Ostatnie artykuły autora:
RODO a dane osobowe pracownika oraz kandydata do pracy
Obecne przepisy prawa zapewniają ochronę danych osobowych zarówno pracowników jak i kandydatów do pracy. Jakich danych można żądać od kandydata na pracownika? Jakie dane osobowe pracownika może przetwarzać pracodawca? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
30 czerwca 2020
Zakup mieszkania od gminy - jakie są warunki?
Zakup mieszkania od gminy często daje szansę nabycia nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Trzeba jednak wiedzieć o kilku zasadach. Dowiedz się jakie wymogi należy spełnić, aby przystąpić do przetargu oraz kto może taką nieruchomość nabyć!
17 stycznia 2022
Czym jest franszyza redukcyjna i franszyza integralna?
Jedną z klauzul umownych, która może zostać zawarta w umowie ubezpieczenia jest franszyza. Czym charakteryzuje się franszyza redukcyjna i franszyza integralna? Jakie skutki wprowadzają dla ubezpieczyciela oraz ubezpieczającego? Dowiedz się z artykułu!
17 stycznia 2022
RODO dla przedsiębiorcy w jednoosobowej firmie
Przepisy RODO obowiązują wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie Unii Europejskiej. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy nie stosują się do obowiązujących wymogów. Czego wymagają przepisy RODO dla przedsiębiorcy?
12 maja 2022
Prawo do wizerunku - kiedy zostaje naruszone?
Wizerunek jest to konkretne wyobrażenie o danej osobie. Co daje nam prawo do wizerunku? Czy do rozpowszechniania wizerunku osoby trzeciej potrzebna jest jej zgoda? W jaki sposób możne się bronić przed naruszeniem prawa do wizerunku? Odpowiedzi w artykule!
17 stycznia 2022
Reklama jako czyn nieuczciwej konkurencji - co warto wiedzieć?
Stworzenie odpowiedniej kampanii marketingowej może być podstawą sukcesu marki. Należy jednak pamiętać o ramach prawnych jakie obowiązują, by reklama nie została uznana za czyn nieuczciwej konkurencji. Jakie są to regulacje? Odpowiadamy w artykule!
17 stycznia 2022
Licencja otwarta - czym się charakteryzuje?
Prawo własności intelektualnej daje twórcom możliwość ochrony swojej własności. Każdy twórca może się jednak zdecydować na udzielenie licencji otwartej na korzystanie z jego wynalazku. Czym charakteryzuje się licencja otwarta i jakie są jej role? Sprawdź!
1 listopada 2020
Powództwo przeciwegzekucyjne - jakie są rodzaje?
Kiedy egzekucja przeciw dłużnikowi zostanie dokonana niezgodnie z prawem, dłużnik bądź osoba trzecia, która została poszkodowana w postępowaniu egzekucyjnym, może chronić swoje interesy. Szansę taką daje powództwo przeciwegzekucyjne. Jakie są rodzaje?
1 maja 2022
Absolutorium w prawie publicznym i prywatnym
Udzielenie absolutorium jest to niejako potwierdzenie prawidłowości działania finansowego w określonym czasie przez organ wykonawczy, czyli zarząd bądź rząd. Jak wygląda proces udzielania absolutorium? Sprawdź jakie są skutki podjęcia takiej uchwały.
2 sierpnia 2022
Świadczenie usług drogą elektroniczną a obowiązki przedsiębiorcy
W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej poprzez świadczenie usług drogą elektroniczną. Czym jest świadczenie usług drogą elektroniczną i jakie są obowiązki przedsiębiorcy? Dowiedz się!
3 lutego 2020
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
- Remanent końcowy
Najchętniej czytane
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Okres wypowiedzenia umowy o pracę - ustalenie jego daty początkowej i końcowej
- Skala podatkowa 2025 a kwota wolna od podatku w 2025 roku
Wzory dokumentów