0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Smart living - czy możemy mówić o smart Polaku? Analiza raportu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zakupy online, aplikacje, urządzenia mobilne i różnego rodzaje automaty pomagające nam w codziennych obowiązkach - lubimy technologie coraz bardziej. Jak wynika z raportu Smart living. Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie? Portret smart Polaka (zrealizowanego przez Mobile Institute na zlecenie Pralniomaty Hi’Shine) lubimy i chcemy żyć nie tylko mądrze, ale i sprytnie. Co dokładnie oznacza idea smart living i jak wygląda smart Polak?

Czym dla Polaków jest smart living? Co wiemy na jego temat?

Smart living - czym jest dla Polaków?

Możemy wskazać trzy czynniki demograficzne, które wpływają na kojarzenie zjawiska smart życia.

Pojęcie smart living znane jest 22% Polaków, a więc raczej niewielu. Nieco więcej kobiet (4 punktów procentowych) niż mężczyzn, wie czym jest idea smart living. Wiek Polaków również ma znaczenie - 33% osób w wieku od 25 do 34 lata deklaruje znajomość pojęcia smart living. Miejsce zamieszkania badanych osób ma także wpływ na jego znajomość - częściej niż pozostali ankietowani (33%), pojęcie smart living znają mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Profil smart Polaka

Autorzy raportu Smart Living. Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie? Portret smart Polaka przyjęli definicję smart Polaka. To osoba, która w minimalnym stopniu realizuje ideę smart living w najważniejszych obszarach życia. Oznacza to, że korzysta z przynajmniej jednego urządzenia z dostępem do internetu, robi zakupy w sposób przemyślany i kupuje online, zleciła już kiedyś "na zewnątrz" przynajmniej jeden z obowiązków domowych oraz istotna jest dla niej równowaga pomiędzy życiem zawodowym i osobistym - wymienia Rafał Staszkiewicz, współautor raportu, CEO Pralniomatów Hi’Shine. Zgodnie z taką definicją 22% Polaków żyje smart!

Należy jednak zaznaczyć, ze nie jest to jednolita grupa osób. Kim w praktyce są Polacy żyjący według idei smart living? 5% to zaawansowani smart innowatorzy, który w pełni realizują założenia inteligentnego życia, natomiast 17% stanowią adepci idei smart livingu, którzy stosują podstawowe zasady życia smart. Pozostała część to Polacy, którzy są potencjalnie zainteresowani ideą.

Technologie i zakupy dominują wśród aktywności smart

Aż 49% badanych deklaruje zainteresowanie nowymi technologiami, a połowa uważa, ze mają one pozytywny wpływ na nasze życie. Bez dostępu do sieci nie wyobraża sobie dnia 28% ankietowanych. Dla wielu badanych technologia to obowiązkowy element życia i bycia smart. Co więcej 86% zadeklarowało chęć wypróbowania nowości technologicznych, 33% skorzystałoby z smart urządzeń domowych, a 29% z automatycznego samochodu.

Polacy lubią kupować! Jak pokazują wyniki raportu, aż 89% Polaków można nazwać smart shopperami. 25% z nich podczas codziennych zakupów korzysta z opinii znajomych, a 20% dzieli się nimi po ich zakupie.

Zapracowani, ale wysportowani?

Zapracowanych, przemęczonych lub zabieganych jest 48% Polaków. Powszechność internetu sprawia, że coraz częściej odczuwamy przeciążenie napływającymi informacjami z jednoczesnym strachem o to, że coś istotnego może nas ominąć. Czujemy się w obowiązku być na bieżąco we wszystkich dziedzinach życia.

Odpoczywamy za mało - niecałe 30% z nas odpoczywa ponad 5 godzin. 2% Polaków w ogóle nie odpoczywa, natomiast 16% ma na odpoczynek i regenerację maksymalnie godzinę w ciągu dnia!

W dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie ma nam pomóc uprawianie sportu. I tutaj wyniki prezentują się już zdecydowanie lepiej - aktywność fizyczną deklaruje aż 81 % ankietowanych, jednak regularnie sport uprawia tylko 35% Polaków. I tu z pomocą przychodzi technologia. 80% Polaków używa nowinki technologiczne podczas ćwiczeń. Najczęściej są to odtwarzacz muzyki (31%), opaska fitness (20%), aplikacje mobilne do pomiaru aktywności.

A jak wygląda smart living w praktyce? Czy Polacy prowadzą mądre życie, skoro tylko 22% z nich wie, co ono oznacza, a zaledwie 5% to tzw. innowatorzy w tej dziedzinie? Mimo, że ich liczba nie jest duża, warto wspomnieć tutaj o tym, że ponad 80% grupy deklaruje, że czuje się szczęśliwe. Zatem może warto żyć mądrze, żeby być szczęśliwszym i czuć się się lepiej z samym sobą. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów