0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Logo a logotyp - najbardziej znaczące różnice

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dobra identyfikacja wizualna to podstawa tworzenia marki. Powinna być charakterystyczna i wpisywać się w jej strategię, wizję i misję, jaką sobie postawiła. Jednym z jej najważniejszych elementów jest logo. Aby je właściwie zaprojektować należy poznać kilka ważnych elementów. 

Logo i logotyp to pojęcia często używane zamiennie. Niesłusznie, bowiem oba mają inne znaczenie. Firma może posiadać logo oraz osobno funkcjonujący logotyp i sygnet. Wszystko zależy od designu marki oraz zaplanowanej identyfikacji wizualnej. 

Logo to znak charakterystyczny każdej marki. Ponieważ jest tak często mylony z logotypem, należałoby rozróżnić te pojęcia poprzez wskazanie podstawowych rozbieżności między nimi. 

Poznaj cechy rozróżniające te dwa określenia.

Logo, logotyp i sygnet - czym się różnią?

  • Logo

Mówiąc prościej w skład logo wchodzi znak graficzny - sygnet oraz przekaz tekstowy - logotyp. W parze sygnet i logotyp składają się na komunikację wizualną marki, chociaż każdy z nich z osobna pełni inne funkcje. Warto również zauważyć, że logo może składać się z samego sygnetu lub samego przekazu tekstowego.

  • Logotyp

Na wyraz logotyp składa się ze zbitek słów - logo i typ, co w kontekście do marki należy zdefiniować jako rodzaj grafiki wykorzystany do tekstowego przedstawienia samego obrazu. Logotyp jest częścią komunikacji wizualnej, jednak nie zawsze musi być częścią samego logo.

  • Sygnet

Jest to symbol graficzny, "znaczek", który znajduje się obok, nad lub pod logotypem bądź jest z nim połączony. Sygnet stanowi część logo i podobnie jak w przypadku logotypu może funkcjonować samodzielnie. Wybierając tę opcję należy pamiętać, aby sygnet był na tyle charakterystyczny, by kojarzył się od razu z daną marką. 

Cechy logo i logotypu

Logo może być częścią firmy, jak również samego produktu czy usługi. W każdym z tych przypadków ma wspólny mianownik - musi wyróżniać się na tle innych, a przede wszystkim - wzbudzać zainteresowanie odbiorców. Natomiast logotyp powinien wyróżniać się następującymi atrybutami:

  • oryginalna typografia tożsama z marką,
  • przyciągająca kompozycja tekstowa,
  • odpowiednia gama kolorystyczna,
  • odpowiedni rozstaw i format czcionki.

Logo, sygnet i logotyp na przykładzie

 Logo i logotyp - jakie są różnice między nimi?

 

Reasumując, logotyp stanowi istotną część składową logo. Jest tekstową formą wizualną. Przy tworzeniu logotypu należy skupić się tym, czemu ma służyć i w jaki sposób powinien eksponować walory marki.

Istotną kwestią jest to, że firma może zaprojektować i posiadać wszystkie przedstawione w artykule znaki, jako jedno logo lub rozłącznie jako sam sygnet i logotyp oraz posługiwać się nimi według uznania. Wiele firm stosuje je zamiennie w zależności od potrzeb oraz ich przeznaczenia. Pomimo ich często wspólnego celu nie należy używać pojęć tych wymiennie, ponieważ każde z nich oznacza coś innego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów