Poradnik Przedsiębiorcy

WordPress od lat liderem

WordPress to nowoczesna, semantyczna, osobista platforma publikacyjna, która skoncentrowana jest przede wszystkim na estetyce oraz pozostawaniu w zgodzie z internetowymi standardami użyteczności. Ta darmowa platforma świetnie sprawdza się, gdy chodzi o projektowanie blogów oraz prostych stron internetowych.

Program ten można bardzo szybko zainstalować. Wystarczy tylko posiadać serwer www z obsługą PHP oraz serwer MySQL! W pierwszej kolejności należy pobrać paczkę z plikami oraz skopiować ją na swój serwer www. Później przechodzi się do katalogu zawierającego wysłane pliki, korzystając z przeglądarki internetowej. Przechodzi się również przez szereg dokładnie opisanych instrukcji.

WordPress - jak to było na początku?

Nazwę dla tego programu zaproponowała Christine Selleck. WordPress to oficjalny następca systemu blogowego b2/cafelog. Kolejne wersje tego systemu wprowadzały dodatkowe możliwości takie, jak chociażby obsługa kontrolek w szablonach czy zmodyfikowanie panelu administracyjnego. Pierwsza wersja WordPressa miała premierę 27 maja 2003 roku, a ostatnia (4.2.2.) 7 maja tego roku. Rozwojem WordPressa zajmują się Ryan Boren oraz Matt Mullenweg, a współzałożycielem projektu jest Mike Little.

W czym tkwi tajemnica sukcesu WordPress?

WordPress traktowany jest jako najprostszy sposób na stworzenie darmowej strony www bądź bloga. Ta potężna platforma hostingowa zyskała wielu zwolenników właśnie dzięki intuicyjności obsługi. Silnik WordPressa także jest stale rozwijany i to w zaskakująco szybkim tempie. Zdecydowały się już na niego setki milionów użytkowników na całym świecie.

Użytkownicy platformy wiedzą, że będą korzystać z narzędzia optymalnego. I chociaż WordPress początkowo został stworzony jako oprogramowanie do tworzenia blogów, to teraz można już za jego pośrednictwem postawić proste strony firmowe czy forum internetowe. Jego przekształcenie w CMS okazało się trafnym rozwiązaniem.

Osoby, które wybierają WordPress nie mają powodów do tego, by narzekać na jakiekolwiek problemy z funkcjonalnością platformy. Wiedzą także, że nie będą potrzebować dodatkowej pomocy z zewnątrz, jeśli chodzi o zainstalowanie czy dodawanie kolejnych wtyczek oraz o zmianę szablonów. To wszystko jest rzeczywiście przekonujące i sprawia, że coraz więcej internautów decyduje się na korzystanie z tej platformy. Każdego dnia WordPress zyskuje nowych użytkowników, pozostawiając konkurencję w tyle.

WordPress - aktualne dane

Obecnie na WordPressie działa około 68 milionów stron internetowych. System ten operuje działaniami takich gigantów, jak Forbes czy New York Times. To już zaś samo w sobie stanowi najlepszą rekomendację. Witrynę można bardzo łatwo dostosować do własnych potrzeb. System przyciąga wielu twórców wtyczek, a sam system zarządzania treścią jest niezwykle elastyczny. Szeroki dostęp do aplikacji wpływa również pozytywnie na pozycjonowanie strony opartej na WordPressie. Szybkie opanowanie istotnych funkcji przekonuje do skorzystania z możliwości tego programu.

WordPress zapewnia również konkretnej stronie ochronę przed spamem. Platformę można bardzo łatwo zmodyfikować i cały czas wpływać na wygląd panelu administracyjnego, jak i prowadzonego bloga. Dostępne są aktualizacje, które pozwalają zarządzać stroną na urządzeniach mobilnych. WordPress pozwala na powiązanie konkretnej strony bądź bloga z mediami społecznościowymi. Bez trudu więc można zauważyć, że wpisuje się idealnie w bieżące trendy. Nie da się ukryć, że właśnie w tym tkwi tak duża popularność tej strony.

Osoby korzystające z WordPressa wiedzą o tym, że prowadzenie strony ta da im wiele satysfakcji, gdyż możliwe będzie doskonale zarządzanie zgromadzonymi zasobami. Korzystanie ze strony staje się proste dzięki tej platformie, a stosowanie tego oprogramowania wpływa korzystnie na optymalizację oraz pozycjonowanie określonej witryny. To doskonała propozycja dla osób, którym zależy na prostej stronie, która będzie przede wszystkim funkcjonalna.

Istnieje wiele CMS-ów, jednak WordPress jest najbardziej popularny. Jego uniwersalność sprawdza się od wielu lat. Należy spodziewać się, iż jeśli kolejne aktualizacje, jakie zostaną wprowadzone, będą podążały za bieżącymi trendami, to liczba zwolenników platformy znów wzrośnie. Pomimo pojawiania się coraz bardziej zaawansowanych platform CMS to właśnie WordPress plasuje się najwyżej w rankingach. Ma na to wpływ jego nieograniczona dostępność.

Od początku istnienia program okazał się trafnie dopasowany do standardów, które w danym momencie rządziły w sieci. Jego twórcy wiedzieli, że w ten sposób będzie on wykorzystywany. Prześledzenie sposobu rozwoju kolejnych wersji platformy wskazuje, że aktualizacje oprogramowania wciąż zachowają prostotę użytkowania przy zapewnieniu maksymalnego dostosowania się do bieżących trendów. Dzięki WordPress można stworzyć stronę prostą w odbiorze, do której internauci od razu będą mieć zaufanie.

WordPress - podsumowanie

WordPress to bez dwóch zdań najpopularniejszy CMS na świecie. Oparty jest o technologię open source, a więc nadaje się idealnie do projektowania prostych stron internetowych. Jest intuicyjny w obsłudze - nie trzeba znać zasad programowania, by go używać. Wszystkie wtyczki i szablony instaluje się szybko, co pozwala na łatwe operowanie stroną. Opcje te dostępne są za darmo. WordPress posiada dobrze rozwinięte forum, na którym można wymieniać się informacjami. Użytkownicy także samodzielnie mogą tworzyć szablony i udostępniać je w sieci.

WordPress wyposażony jest w rozbudowane możliwości zarządzaniem menu, które pozwalają obejmować nawet całe kategorie, strony i podstrony. Przy pomocy tych wtyczek można dodawać pola w formularzach, co pozwala uzyskać dodatkowe etykiety, kategoryzacje i opisy na stronie. Większe modyfikacje wymagają jednak podstawowej znajomości języka PHP, a zainstalowanie zbyt wielu wtyczek zmniejsza wydajność strony.

WordPress to doskonały system do utworzenia bloga albo prostej strony internetowej. Jest świetnym CMS-em dla początkujących osób. Dlatego też uzyskał pozycję lidera. Nie ma zaś powodów do obaw, że w najbliższym czasie w jakikolwiek sposób jego pozycja mogłaby zostać zagrożona.