0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-03-23

Artykuły:

Przedsiębiorstwo Społeczne - korzyści jego utworzenia

Przedsiębiorstwo Społeczne jest to podmiot ekonomii społecznej oraz jednostka tworząca podmiot ekonomii społecznej. Jak uzyskać status wspomnianego przedsiębiorstwa oraz jak wygląda koordynacja tego rodzaju działalności? Odpowiadamy w artykule!

23 marca 2023

Zawiodły ją banki. Uratował polski Bitomat do Bitcoin

Bitomaty to maszyny, które są jak bankomaty, lecz do kryptowalut. Na przełomie lat zmieniło się postrzeganie bitomatów. Skąd ta zmiana? Jakie są prowizje w bitomatach w Polsce oraz jak dokonać sprzedaży w bitomacie? Dowiedz się z poniższego artykułu

23 marca 2023

Instytucja składu VAT a planowane konsultacje w zakresie wdrożenia

Prawo unijne umożliwia podatnikom z państw członkowskich rozwiązania, które pozwalają na zwolnienie z VAT wybranych transakcji, które powiązane są z międzynarodowym obrotem towarowym. W tym zakresie planowana jest instytucja składu VAT!

23 marca 2023

Przedłużony termin złożenia zeznania CIT-8!

Ustawowy termin złożenia zeznania rocznego dla podatników CIT przypada do 31 marca roku następującego po roku, za który podatnik składa zeznanie. Termin ten jednak został wydłużony. Sprawdź, na kiedy przypada termin złożenia zeznania CIT-8!

23 marca 2023

Kolejna edycja semKRK w wersji BIG!

Już 7 czerwca odbędzie się kolejna edycja samKRK w wersji BIG! Razem z barcampem ponownie zawitają do Starej Zajezdni w Krakowie. W wydarzeniu towarzyszyć będzie 12 ekspertów z branży SEM i SEO. Długi weekend w czerwcu? Rozpocznij go z semKRK!

23 marca 2023

Sprzedaż przedsiębiorstwa a obowiązki formalne

Sprzedaż przedsiębiorstwa wymaga zachowania odpowiedniej formy oraz dopełnienia kilku formalności. Jaka jest forma sprzedaży przedsiębiorstwa? Jaki są skutki podatkowej tej transakcji? O czym należy jeszcze pamiętać? Odpowiadamy w artykule!

23 marca 2023

Sprzedaż spółki cywilnej wspólnikowi a skutki podatkowe

Nie ma przeciwskazań, aby wspólnik spółki cywilnej mający działalność jednoosobową zakupił tą spółkę. Warto jednak rozpatrzeć, jakie konsekwencje na gruncie podatku dochodowego i VAT generuje sprzedaż spółki cywilnej wspólnikowi? Odpowiadamy w artykule!

23 marca 2023

Jak wypełnić PCC-3 i kiedy należy go złożyć?

Nabywając przedmiot lub prawo majątkowe na podstawie umowy, będziesz zobowiązany do zgłoszenia tej czynności do urzędu skarbowego, a jeżeli czynność nie podlega zwolnieniu, również do zapłaty podatku. Sprawdź, kiedy zapłacić podatek i jak wypełnić PCC-3!

23 marca 2023

Sprzedaż środka trwałego a wycofanie majątku na cele prywatne

Prowadząc działalność podatnicy wykorzystują środki trwałe które mogą sprzedać lub wycofać na cele prywatne. Jakie dokumenty należy posiadać aby sprzedaż środka trwałego przebiegła prawidłowo? Jak podatkowo rozliczyć taką transakcję sprzedaży? Sprawdź!

23 marca 2023

Zakup na firmę a prywatnie - czy warto brać fakturę na każdy towar?

Dokonując zakupu towaru zdarza się, że przedsiębiorcy proszą o wystawienie faktury, aby móc rozliczyć dany zakup w kosztach firmy. Trzeba jednak pamiętać, że zakup na firmę a prywatnie jest traktowany w inny sposób. Czy zawsze warto brać fakturę? Sprawdź!

23 marca 2023

Sprzedaż akcji - czy podlega pod podatek PCC?

Sprzedaż akcji podlega odpowiedniemu rozliczeniu względem organów podatkowych. Czy sprzedaż akcji podlega pod podatek od czynności cywilnoprawnych? Kto powinien go zapłacić? Sprawdź, jakie są zasady opodatkowania umowy sprzedaży akcji podatkiem PCC!

23 marca 2023

Zgłoszenie darowizny samochodu - kto musi tego dokonać?

Darowizna pojazdu jako czynność prawna pociąga za sobą konieczność dopełnienia pewnych formalności m.in. przed organami podatkowymi, wydziałem komunikacji, czy ubezpieczycielem. Sprawdź, jak przebiega zgłoszenie darowizny samochodu oraz kto jej dokonuje!

23 marca 2023

Ujęcie w kosztach opłaty wstępnej za samochód z leasingu operacyjnego

Czy wiesz, jak powinno wyglądać ujęcie w kosztach opłaty wstępnej w przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak księgować koszty leasingu samochodu o wartości powyżej 150.000 zł!

23 marca 2023

Catering dla pracowników a koszty podatkowe

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników może zapewnić wyżywienie w formie cateringu. Czy wydatek na catering dla pracowników może stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć takie koszty!

23 marca 2023

Kontrola ZUS-u a kopia legitymacji

Kontrola ZUS-u jest stresującym momentem dla każdego. Co jest kontrolowane przez ZUS? Czy płatnik powinien posiadać kopie dokumentów, w tym legitymacji? Czy pracownik powinien dostarczyć potrzebne dokumenty? O tym piszemy w poniższym artykule!

23 marca 2023

Jak poprawić błędy w wypowiedzeniu umowy o pracę?

Każdemu może zdarzyć się nieścisłość przy wykonywaniu swoich obowiązków. Co jednak stanie się w sytuacji, kiedy pojawią się błędy w wypowiedzeniu umowy o pracę sporządzonym przez pracodawcę, które zostało następnie wręczone pracownikowi? Dowiedz się!

23 marca 2023

Zwolnienie z PIT dla młodych – których dochodów nie dotyczy?

Od niedawna obowiązuje zwolnienie z PIT dla młodych do 26. roku życia. Czy wszystkie dochody uzyskane przez osobę do 26. roku życia są zwolnione z PIT? Jakie dochody nie podlegają zwolnieniu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

23 marca 2023

Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy o pracę

Na czym polega ochrona przedemerytalna i jak chroni pracowników, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego? Jakie obowiązki ma pracodawca względem pracownika w wieku przedemerytalnym? Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy o pracę - czy to możliwe?

23 marca 2023

Nagrody jubileuszowe - rozliczenie składkowe i podatkowe

Nagrody jubileuszowe przeznaczone są dla pracowników o określonym stażu pracy. Nagrody mogą być przyznawane za ogólny staż pracy lub konkretnie, za staż w danej firmie. Czy nagrody jubileuszowe podlegają oskładkowaniu podatkiem dochodowym? Dowiedz się!

23 marca 2023

SLIM VAT 3 - poznaj najważniejsze zmiany!

Czy wiesz, że ustawodawca oprócz pakietu zmian SLIM VAT i SLIM VAT 2 które już weszły w życie w ostatnim roku jest już na etapie projektu kolejnej serii nowelizacji przepisów w ramach pakietu SLIM VAT 3? Poznaj najważniejsze zmiany w podatku VAT!

23 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów