0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Prawo pracy

Normy czasu pracy osoby zatrudnionej na część etatu

Kodeks pracy określa normy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na cały etat. Z kolei dla pracowników pracujących na część etatu, normy czasu pracy powinny być pomniejszone proporcjonalnie. Przeczytaj i sprawdź, jak je wyliczyć!

11 maja 2023

Prawo pracy

Koszty związane z wyjazdem na badania profilaktyczne w ramach medycyny pracy. Zmiany w 2023 r.!

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, które wiążą się z badaniami profilaktycznymi oraz kosztami związanym z podróżą do innego miejsca, w którym odbywają się badania profilaktyczne. Przeczytaj!

11 maja 2023

Urlopy i inne

Ewidencja czasu pracy - czy pracodawca musi ją prowadzić?

Ewidencja czasu pracy wpływa na prawidłowe rozliczenie czasu pracy i jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy wynikającym z Kodeksu pracy. Kto powinien ją prowadzić i jak to robić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

10 maja 2023

BHP w firmie

Jak rozlicza się wypadek przy pracy zleceniobiorcy?

Do jakich ubezpieczeń należy obowiązkowo zgłosić zleceniobiorcę? Czy wypadek przy pracy zleceniobiorcy w pierwszym dniu pracy jest podstawą do przyznania poszkodowanemu prawa zasiłku z ZUS-u? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule!

10 maja 2023

Obowiązki pracownika

Do czego służy notatka służbowa?

Notatka służbowa jest jednymi z najczęściej stosowanych przez pracodawcę środków służących odnotowaniu zachowań pracowników. Czy zgodnie z prawem można je sporządzać? Jak je przechowywać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi!

10 maja 2023

BHP w firmie

Jakie występują zagrożenia w pracy biurowej?

Czym jest BHP? Jakie występują zagrożenia w pracy biurowej czy administracyjnej? Jak można je podzielić i skategoryzować? Jakie skutki mogą nieść za sobą dane zagrożenia w pracy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

10 maja 2023

Prawo pracy

Opłacanie składek na FP i FS za zleceniobiorców

Obowiązek opłacania składek na FP i FS wynika z zapisów odrębnych aktów prawnych. Stopa procentowa tych składek, przyjęta na dany rok kalendarzowy, określona jest w ustawie budżetowej. Czy opłacanie składek na FP i FS za zleceniobiorców jest obowiązkowe?

10 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy

Wysokość opłacanej składki zdrowotnej nie może być wyższa od wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Kiedy zastosować obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne? Jak wyglądają wyliczenia wynagrodzenia w takiej sytuacji? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

10 maja 2023

Prawo pracy

Świadectwo pracy - Prostowanie i wydawanie odpisu świadectwa pracy (cz. 3)

Żadnego pracodawcy nie ominie obowiązek wydawania świadectwa pracy. Jeżeli pracownik nie zgadza się z danymi zawartymi w tym dokumencie może wystąpić z prośbą o jego sprostowanie. Jak postępować kiedy świadectwo pracy zawiera błędy? Przeczytaj artykuł!

9 maja 2023

Prawo pracy

Fundusz Pracy - kto nie musi go opłacać?

Fundusz pracy jest celowym funduszem państwowym. Finansowany jest ze składek odprowadzanych od wynagrodzenia pracowników i przedsiębiorców. Jednak czy wiesz, że nie wszyscy muszą go płacić? Przeczytaj i dowiedz się, kto nie musi opłacać składek na FP!

9 maja 2023

Prawo pracy

Ustalenie stanu zatrudnienia, w tym zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Czy występują różne metody obliczania stanu zatrudnienia? Jak wygląda ustalenie stanu zatrudnienia na potrzeby GUS, PFRON. ZFŚS czy ubezpieczenia chorobowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat stanu zatrudnienia!

9 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Wypadek niani - co zrobić?

Niania podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu bez względu na podstawę swojego zatrudnienia. Czy wypadek niani wiąże się z wypłatą zasiłku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czy niania otrzyma wynagrodzenia za czas choroby!

9 maja 2023

Prawo pracy

Urlop tacierzyński i ojcowski, gdy matka dziecka nie pracuje

Urlop tacierzyński stanowi część urlopu macierzyńskiego, z którego nie korzysta matka dziecka. Należy zatem odnosić do niego przepisy Kodeksu pracy dotyczące macierzyńskiego. Czy urlop tacierzyński jest możliwy jak matka dziecka nie pracuje? Dowiedz się!

9 maja 2023

Prawo pracy

Świadectwo szkolne a staż pracy

Każdy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar tego urlopu zależy od stażu zatrudnienia, w tym także okresów nauki. Sprawdź, jak świadectwo szkolne wpływa na staż pracy!

9 maja 2023

Prawo pracy

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy? (cz. 2)

Świadectwo pracy to dokument, w którym podaje się okresy zatrudnienia i informacje, które są potrzebne kolejnym pracodawcom. To jakie dane powinny być w nim zawarte reguluje rozporządzenie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

8 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów