0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wsparcie Enterprise Europe Network – jak skorzystać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Enterprise Europe Network to sieć ponad 600 ośrodków działających non-profit w ramach Unii Europejskiej, a wspierających sektor małych i średnich przedsiębiorstw we wprowadzaniu innowacji na rynkach zagranicznych. W ciągu ostatnich 10 lat z ich wsparcia skorzystało około 50 000 polskich firm.

Co oferuje Enterprise Europe Network?

Podstawową funkcją działalności sieci Enterprise Europe Network jest tworzenie i udostępnianie bazy ofert współpracy z firmami z różnych krajów. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą nawiązać wartościowe kontakty i wymienić się wiedzą. Sieć jest również organizatorem giełd kooperacyjnych, targów, misji gospodarczych i szkoleń. Oferuje także doradztwo biznesowe z zakresu handlu zagranicznego, prawa i polityki Unii Europejskiej, które mają na celu pomóc rozwijać potencjał przedsiębiorców i otwierać im drzwi do prowadzenia działalności na rynkach międzynarodowych.

Ośrodki działające w ramach Enterprise Europe Network przygotowują firmy, które chciałby zacząć działać poza krajowym podwórkiem. Uczą więc m.in. zasad uczestnictwa w międzynarodowych zamówieniach publicznych. Wspierają również w pozyskiwaniu funduszy na prowadzenie działalności badawczej, a także przeprowadzają audyty. Sieć ma na celu zwiększanie świadomości przedsiębiorców oraz pomaganie im w korzystaniu z możliwości, które oferuje jednolity rynek europejski.

Jak skorzystać ze wsparcia?

W Polsce działa około 30 ośrodków Enterprise Europe Network. Działają one zazwyczaj przy uczelniach wyższych, parkach technologicznych, czy agencjach rozwoju regionalnego. Organizują one liczne targi i wydarzenia. Ponadto sieć udostępnia również materiały online, a także umożliwia konsultację eksperta – telefoniczną lub przez internet, za pośrednictwem specjalnego formularza. Wszelkie informacje na temat wsparcia sieci można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Czy korzystanie z pomocy Enterprise Europe Network jest płatne?

Sieć Enterprise Europe Network jest finansowana ze środków publicznych, dzięki czemu ośrodki udzielają usług za darmo. Niemniej jednak, usługi, które oferuje, nie mają bezpośredniego przełożenia na polepszenie finansowej sytuacji firmy, która z nich skorzysta. Dzięki wsparciu ekspertów przedsiębiorcy mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zwiększenia sieci biznesowych kontaktów. To zapewnia lepsze przygotowanie do wkroczenia ze swoimi produktami lub usługami na rynek międzynarodowy i może przełożyć się na rozwój działalności, a w konsekwencji – na wyższy jej dochód.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów