniechęcać się na początku i wytrwale budować jak najbardziej profesjonalny wizerunek swój i firmy wśród innych użytkowników. Codzienni bywalcy konkretnego forum doskonale wiedzą, kto jest na nim pierwszy raz, a kto pojawia się sporadycznie. Na swój sposób stanowią dość hermetyczne środowisko, do którego można się dostać jedynie stałą obecnością. Ta trochę żmudna praca, na szczęście owocuje konkretnymi korzyściami. Przecież koledzy z forum wybaczą, jeśli lubiany przez nich użytkownik od czasu do czasu zamieści jakąś subtelną reklamę lub materiał promocyjny swojego produktu!

Codzienne odwiedzanie forum, wypowiadanie się na konkretne tematy, doradzanie innym użytkownikom może zostać odebrane jako w wejście w rolę eksperta w danej dziedzinie. Ma to korzystny wpływ na wizerunek firmy oraz jej pozycjonowanie w Internecie. Uzyskanie w oczach internautów takiej opinii sprawia, że samodzielnie poruszają się po stronie internetowej eksperta w poszukiwaniu bardziej szczegółowych informacji i chętniej korzystają z oferowanych przez niego usług i rozwiązań. Z czasem sami mogą zacząć polecać firmę eksperta swoim znajomym i budować sieć zadowolonych klientów.

Zbudowanie opinii eksperta wiąże się również z obowiązkiem udzielania coraz bardziej szczegółowych informacji na zadawane pytania. Dlatego warto cały czas się dokształcać i poszerzać swoją wiedzę, aby nie stracić tak ciężko wypracowanego autorytetu wśród innych użytkowników forum.

Rozpowszechnianie informacji o swoim produkcie za pomocą forum internetowego nic nie kosztuje. Wiąże się jedynie z poświęceniem określonego czasu na zbudowanie swojej pozycji i udzielaniem odpowiedzi na zadawane przez innych użytkowników pytania. Warto potraktować fora internetowe jako możliwość promocji firmy, a w rezultacie sposób na dotarcie do potencjalnego klienta.