Prawa konsumenta
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy – co to jest i jak ustanowić?
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy jest kluczowe dla ochrony interesów obu stron kontraktu. Dowiedz się, jakie są metody zabezpieczeń roszczeń i jak je skutecznie ustanowić. Więcej informacji przeczytasz w naszym artykule!
1 sierpnia 2024
Pozaodsetkowe koszty kredytu - co warto wiedzieć?
Pozaodsetkowe koszty kredytu regulowane są w Ustawie o kredycie konsumenckim, jak również w Kodeksie cywilnym. Jak zatem je obliczyć? Jak wygląda ocena zdolności kredytowej w kontekście pozaodsetkowych kosztów kredytu? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
30 lipca 2024
Pożyczka, kredyt i kredyt konsumencki – różnice
Pożyczka, kredyt i kredyt konsumencki posiadają między sobą pewne różnice. Przykładowo - pożyczki może udzielić każdy, natomiast kredytu mogą udzielać wyłącznie banki i podmioty upoważnione. Jakie jeszcze są różnice między tymi pojęciami? Sprawdź!
19 lipca 2024
Umowa konsumencko-gospodarcza - na czym polega?
Umowa konsumencko-gospodarcza to umowa o podwójnym charakterze. Trybunał sprawiedliwości UE wypowiedział się na temat wiążącego charakteru niewynegocjowanych indywidualnie klauzul umownych właśnie w przypadku takiej umowy. Co zostało ustalone? Sprawdź!
18 lipca 2024
Konsumencka pożyczka lombardowa - najważniejsze informacje
W momencie gdy nie posiada się odpowiedniej zdolności kredytowej, możliwe jest skorzystanie z pożyczek udzielanych pod zastaw przez prowadzących lombardy. Jak definiowana jest prawnie konsumencka pożyczka lombardowa? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
11 lipca 2024
Termin na odstąpienie od umowy z tytułu rękojmi
Rękojmia to nic innego jak odpowiedzialność sprzedawcy za wadliwy towar. W niektórych przypadkach pozwala na odstąpienie od umowy i żądanie zapłaconej kwoty za towar. Jaki jest termin na odstąpienie od umowy z tytułu rękojmi? Przeczytaj i dowiedz się!
25 czerwca 2024
Granice reklamy – kiedy zaczyna wprowadzać w błąd?
Prawo wskazuje, że reklama musi być uczciwa, ale zawsze będzie subiektywna. Kiedy pozytywne cechy nie są uwypuklone, ciężko by reklama spełniała swą rolę. Siłą rzeczy rzeczywistość jest delikatnie koloryzowana, jakie są jednak granice reklamy? Przeczytaj!
31 maja 2024
Odstąpienie od umowy na odległość konsumenta a prawa sprzedawcy
Zakupy przez internet pozwalają kupującemu odstąpić od umowy w danym terminie i na oznaczonych warunkach. Czy sprzedawca może odmówić odbioru takiej przesyłki i kto tak naprawdę ponosi koszty, jeśli chodzi o odstąpienie od umowy na odległość? Sprawdź!
23 kwietnia 2024
Unieważnienie patentu – kto może złożyć wniosek?
Uzyskanie patentu na wynalazek daje twórcy monopol na korzystanie ze stworzonego rozwiązania. Jednak w każdej chwili prawo do patentu może zostać unieważnione. Kto i w jakich okolicznościach może złożyć wniosek o unieważnienie patentu? Sprawdź!
19 kwietnia 2024
Produkty niebezpieczne a UOKiK
Produkty niebezpieczne wprowadzane do obrotu handlowego wymagają szczególnego nadzoru prawnego. Przedsiębiorcy wytwarzający takie towary muszą spełniać szczególne warunki w zakresie informowania o rodzaju niebezpiecznego produktu. Jakie? Przeczytaj!
18 kwietnia 2024
Prawa konsumenta - kiedy może nie płacić za wykonaną usługę?
W transakcjach biznesowych istnieje zasada wzajemności czyli wykonane świadczenie wymaga zapłaty. Jednak w relacji między przedsiębiorcą a konsumentem to konsument posiada prawa, np. do odstąpienia od umowy, co jest istotną częścią prawa konsumenta.
12 kwietnia 2024
Klauzule abuzywne a odpowiedzialność banku - kiedy bank jej nie ponosi?
Banki we wzorcach umów stosują zapisy przerzucające na klientów ryzyko walutowe, przez co w wielu przypadkach uznawane one zostają przez sądy za klauzule abuzywne. Jak wygląda relacja klauzule abuzywne a odpowiedzialność banku? Sprawdź!
5 kwietnia 2024
Reklamacje między przedsiębiorstwami - jak wyglądają?
Od 2023 roku obowiązują nowe zasady reklamacji w obrocie gospodarczym. Zmiany te wynikają z implementacji do polskiego ustawodawstwa dyrektyw europejskich. W artykule omawiamy, jak po zmianach przebiegają reklamacje między przedsiębiorstwami!
22 marca 2024
Postępowanie reklamacyjne konsumenta - obowiązki przedsiębiorcy
Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta wprowadziła istotne zmiany w procedurze reklamacyjnej inicjowanej przez nabywcę będącego konsumentem. W artykule omawiamy, jak wygląda postępowanie reklamacyjne, gdy stroną reklamującą jest konsument!
15 marca 2024
Reklamacja umowy o dzieło - wzór z omówieniem
Pomimo rozwoju technologii nietrudno o przypadek, gdy zlecony wykonawca nie sprosta naszym oczekiwaniom. W efekcie otrzymujemy produkt wadliwy, niespełniający swojej funkcji lub niezgodny z pierwotną wizją. Sprawdź, jak wygląda reklamacja umowy o dzieło.
26 lutego 2024