Ostatnie artykuły autora:
Dialog konkurencyjny – na czym polega?
Dialog konkurencyjny to tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Na czym polega dialog konkurencyjny? Odpowiadamy!
27 lipca 2021
Wpis do KRS konstytutywny a deklaratoryjny na przykładach
Założenie spółki handlowej możliwe jest, jeśli zrobimy wpis do KRS. W trakcie trwania działalności, niektóre czynności wymagają ponownego złożenia wniosku. Przedstawiamy na przykładach, kiedy należy złożyć wpis deklaratoryjny a kiedy konstytutywny!
18 marca 2022
Organy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – rodzaje i kompetencje
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną ze spółek kapitałowych regulowaną KSH. Podmiot reprezentowany jest przez wewnętrzne organy. W artykule przedstawiamy, jakiego rodzaju kompetencje mają organy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
18 marca 2022
Prawa i obowiązki akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej
Od 1 lipca br. na skutek nowelizacji Kodeksu spółek handlowych został wprowadzony nowy rodzaj spółki - prosta spółka akcyjna. Jakie zasady obowiązują akcjonariuszy spółki? W artykule przedstawiamy prawa i obowiązki akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej!
30 czerwca 2022
Apelacja cywilna a zarzuty jakie można podnieść
W polskim prawie przewidziane są środki zaskarżania wyroków wydanych w postępowaniach procesowych oraz od postanowień kończących postępowanie nieprocesowe. Apelacja cywilna jest jednym z tych środków! Jakie zarzuty można podnieść w apelacji cywilnej?
18 marca 2022
Walne zgromadzenie akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej
Z dniem 1 lipca br. weszły w życie nowe regulacje w Kodeksie spółek handlowych, które to wprowadziły nowy rodzaj spółki - prosta spółka akcyjna. W artykule przedstawiamy, jak będzie wyglądać walne zgromadzenie akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej!
6 lipca 2021
Dochodzenie roszczeń od członków zarządu spółki z o.o. – kiedy możliwe i co trzeba udowodnić?
Z zasady członek zarządu spółki z.o.o. nie odpowiada za nieuregulowane zobowiązania i długi spółki. Czy rzeczywiście jest on bezkarny? Przeczytaj artykuł i sprawdź kiedy prawo pozwala na dochodzenie roszczeń od członków zarządu spółki z.o.o.!
2 lipca 2021
Skarga pauliańska – co i jak trzeba wykazać przed sądem?
Dłużnicy nie chcąc spłacać zaciągniętych długów wyzbywają się majątku działając przy tym na swoją niekorzyść. Jak wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń? Poznaj, komu przysługuje skarga pauliańska oraz jak wygląda procedura dochodzenia roszczeń!
18 marca 2022
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę – co należy wiedzieć?
Na czym polega oświadczenie o rozwiązanie umowy o pracę? Kiedy istnieje obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę? Dlaczego likwidacja stanowiska pracy nie jest wystarczającą przyczyną wypowiedzenia? Sprawdź i przeczytaj artykuł!
18 lipca 2022
Art. 5 Kodeksu cywilnego, czyli ostatnia deska ratunku w sądzie
Jak postąpić w przypadku naruszenia zasady współżycia społecznego, do jakich przepisów odwołać się w postępowaniu sądowym? Pomocy w tym zakresie może okazać się art. 5 Kodeksu Cywilnego. O czym mówi przepis i jak skutecznie zastosować go w praktyce?
14 marca 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów