0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-01-30

Artykuły:

Bankowość w małej firmie - co musisz wiedzieć?

Co warto wiedzieć na temat bankowości w małej firmie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku dla małej firmy? Jak wybrać konto dla małej firmy? Wyjaśniamy w artykule.

30 stycznia 2023

Czy pracodawca ma obowiązek sporządzić opis stanowiska pracy?

Podczas zatrudniania pracowników pracodawca ma obowiązek sporządzenia pewnych dokumentów, jednak istnieją też takie, których stworzenie nie jest obligatoryjne. Czy zatem pracodawca ma obowiązek sporządzić opis stanowiska pracy? Wyjaśniamy!

30 stycznia 2023

PIT-11 w 2023 roku - terminy i sposoby przesyłania formularzy

Każdy pracodawca, jako płatnik, jest zobowiązany do przekazywania deklaracji PIT-11 swoim pracownikom oraz urzędowi skarbowemu. Jakie są obowiązujące terminy na dostarczenie deklaracji w 2023 roku oraz jak dokonać jej wysyłki? Przeczytaj i sprawdź!

30 stycznia 2023

Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 15) - Zatrudnienie pracownika - cz. II

Czy wiesz, jakie obowiązki po stronie pracodawcy generuje zatrudnienie pracownika na umowę o pracę oraz jakie obowiązki ciążą w takiej sytuacji na pracowniku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, o czym należy pamiętać zatrudniając pracowników!

30 stycznia 2023

Jak potwierdzać obecność w pracy i czy lista obecności jest obowiązkowa?

Pracownik musi świadczyć obowiązki w określonym czasie i konkretnym miejscu. Jednak miejsce wykonywania pracy nie musi być w danej firmie, ponieważ może mieć charakter ruchomy. Czy obecność w pracy wymaga potwierdzenia? Wyjaśniamy w niniejszym artykule!

30 stycznia 2023

Jak poprawnie udostępnić na stronie internetowej dane IOD?

RODO przewiduje przypadki, gdy powołanie Inspektora Ochrony Danych jest obowiązkowe – w takim wypadku niezbędne jest opublikowanie danych IOD i zawiadomienie Prezesa UODO. Sprawdź, w jakich przypadkach RODO przewiduje obowiązek powołania IOD!

30 stycznia 2023

Umorzenie długów konsumenckich - kiedy sąd podejmie taką decyzję?

Postępowanie upadłościowe co do zasady ma za zadanie w pierwszej kolejności w jak największym stopniu zaspokoić wierzycieli. Czy może się jednak okazać, że sąd zdecyduje się na umorzenie długów konsumenckich? Jakie przesłanki należy spełnić? Sprawdź!

30 stycznia 2023

Kredyt technologiczny – jak wejść na wyższy poziom innowacji?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą ubiegać się o kredyt technologiczny. Wspomniany kredyt ma bardzo korzystne warunki, a jego celem jest wpieranie innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Sprawdź, jak skorzystać z kredytu na innowacje!

30 stycznia 2023

Amortyzacja strony internetowej - czy jest możliwa?

Posiadanie fanpage'a jest dla przedsiębiorców jedną z najbardziej atrakcyjnych form reklamy i gromadzenia bazy klientów. W związku z tym warto rozważyć, w jaki sposób przebiega amortyzacja strony internetowej oraz kiedy jest możliwa. Czytaj więcej!

30 stycznia 2023

Umowa zlecenia ze słuchaczem zaocznego liceum, który nie ukończył 26 lat

Nie raz zleceniodawca ma problem z ustaleniem jakie składki powinien opłacać za zleceniobiorcę. Jak to wygląda, gdy umowa zlecenia ze słuchaczem zaocznego liceum? Czy wynagrodzenie jest wówczas oskładkowane i opodatkowane? Przeczytaj!

30 stycznia 2023

Komu przysługuje prawo do odprawy i jaka jest jej wysokość?

Odprawa pieniężna przyznawana pracownikowi stanowi rekompensatę za rozwiązanie stosunku pracy. Jaka jest jej wysokość i termin wypłaty? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pracownik nabył prawo do odprawy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

30 stycznia 2023

Rozliczenie kosztów paliwa samochodu osobowego w firmie

Rozliczenie kosztów paliwa samochodu osobowego wykorzystywanego w firmie różni się w zależności od sposobu jego użytkowania. Inaczej rozlicza się samochód stanowiący środek trwały, a inaczej prywatny czy na podstawie umowy najmu lub leasingu. Sprawdź!

30 stycznia 2023

Ile wynosi termin odliczenia podatku VAT?

Termin odliczenia podatku VAT uzależniony jest od rodzaju faktury oraz okresu, w którym daną fakturę otrzymano. Jakie warunki należy spełnić przy odliczaniu VAT? Dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy po stronie dostawcy i sprzedawcy!

30 stycznia 2023

Niezgłoszona darowizna a konsekwencje podatkowe

Otrzymanie darowizny należy zgłosić do urzędu bez względu na stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. Darowizna w pierwszej grupie podatkowej podlega zwolnieniu z podatku. Zobacz jakie konsekwencje może powodować niezgłoszona darowizna.

30 stycznia 2023

Wyższe kwoty zwolnienia w podatku od spadków i darowizn

Ministerstwo Finansów zapowiada wyższe kwoty zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. To już druga zmiana kwot wolnych w przeciągu ostatnich miesięcy. O ile zatem wzrosną limity zwolnień? Sprawdziliśmy!

30 stycznia 2023

Obowiązki przedsiębiorcy na koniec stycznia

Prowadzenie własnej firmy to też konieczność wywiązywania się z pewnych zobowiązań względem urzędu skarbowego i ZUS-u. Czy wiesz, jakie są najważniejsze obowiązki przedsiębiorcy na koniec stycznia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

30 stycznia 2023

Darowizna bez podatku w firmie - jak ująć w zeznaniu rocznym?

Czy wiesz, czym jest darowizna i kiedy trzeba od niej zapłacić podatek! Czy są ograniczenia dotyczące rzeczy, jakie mogą zostać przekazane w darowiźnie? Od jakich darowizn nie trzeba odprowadzać podatku? Sprawdź, jak wykazać darowiznę w zeznaniu rocznym!

30 stycznia 2023

Strata z lat ubiegłych - rozliczenie krok po kroku

Zakładający firmę przedsiębiorca optymistycznie patrzy w przyszłość, licząc na zysk - to oczywiste i naturalne. Jednak w rzeczywistości trzeba liczyć się także z możliwością poniesienia straty. Strata z lat ubiegłych - jak rozliczyć? Dowiedz się!

30 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów