Ewidencje księgowe
Ustalenie kwoty należności z tytułu dostaw i usług podlegającej wykazaniu w bilansie
Poprawne ustalenie kwoty należności z tytułu dostaw i usług, jest ważnym elementem prezentacji sytuacji finansowej firmy. Jak wygląda ustalenie kwoty należności z tytułu dostaw i usług podlegającej wykazaniu w bilansie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
9 grudnia 2024
Rezerwy na świadczenia pracownicze w kosztach wytworzenia produktów
Rezerwy na świadczenia pracownicze wpływają na koszt wytworzenia produktów tylko wtedy, gdy dotyczą bezpośrednio pracowników produkcyjnych. Kiedy dokładnie dochodzi do takiej sytuacji? Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!
5 grudnia 2024
Rabat potransakcyjny otrzymany po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ten rok
Rabat potransakcyjny może być udzielony również wtedy, gdy sprawozdanie finansowe za ten rok zostało już zatwierdzone. Niemniej jednak wymaga to szczegółowej analizy i weryfikacji. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!
3 grudnia 2024
Budynek wybudowany na sprzedaż a darowizna
Czy wiesz, że budynek wybudowany na sprzedaż nie jest środkiem trwałym? Dowiedz się, jakie to ma skutki podatkowe, jak prawidłowo rozliczyć koszty jego budowy w KPiR i co zrobić w przypadku darowizny. Sprawdź szczegóły, aby uniknąć błędów w księgowości!
29 listopada 2024
Rabat potransakcyjny w Księdze Przychodów i Rozchodów
Rabat potransakcyjny to obniżenie ceny towarów lub usług udzielane po zakończeniu transakcji. Z perspektywy kupującego oznacza konieczność odpowiedniego ujęcia w KPiR na podstawie otrzymanej faktury korygującej. Sprawdź, kiedy i jak ująć taki rabat!
25 listopada 2024
Przedsiębiorstwo w spadku a prowadzenie KPiR – co trzeba wiedzieć?
Kontynuowanie działalności gospodarczej zmarłego przedsiębiorcy to spore wyzwanie. Jednak prowadzenie KPiR przez przedsiębiorstwo w spadku umożliwia sprawne rozliczanie przychodów i kosztów oraz zapewnia ciągłość działalności. Poznaj szczegóły!
22 listopada 2024
Leasing zwrotny a ujęcie w księgach rachunkowych
Leasing zwrotny, choć nieuregulowany bezpośrednio w przepisach prawa, jest dopuszczalny dzięki zasadzie swobody umów. W artykule omówiono specyfikę tego typu leasingu, w tym kwestie prawne i księgowe. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać leasing zwrotny!
21 listopada 2024
Faktura za energię na przełomie roku - księgowanie w PKPiR i księgach rachunkowych
Wystawiona faktura za energię na przełomie roku obejmująca zakresem zarówno grudzień poprzedniego, jak i styczeń bieżącego roku, wymaga odpowiedniego ujęcia. Zasady te różnią się w zależności od prowadzonego rodzaju ewidencji KPiR lub księgi handlowej.
21 listopada 2024
Prognozowane zużycie energii elektrycznej w księgach rachunkowych
Prognozowane zużycie energii elektrycznej wymaga właściwego ujęcia w księgach rachunkowych, zgodnie z zasadami polityki rachunkowości jednostki. Czy fakturę prognozę należy traktować jako rozliczenie międzyokresowe kosztów, czy jako jednorazowy koszt?
20 listopada 2024
Zakup okularów korekcyjnych przez pracownika a księgi rachunkowe
Zwrot kosztów za zakup okularów korekcyjnych przez pracownika obejmuje wydatki zgodne z zaleceniami lekarza i regulaminem pracy. Jak ująć taką refundację w księgach rachunkowych, gdy pracownik przekroczy ustalony limit? Sprawdź to na przykładach!
13 listopada 2024
Odsetki od zaległości podatkowych - ewidencja w księgach rachunkowych
Odsetki od zaległości podatkowych pomimo braku prawa do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów powinny zostać zaewidencjonowane w księgach rachunkowych. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób poprawnie należy zaksięgować odsetki i zobowiązania podatkowe!
7 listopada 2024
Odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych
Przedsiębiorcy dokonując zakupu składników majątków firmowego często posługują się formą finansowania, jaką jest pożyczka. Czy wiesz, jak prawidłowo zaewidencjonować odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych? Sprawdź w artykule!
6 listopada 2024
Zasada współmierności w księgach rachunkowych - na czym polega?
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe zobowiązani są do przestrzegania zasad rachunkowości. Jedną z podstawowych zasad rachunkowości jest zasada współmierności. W artykule wyjaśniamy, na czym polega zasada współmierności oraz jak należy ją stosować.
25 października 2024
Brak dokumentu księgowego a ujęcie zdarzenia w księgach rachunkowych
Podatnicy, którzy prowadzą księgi rachunkowe zobowiązani są do ewidencjonowania w księdze wszystkich zdarzeń gospodarczych dotyczących przedsiębiorstwa. Czy wiesz, jak dokonać zapisu, kiedy wystąpi brak dokumentu księgowego? Wyjaśniamy w artykule!
9 października 2024
Oprocentowana pożyczka pracownicza - jak rozliczyć?
Oprocentowana pożyczka pracownicza jest praktyką stosowaną w wielu spółkach. Czy pożyczka pracownicza stanowi przychód ze stosunku pracy? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły i dowiedz się, jak prawidłowo zaksięgować taką transakcję!
7 października 2024