0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

System zastrzegania kart płatniczych? Przeczytaj i zapamiętaj ten numer!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Twoja karta została skradziona? A może zwyczajnie nie wiesz, gdzie jest? Nie martw się o swoje pieniądze. Zablokuj możliwość złodziejowi lub potencjalnemu znalazcy płacenie Twoimi pieniędzmi. Wystarczy, że zadzwonisz na numer (+48) 828 828 828 i postąpisz zgodnie z instrukcją. Już nie musisz szukać numeru do swojego banku. Przeczytaj, jak działa system zastrzegania kart płatniczych - zastrzegam.pl.

System zastrzegania kart płatniczych – jak działa?

Polski system zastrzegania kart płatniczych jest wyposażony w technologię IVR (portal głosowy), która automatycznie rozpoznaje i syntezuje mowę. Dzięki temu dzwoniący wystarczy, że poda, z którego banku pochodzi karta, którą chce zastrzec, a system przekieruje go na infolinię tego właśnie banku. System nie zadaje żadnych innych pytań. Usługa jest dostępna całą dobę oraz jest darmowa. Jedyny koszt, jaki ponosi dzwoniący, to koszt połączenia zgodny z tabelą opłat swojego operatora. Wystarczy zadzwonić na numer (+48) 828 828 828. System działa także za granicą. By skorzystać z niego, będąc na egzotycznych wakacjach, musisz dodać prefiks, czyli +48.

Twórcą systemu jest Związek Banków Polskich, ale powstał on dzięki zaangażowaniu Narodowego Banku Polskiego. Operatorem systemu zastrzegania kart płatniczych jest Związek Banków Polskich. Rozmowa jest częściowo nagrywana – od połączenia się system do momentu przekierowania użytkownika do jego banku, a zatem system nie nagrywa rozmowy użytkownika z bankiem. Należy pamiętać, użytkownik podczas jednego połączenia może zastrzec jedną kartę, a zatem jeśli skradziono Ci portfel, w którym tych kart było kilka, to by zastrzec każdą z nich, musisz wykonać osobne połączenie.

System zastrzegania kart płatniczych w 4 krokach

  1. Dzwonisz na numer 828 828 828, a jeśli jesteś za granicą, dodajesz prefiks, czyli wybierasz numer: (+48) 828 828 828.
  2. Postępuj zgodnie z instrukcjami podawanymi przez system.
  3. Gdy wypowiesz nazwę swojego banku, z którego chcesz zastrzec kartę, to system połączy Cię z infolinią Twojego banku.
  4. Zastrzegasz kartą, postępując zgodnie z instrukcjami pracownika infolinii Twojego banku.

Wystarczy wykonać te 4 kroki, by zastrzec kartę, a pieniądze były bezpieczne. Ważne jest, by zrobić to jak najszybciej, żeby złodziej nie zdążył zrobić zakupów na Twój rachunek.

Odpowiedzialność finansowa posiadacza karty

Polskie prawo ograniczające odpowiedzialność finansową posiadacza karty w przypadku, gdy pojawią się nieuprawnione transakcje, jest zgodne z prawem europejskim. Zgodnie z nim: „jeżeli posiadacz nie przyczynił się do zaistnienia takich transakcji, do czasu zgłoszenia zastrzeżenia karty odpowiada maksymalnie do równowartości w walucie polskiej 50 euro. Po zastrzeżeniu karty odpowiedzialność posiadacza jest ograniczona do zera”. Właśnie dlatego należy możliwie najszybciej zastrzec kartę.
Wydawcy kart proponują rozwiązanie, które obniży lub wyłączy tę odpowiedzialność. Wystarczy ubezpieczyć kartę. Taka usługa jest płatna, jednak są to niewielkie kwoty płacone miesięcznie. Zatem warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Pamiętaj, że podstawą do wystąpienia ograniczenia odpowiedzialności jest zastrzeżenie karty przez jej właściciela. Może on także zgłosić reklamację dotyczącą nieuprawnionej transakcji, którą wykonał złodziej karty.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów