Osoby zatrudniające pracowników, które opłacają podatki w ustawowym terminie, mogą otrzymać z tego tytułu gratyfikację. Co ważne, od 1 lipca zmianie uległy przepisy dotyczące tego rozwiązania i wynagrodzenie za terminowe opłacanie podatków jest wyższe, przy czym podwyżka nie jest przewidziana na stałe.
Kiedy dokładnie przysługuje wynagrodzenie za terminowe opłacanie podatków?
Pracodawca zobowiązany jest do prawidłowego ustalenia i następnie potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od pensji pracownika. W kolejnym kroku pobrane zaliczki powinien przekazywać do urzędu skarbowego. Jeżeli wykonuje to w terminie, to zgodnie z art. 28 Ordynacji podatkowej przysługuje mu z tego tytułu zryczałtowane wynagrodzenie. Dotychczas taki dodatek naliczany był w kwocie 0,3% kwoty podatków pobranych zaliczek.
Zmiana stawki wynagrodzenia za terminowe opłacanie podatków
1 lipca 2022 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa, które zwiększa zryczałtowaną stawkę wynagrodzenia do 0,6% zapłaconych podatków. Stawka nie zmieniła się jednak na stałe, a będzie obowiązywała w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.
Istotne jest to, że taka „nagroda” jest należna wyłącznie w przypadku podatku pobieranego według skali podatkowej.
W pozostałych przypadkach stawki nie uległy zmianie i w dalszym ciągu wynoszą:
- 0,3% kwoty podatków innych niż określone w pkt 1 pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa;
- 0,1% kwoty podatków pobranych przez inkasentów na rzecz budżetu państwa.
Pracodawcy, którzy uiszczają podatki w terminie, mogą otrzymać częściowy zwrot przekazanych kwot. Stawka wynagrodzenia w tej sytuacji jest zróżnicowana, a od lipca jest ono wyższe dla osób pobierających podatek naliczony według skali od wynagrodzeń pracowniczych.