0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-05-26

Artykuły:

Kolejny wzrost składek ZUS już 1 lipca 2023!

Wzrost składek ZUS wiąże się ze wzrostem przeciętnego minimalnego wynagrodzenia. Warto wspomnieć, że to już druga podwyżka w ciągu roku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej kogo dokładnie będzie dotyczyć podwyżka!

26 maja 2023

Kontrola trzeźwości pracowników a ochrona danych

Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Jakie przepisy należy tu stosować, o czym pamiętać? Czy kontrola trzeźwości pracowników może zwolnić z ochrony danych osobowych? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

26 maja 2023

Mały ZUS Plus 2023 – czy warto korzystać z tej ulgi?

Przedsiębiorca może korzystać z różnych ulg w opłacaniu składek, jeśli spełni odpowiednie warunki. Czy mały ZUS pozwoli osobie osiągającej niskie przychody na duże oszczędności? Jak skorzystać z tej ulgi? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

26 maja 2023

Zwolnienie pracownika z powodu informacji podanej w mediach społecznościowych

Wpisy w internecie dokonywane przez pracowników niejednokrotnie mogą stawiać pracodawcę w złym świetle. Czy jest możliwe zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia z powodu informacji podanej w mediach społecznościowych? Dowiedz się więcej!

26 maja 2023

Czym jest weksel?

Weksel - tajemniczy dokument, który w finansach wiele znaczy. Pełni on pewnego rodzaju papier wartościowy, będący zabezpieczeniem umowy zawartej pomiędzy stronami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest weksel, kiedy go używamy i kto go podpisuje?

26 maja 2023

Sprzedaż towarów nabytych w darowiźnie a stawka ryczałtu

Uzyskałeś prawo własności do towarów na drodze darowizny i rozliczasz się w formie ryczałtu? Zastanawiasz się, czy jest możliwa sprzedaż towarów nabytych w darowiźnie oraz jaką stawkę ryczałtu zastosować? Na wszystkie pytania odpowiadamy w artykule!

26 maja 2023

Transakcja przekazania przedsiębiorstwa - forma prawna czynności

Zastanawiasz się nad przekazaniem swojej firmy? Dowiedz się, jak wygląda forma prawna, w której transakcja przekazania przedsiębiorstwa powinna zostać zawarta i jakie elementy przedsiębiorstwa na to wpływają. Kliknij i sprawdź!

26 maja 2023

Regulamin pracy - kiedy należy go utworzyć?

Pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników i więcej, ma obowiązek utworzyć i wprowadzić regulamin pracy. To wewnątrzzakładowy dokument, określający organizację i porządek w firmie. Dowiedz się, co dokładnie powinien zawierać taki dokument.

26 maja 2023

Jak wypełnić nowy formularz ZUS RCA

Deklarację rozliczeniową (ZUS DRA) wraz z imiennymi raportami miesięcznymi (ZUS RCA, ZUS RSA) przesyła się do ZUS-u oraz opłaca raz w miesiącu poza nielicznymi wyjątkami. Czym jest deklaracja ZUS RCA i kiedy należy ją złożyć do ZUS? Sprawdź to!

26 maja 2023

Dyrektywa OMNIBUS a publikacja opinii o produktach i usługach

Dyrektywa OMNIBUS polega na wzmocnieniu ochrony konsumenta na rynku względem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów bądź usług. Kog dotyczy ta dyrektywa oraz co tak naprawdę oznacza dla sprzedawców? Wyjaśniamy w artykule!

26 maja 2023

Skrócenie umowy leasingu na gruncie podatku PIT i VAT!

Podatnik w każdej chwili może rozwiązać lub skrócić czas trwania umowy leasingu. Czy skrócenie umowy leasingu niesie za sobą negatywne konsekwencje podatkowe? Czy wcześniejsze rozwiązanie umowy przyczynia się do konieczności korekty rat leasingowych?

26 maja 2023

Zgoda klienta a możliwość wysłania maila bez jej uzyskania

Zgoda klienta jest niezbędna do wysłania informacji handlowej. Kontakt z taką osobą bez uzyskania od niej zgody stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Istnieją jednak sytuacje, w których dopuszczalny jest kontakt mailowy bez uprzedniego uzyskiwania zgody.

26 maja 2023

Sprzedaż akcji otrzymanych w ramach pakietu pracowniczego na gruncie PIT

Pracownicy mogą otrzymywać od swoich pracodawców akcje spółki. Warto jednak mieć na uwadze, jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą sprzedaż tych akcji. Sprawdź, czy sprzedaż akcji otrzymanych w ramach pakietu pracowniczego podlega opodatkowaniu!

26 maja 2023

Zakup paliwa za granicą a koszt uzyskania przychodów w działalności

Zakupiłeś paliwo za granicą i zastanawiasz się, jak rozliczyć taką transakcję? Czy do zaksięgowania wydatku wystarczy jedynie posiadany paragon, czy może trzeba wykonać dodatkowe formalności? Przeczytaj i sprawdź, jak zaksięgować zakup paliwa za granicą!

26 maja 2023

Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna przedsiębiorcy

Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna ta zależność budzi wiele wątpliwości wśród osób prowadzących działalność. W artykule przeanalizujemy, czy sprzedając pojazd przychód uwzględniany jest przy ustalaniu podstawy wyliczenia składki! Sprawdź!

26 maja 2023

Wycofanie samochodu firmowego z działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców posiada w firmie samochody osobowe stanowiące środek trwały w firmie. Jednak zdarza się, że w późniejszym czasie decydują się na wycofanie samochodu firmowego z działalności. Sprawdź, jak rozliczyć takie zdarzenie w PIT i VAT!

26 maja 2023

Pozostałe koszty operacyjne - warto wiedzieć

Pozostałe koszty operacyjne to koszty niezwiązane bezpośrednio z prowadzoną działalnością. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co zaliczamy do pozostałych kosztów operacyjnych oraz jak prawidłowo przeksięgować je na rachunek zysków i strat!

26 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów