Poradnik Przedsiębiorcy

Wordpress - jak zlikwidować spam na blogu?

Rozpoczynając przygodę z platformą Wordpress, możemy natknąć się na wiele niezależnych problemów, które mogą utrudnić nam blogowanie. Jednym z najczęściej występujących są niechciane komentarze, określane jako spam. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się niewartościowych wpisów, dzięki którym nasz blog będzie wyróżniał się rzeczowymi odpowiedziami ze strony zainteresowanych tematem użytkowników. Z pomocą przychodzi wtyczka o nazwie Growmap Anti Spambot, która w kilku prostych krokach skutecznie ograniczy spam na blogu.

Spam i Wordpress - Growmap Anty Spambot

W pierwszej kolejności przechodzimy pod ten adres: http://wordpress.org/plugins/growmap-anti-spambot-plugin/. Klikamy w czerwony przycisk “Download Version 1.5.6” - w przypadku aktualizacji wersja może się zmienić w przyszłości. Pobieramy wtyczkę (w formacie ZIP) na dysk komputera, a następnie wypakowujemy całą zawartość do katalogu wp-content/plugins/directory.

Wordpress - dodatkowe zabezpieczenia Growmap Anty Spambot:

Aby jeszcze efektywniej zabezpieczyć prowadzony blog przed spamem oraz niepożądanymi komentarzami, należy przejść z poziomu Ustawienia do menu wtyczki, a następnie uzupełnić następujące pola:

  • Checkbox Label - możemy tu wpisać frazę “Potwierdź, że nie jesteś spamerem!” (Confirm you are NOT a spammer)

  • Checkbox not checked alert - “Zaznacz, aby potwierdzić, że nie jesteś spamerem!” (Please check the box to confirm that you are NOT a spammer)

  • No checkbox - można podać: “Prawdopodobnie masz wyłączoną obsługę Java Script. Włącz ją i spróbuj dodać komentarz ponownie” (You may have disabled javascript. Please enable javascript before leaving a comment on this site)

  • Maximum number of URLs allowed in comment text można wpisać 1, jeśli godzimy się na URL w naszych komentarzach, w innym wypadku należy ustawić wartość 0.,

  • Maximum number of words allowed in name field - tutaj można poeksperymentować, w zależności od zainteresowania i średniej długości publikowanych komentarzy np. 30 - 50.

Teraz wystarczy już tylko zapisać zmiany i można się cieszyć możliwościami antyspamowej wtyczki Growmap Anty Spambot w platformie Wordpress, która powinna skutecznie zniwelować niepożądane komentarze.