Ostatnie artykuły autora:
Zwolnienie dyscyplinarne wysłane pocztą - kiedy kończy się stosunek pracy?
Bywają sytuacje, kiedy pracodawca zmuszony jest przekazać wypowiedzenie pracownikowi drogą pocztową, nawet jeśli jest to zwolnienie dyscyplinarne. Jak jednak w takim wypadku określić datę zakończenia stosunku pracy? Na to pytanie odpowiadamy w artykule!
29 kwietnia 2024
Restrukturyzacja firmy a listy płac i DRA
Prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, natomiast receptą na jego pokonanie może być postępowanie restrukturyzacyjne. W jaki sposób restrukturyzacja firmy wpływa na obowiązek składania deklaracji rozliczeniowej DRA i listę płac, wyjaśni nasz artykuł.
24 kwietnia 2024
Zwolnienie dyscyplinarne za posiadanie przez pracownika narkotyków w pracy
Zdarza się, że po narkotyki sięgają przykładni pracownicy. Co jednak może zrobić pracodawca w sytuacji, kiedy stwierdzi posiadanie przez pracownika narkotyków w pracy? Odpowiedź znajduje się w tym artykule.
15 kwietnia 2024
Umowa zlecenie i o pracę a PPK
PPK obejmują zatrudnionych zarówno w ramach umowy o pracę, jak i zlecenie. Czy wpłaty do PPK powinny być naliczane i pobierane od wynagrodzeń wypłacanych z tytułu każdej umowy? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat: umowa zlecenie i o pracę a PPK.
9 kwietnia 2024
Zakłady aktywności zawodowej mają mieć łatwiej
Zakłady aktywności zawodowej to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo jednostki, które zapewniają zatrudnienie osobom niepełnosprawnym. Sprawdź artykuł i dowiedz się, kto może je tworzyć i jak wygląda kwestia dofinansowania kosztów utrzymania zakładu.
5 kwietnia 2024
Praca w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej – nowe zasady od 2024 roku
Od 1 stycznia 2024 roku zmieniły się zasady rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Teraz praca w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej jest rekompensowana również czasem wolnym. Sprawdź!
20 marca 2024
Porozumienie ramowe w sprawie transgranicznej telepracy - jak korzystać?
Pandemia koronawirusa upowszechniła pracę zdalną, dając pracownikom możliwość wykonywania jej z różnych państw. To stwarza wyzwania w kwestiach ubezpieczeń społecznych. Artykuł wyjaśnia, czym jest porozumienie ramowe w sprawie transgranicznej telepracy.
15 marca 2024
Odroczenie emerytury - czym jest i jakie niesie korzyści?
W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnących obaw o przyszłe świadczenia emerytalne, odroczenie emerytury staje się coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o odroczeniu emerytury?
26 lutego 2024
AI w firmie a związek zawodowy
Związki zawodowe w firmach coraz częściej domagają się większej kontroli nad wdrażaniem i wykorzystywaniem systemów AI, aby chronić pracowników przed negatywnymi skutkami tej technologii. Stosowanie AI w firmie a związek zawodowy - dowiedz się więcej!
21 lutego 2024
Dni wolne od pracy na obchodzenie świąt dla wyznawców i członków innych kościołów
W Polsce, oprócz świąt państwowych, osoby należące do innych kościołów i związków wyznaniowych mają prawo do zwolnienia od pracy w celu obchodzenia swoich świąt religijnych. Sprawdź, dni wolne od pracy dla wyznawców innych religii.
16 lutego 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej - jak to zrobić?
Wzory dokumentów