Artykuły z dnia: 2022-07-08

Artykuły:

Wyższe wynagrodzenie za terminowe opłacanie podatków dla płatników już od lipca!

Pracodawcy, którzy wywiązują się prawidłowo i terminowo ze swoich obowiązków względem urzędu skarbowego mogą liczyć na zwrot części zobowiązań. Od lipca obowiązuje wyższe wynagrodzenie za terminowe opłacanie podatków. Ile wynosi? Przeczytaj i dowiedz się!

8 lipca 2022

Wypadek przy pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego a zasiłek chorobowy

Pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Czy wypadek przy pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego powoduje konieczność wypłaty zasiłku chorobowego? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

8 lipca 2022

Złośliwe naruszanie praw pracowniczych - czy to przestępstwo?

Uprawnienia pracownicze są chronione i egzekwowane przez przepisy prawa. Konsekwencje ich naruszeń mogą być czasem bardzo surowe. Kiedy złośliwe naruszanie praw pracowniczych staje się przestępstwem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

8 lipca 2022

Urlop ojcowski w dokumentach rozliczeniowych ZUS małego i dużego płatnika

Na dzień 30. listopada roku zatrudniałeś do 20 pracowników - a może jesteś większym przedsiębiorcą? Przeczytaj artykuł i dowiedź się jakie obowiązki posiadasz jako mały, a jakie jako duży, płatnik ZUS gdy Twój pracownik składa podanie o urlop ojcowski.

8 lipca 2022

Faktury opłacone gotówką a wątpliwości jednolitej transakcji - cz. I

Dokonywanie i przyjmowanie płatności w prowadzeniu działalności gospodarczej możliwe jest za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy lub gotówki. Czy są sytuacje kiedy nie powinny zostać faktury opłacone gotówką? Wejdź i przeczytaj nasz artykuł!

8 lipca 2022

Amortyzacja samochodu osobowego i ciężarowego - warto wiedzieć

Najczęstszą metodą zaliczenia pojazdu do majątku firmowego jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych. Wiąże się to z dokonaniem amortyzacji. Sprawdź, czytając artykuł w jaki sposób powinna przebiegać amortyzacja samochodu osobowego i ciężarowego!

8 lipca 2022

Użytkowanie samochodu na podstawie umowy użyczenia a przychód

Umowa użyczenia jest jedną z popularnych umów w przypadku gdy przedsiębiorca chce wykorzystywać samochód czy przedmiot, który jest własnością innej osoby. Sprawdź, jak rozliczyć użytkowanie samochodu na podstawie umowy użyczenia! Odpowiedź w artykule!

8 lipca 2022

Ulga na złe długi w PIT i CIT - wszystko co warto wiedzieć

Od 1 stycznia 2020 r. w życie weszła tzw. ulga na złe długi w PIT i CIT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób należy stosować ulgę i czy zarówno nabywca jak i sprzedawca mają obowiązek rozliczania wykazywania ulgi w zeznaniu rocznym!

8 lipca 2022

Wystawienie faktury po terminie – jakie konsekwencje dla podatnika?

Przepisy ustawy o VAT ściśle określają terminy wystawiania faktury VAT. Wystawienie faktury po terminie nie powoduje konsekwencji u nabywcy lecz u sprzedawcy. Dowiedz, się jakie są terminy wystawiania faktur oraz co grozi za ich wystawienie po terminie!

8 lipca 2022

Czy darowizna pieniędzy podlega VAT?

Przedmiotem darowizny mogą stać się dowolne przedmioty, jednak najczęściej wśród podatników dochodzi do darowizny pieniędzy. Czy darowizna pieniędzy podlega VAT? Jak powinna zostać opodatkowana darowizna pieniędzy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

8 lipca 2022

Czy darowizna między małżonkami jest opodatkowana?

Darowizna jest szczególną formą przekazania dóbr drugiej osobie, przy czym należy mieć na uwadze, że może ona powodować powstanie zobowiązania podatkowego. Czy darowizna między małżonkami podlega opodatkowaniu na gruncie PIT? Odpowiadamy w artykule!

8 lipca 2022

Rekompensata dla kontrahenta a koszty uzyskania przychodów

Z powodu trudnej sytuacji na rynku spowodowanej pandemią wielu podatników nie było wstanie wywiązać się ze swoich obowiązków. Rozwiązaniem w celu utrzymania dobrych kontaktów była rekompensata dla kontrahenta Czy taka rekompensata jest kosztem?

8 lipca 2022

Odwołany stan epidemii a skutki prawne i podatkowe!

Zastąpienie stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego oznacza, iż cześć specjalnych preferencji podatkowych przestaje obowiązywać. Jakie są skutki prawne zniesienia stanu epidemii? Przeczytaj artykuł i sprawdź, co zmienia odwołany stan epidemii?

8 lipca 2022

Obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy

Wysokość opłacanej składki zdrowotnej nie może być wyższa od wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Kiedy zastosować obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne? Jak wyglądają wyliczenia wynagrodzenia w takiej sytuacji? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

8 lipca 2022

Wypowiedzenie umowy o pracę – 10 praktycznych wskazówek dla pracodawcy

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – w jakim zakresie jest dopuszczalne? Czy konieczne jest sporządzenie uzasadnienia? Kiedy osobie zatrudnionej przysługuje odprawa pieniężna? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w artykule.

8 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów