Ostatnie artykuły autora:
Interes w uzyskaniu zamówienia jako niezbędny element odwołania do KIO
W przypadku odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej ważny jest interes w uzyskaniu zamówienia u odwołującego. Poznaj wymogi formalne związane z odwołaniem do KIO oraz przesłanki materialnoprawne uprawniające do odwołania! Przeczytaj i dowiedz się więcej!
2 listopada 2023
Europejskie zgłoszenie patentowe – podstawowe informacje
Europejskie zgłoszenie patentowe to szczególny rodzaj patentu, który może być dokonany w polskim Urzędzie Patentowym. Sprawdź, na jaki wynalazek można uzyskać patent europejski, jakie są skutki jego udzielenia oraz ile wynoszą opłaty okresowe za ochronę.
31 października 2023
Umowa wydawnicza – praktyczne wskazówki dla wydawców i autorów
Umowa wydawnicza to dokument, który reguluje prawa i obowiązki autora oraz wydawcy w zakresie publikacji utworu. Dowiedz się, jakie są najważniejsze postanowienia umowy wydawniczej. Sprawdź, jak sporządzić taki rodzaj umowy i przenieść prawa autorskie!
12 października 2023
Pełnomocnictwo procesowe - najważniejsze informacje
Czy wiesz, że wyróżniamy dwa główne rodzaje pełnomocnictw - pełnomocnictwo procesowe, albo tylko do niektórych czynności procesowych. Dowiedz się, kiedy masz obowiązek ustanowienia pełnomocnika profesjonalnego i jak wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe!
11 października 2023
Crowdfunding a aspekty prawne takiej formy finansowania
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom uregulowała crowdfunding. Czy wiesz, jakie zezwolenia należy posiadać aby możliwe było skorzystanie z tej formy finansowania prowadzonej działalności? Sprawdź!
10 października 2023
Czy możliwa jest zmiana wynagrodzenia cudzoziemca
Zatrudnienie cudzoziemca wiąże się z dopełnieniem odpowiednich formalności i szczegółowe podanie wszystkich niezbędnych informacji. Czy możliwa jest zmiana wynagrodzenia cudzoziemca? Czy należy ten fakt zgłosić w odpowiedniej instytucji? Sprawdź!
10 października 2023
Telepraca pracowników w wieku przedemerytalnym - luka prawna
Nowy Kodeks pracy wprowadził pojęcie pracy zdalnej, zastępując tym samym telepracę. Przepisy przejściowe w tym zakresie przestaną obowiązywać 7 października 2023 r. Jednak telepraca pracowników w wieku przedemerytalnym powoduje, że powstaje luka prawna.
4 października 2023
Mailing dotyczący satysfakcji klienta na gruncie RODO
Mailing dotyczący satysfakcji klienta to coraz popularniejsza forma badania zadowolenia klientów przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Czy taka forma badania wymaga zgody klienta? Jakie zdanie w tej kwestii mają organy publiczne?
3 października 2023
AI Act – jak UE chce uregulować sztuczną inteligencję (AI)?
Unia Europejska chce uregulować sztuczną inteligencję, aby zapewnić jej bezpieczne i odpowiedzialne wykorzystanie. W tym zakresie odpowiadać będzie za to rozporządzenie AI Act. Czego i kogo dotyczyć będzie AI Act? Jakie zakazy będą z niego wynikać?
2 października 2023
Naruszenie praw do znaku towarowego - najważniejsze informacje
Ustawa Prawo Własności Przemysłowej przewiduje szczególne zasady w przypadku naruszenia ochrony praw do znaku towarowego. Jakie roszczenia przysługują za naruszenie praw do znaku towarowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
12 września 2023
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów